back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

NDR – Nemecká demokratická republika, jeden zo satelitov bývalého ZSSR

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -

Nemecká demokratická republika bola jedným zo satelitov bývalého ZSSR a vlastne totalitnou diktatúrou.

Od rozdelenia vplyvov v povojnovej Európe, táto časť bývalého Nemecka prislúchala Stalinistickému režimu presadzujúcemu komunistickú ideológiu za každú cenu. Aj za cenu stoviek tisícov ľudských životov, strachu, tyranie, zatvárania politických odporcov do Gulagov na ďalekej Sibíri a podobne.

O Berlínskom múre a Blokáde Západného Berlína sme publikovali samostatné materiály.

Vrcholom „technickej vyspelosti“ východnej socialistickej časti Nemecka napr. v automobilovom priemysle, bol Vartburg s motorom pracujúcim na princípe náhodných výbuchov a bakelitové dvojtaktné dnes už skutočne kultové vozidlo  Trabant.

Včera nám do Múzea totality z Prahy bol doručený balíček obsahujúci niekoľko naozaj starých, no zachovalých a mimoriadne zaujímavých máp a plánov miest bývalej NDR.

- Článok pokračuje pod reklamou -

– – –

Exponáty Múzea totality sú postupne  dokumentované fotograficky a spolu s popiskami publikované na online platforme, ktorú môžete navštíviť tu:

https://www.muzeumtotality.online/

Ďalšie informácie o totalitnej dobe a socialistickom Československu nájdete tu:

https://socializmus.sk/

Ak máte staré predmety z čias socializmu a máte záujem umiestniť ich v múzeu pre ich zachovanie pre ďalšie generácie, uvítame to a bez váhania sa ozvite e-mailom, alebo telefonicky na číslo: 0907 277 777.

Zachovajme kus histórie aj pre tých, ktorí tu budú pre nás. A ukážme im, aký bol reálny život v totalitnej dobe, kedy si jedna strana prisvojila moc a vládu nad ľuďmi aj za cenu ich streľby na hraniciach, ak sa systém rozhodli opustiť.

Ukazujme a o dobe minulej hovorme našim deťom pravdu, aby im dobré veci slúžili ako príklad a zo zlých sa poučili a chyby minulosti neopakovali.

Nezabúdajme, sloboda stojí za to a za jej získanie veľa ľudí trpelo a mnohí dokonca položili život.

- Článok pokračuje pod reklamou -

Video z Múzea totality:

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Ďalšie články