back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

Špeciálne telefóny do výbušného prostredia

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -

Áno, už aj takéto vyslovene unikátne kúsky našli miesto v Múzeu totality. Ide o analógové telefónne prístroje používané v prašnom a výbušnom prostredí. Ako je vidieť na fotografiách, ich farebné vyhotovenie napovedá účelu ich využitia – nutnosti spozorovať telefón aj v prípade zníženej viditeľnosti, prašnosti, alebo v nebezpečenstve, kedy je potrebné okamžite privolať pomoc.

Telefónne prístroje boli získané z chemickej fabriky a po ich náročnom vyčistení a kompletizácii, budú umiestnené do Múzea totality.

Z tohto za socializmu Štátneho podniku v Múzeu totality skončili aj klasické bakelitové hodiny, núdzové osvetlenie (rovnako do prašného a výbušného prostredia) a ďalšie predmety z čias socializmu.

Nateraz sa snažíme získať podrobnejšie informácie o týchto telefónnych prístrojoch, nakoľko v predaji sú nové modely a aj to od iného výrobcu.

Podľa dostupných informácií boli takéto špeciálne telefónne prístroje používané v chemických fabrikách, v závodoch na výrobu špeciálnej techniky a výbušnín a niekedy aj v baniach.

Bakelitové hodiny boli používané aj v úradoch, na železničných staniciach, kanceláriách a všeobecne vo verejných budovách.

- Článok pokračuje pod reklamou -

– – –

Exponáty Múzea totality sú postupne  dokumentované fotograficky a spolu s popiskami publikované na online platforme, ktorú môžete navštíviť tu:

https://www.muzeumtotality.online/

Ďalšie informácie o totalitnej dobe a socialistickom Československu nájdete tu:

https://socializmus.sk/

Ak máte staré predmety z čias socializmu a máte záujem umiestniť ich v múzeu pre ich zachovanie pre ďalšie generácie, uvítame to a bez váhania sa ozvite e-mailom, alebo telefonicky na číslo: 0907 277 777.

Zachovajme kus histórie aj pre tých, ktorí tu budú pre nás. A ukážme im, aký bol reálny život v totalitnej dobe, kedy si jedna strana prisvojila moc a vládu nad ľuďmi aj za cenu ich streľby na hraniciach, ak sa systém rozhodli opustiť.

Ukazujme a o dobe minulej hovorme našim deťom pravdu, aby im dobré veci slúžili ako príklad a zo zlých sa poučili a chyby minulosti neopakovali.

- Článok pokračuje pod reklamou -

Nezabúdajme, sloboda stojí za to a za jej získanie veľa ľudí trpelo a mnohí dokonca položili život.

Video z Múzea totality:

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Ďalšie články