back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

Pravda o socializme

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -

Vychádzajúc z nálad a názorov značnej skupiny občanov v súčasnosti je vidieť trend určitého „velebenia“ socializmu a kritizovania súčasnej doby. Ľudia rokmi akosi vytesnili negatívne spomienky na dobu tvrdého totalitného režimu, zabudli na nedostatok ovocia, mäsa, elektroniky, áut. Keď sa pre nich stredobodom zemegule stalo sídlisko na ktorom bývali, im dokonca nemusela prekážať ani Železná opona obkolesujúca Československú socialistickú republiku. A strieľanie ľudí pokúšajúcich sa ju prekonať v túžbe opustiť totalitný režim útekom na slobodný Západ.

Ľudia akoby úplne zabudli na rady ktoré boli bežné pri čakaní na cement, stavebné materiály, ale aj toaletný papier a hygienické vložky.

Je dobre, že si môžeme slobodne pripomenúť dobu minulú a najlepšie je, keď túto dobu pripomenieme aj ľuďom túžiacim po návrate socializmu a totalitného zriadenia (jedno bez druhého by nebolo) a to dokumentami danej doby. Teda tými dokumentami, ktoré aj v spomenutej totalitnej dobe vzniknúť mohli. Sú síce jemné a poplatné režimu, no i tak kritizujú. Svojsky, ale zrozumiteľne.

Každodenný život za socializmu:

Takto sme nakupovali osobné autá za socializmu:

A takto sme mali problém zakúpiť toaletný papier:

- Článok pokračuje pod reklamou -

A čo služby za socializmu?

A ako to bolo s výstavbou bytov za socializmu?

Aby toho nebolo dosť, chýbal aj obyčajný kečup…

Ako to bolo s hygienou predaja za socializmu?

Veľa ľudí porovnáva súčasné potraviny s kvalitou tých za socializmu. Že boli lepšie… Je to naozaj tak?

Problémy boli aj pri výrobe áut FAVORIT:

Aj socialistické strojárstvo malo vážne problémy. Strojové vybavenie z predvojnových čias, chýbali moderné technológie…

Ani motoresty neboli v poriadku a nebolo tak sa čím chváliť:

A ako nás vnímali turisti zo zahraničia?

- Článok pokračuje pod reklamou -

Tak ako, ešte stále si myslíte, že za sociku bolo lepšie?

Aké sú teda najčastejšie mýty o socializme?

Nežná revolúcia priniesla slobodu a demokraciu. Je len na nás, aké pravidlá si nastavíme a aké morálne a etické hodnoty budeme rešpektovať. Je na nás, koho si zvolíme do čela spoločnosti, aby ju viedol.

Už starí indiáni na čelo rady starších posadili najmúdrejších spomedzi seba. Nevinme iných za to, že sme to doteraz nedokázali aj my…

– – –

Ak sa chcete oboznámiť s tým, ako sa žilo za socializmu a máte záujem vidieť originálne artefakty z doby z pred Nežnej revolúcie, dohodnite si návštevu MÚZEA TOTALITY, alebo sa zúčastnite niektorej z akcií, ktoré pre verejnosť poriadame.

https://socializmus.sk/

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Ďalšie články

 1. Toto je pre mňa šok.Aj ja som vypustila z pamäti to čo som zažila.Zostali len tie lepšie spomienky.Na deti,na školu,na mladomanželskú pôžičku a odpustené splátky za každé dieťa.Ďakujem za pripomenutie tej zlej stránky komunizmu.

 2. Tu sa vypichujú len zlé stránky socializmu. Niektoré veci, ktoré sú pod obrázkami zarážajú, lebo napr. služby za socializmu: neboli práčovne, čistiarne, oprava obuvi… Nebol kečup? Životne dôležitá vec, bez ktorej sa nedá žiť? Bol rajčinový pretlak. Kvalita potravín? To nemyslíte vážne. Bola mrkva, ktorá vám zhnije, zemiaky, mäso…? Teraz je všetko nasiaknuté vodou, že miesto produktu kupujete vodu, nehovoriac o mrazenej rybe. Keby sa mäso balilo do papiera, tiekol by za nami Dunaj. Deti v obchodoch vozené v nákupných vozíkoch so špinavými topánkami. Byty? Určite to bolo neporovnateľne lepšie. Boli tzv. štátne, podnikové a družstevné. Vtedy sa nemusel báť, že nebude mať kde bývať. Robili sa opravy napr. chladničiek, žehličiek…Nemuseli sa vyhadzovať ako teraz, keď sa na chladničke praskne tesnenie, aby ste kupovali novú chladničku… Nič nie je celkom dobré, ani zlé. A keď chceme porovnávať, tak aj klady, aj zápory. Inak je to zavádzajúce. A keď p. Majko píše o socializme, tak len uvádza negatíva.

 3. Porovnajte dostupnosť bývania pre mladých vtedy a dnes. Porovnajte ceny domov a bytov a platov vtedy a dnes. Porovnajte pocet lekarov a sestier na obyvatelov vtedy a dnes. Porovnajte pocet deti na rodinu vtedy a dnes. Porovnajte pocet domacich vyrobkov vtedy a dnes. Porovnajte pocet slovenskych zavodov vtedy a dnes. Porovnajte pocet kulturnych a sportovych podujati vtedy a dnes. Porovnajte pocet psychicky chorych ludi vtedy a dnes. Porovnajte pocet bezdomovcov a narkomanov vtedy a dnes. Porovnajte pocet uradnikov vtedy a dnes v statnej sprave.

 4. socializmus 17. novembra 2022, 21:10 – mylite sa, tentokrat to nie je o osobnych nazoroch, aj ked ja som v socializme zil, ale o FAKTOCH uverejnenych za socializmu v SOCIALISTICKOM SPRAVODAJSTVE SOCIALISTICKEJ TELEVIZIE vedenej KSČ.

  Povedane inak, toto su nepochybnitelne dokazy o tom, ako socializmus vnimal socializmus.

  Umyselne som sa vyhol novym materialom vyhotovenym sucasnymi televiziami a dokonca aj nazorom beznych ludi dnesnej doby. Ciste fakty.

 5. pre upresnenie: socializmus bola cesta ku komunizmu, ku ktoremu zial, sme sa nedopracovali.
  Mal to byt svet bez penazi a pracujuci ludia by si mohli zobrat od statu tolko co potrebovali pre svoju potrebu. Kto pracuje ma, kto nepracuje – neexistovalo.
  Svet bez penazi nas caka aj o niekolko rokov – bude to podobne – o obmedzovani a kontrole obyvatelstva.
  Takze ak cheme kritizovat minulost, nehovorme len /A/, ale povedzme si aj /B/.

 6. pre 22:00 – a ešte si zisti priemerný vek dožitia vtedy a dnes, keď už tu teda velebíš to socialistické zdravotníctvo a potraviny.

 7. Kde sme asi mohli byť nebyť tohoto fenomenálneho komunizmu možeme len hádať.

  Československo patrilo v rokoch 1918 až 1938 podľa údajov HDP na obyvateľa medzi 20 najvyspelejších ekonomík sveta, pričom malo vtedy mierne nižšiu, resp. takmer identickú ekonomickú úroveň ako Rakúsko a vyššiu úroveň ako Fínsko. Po 2. svetovej vojne malo mierne nižšiu úroveň HDP na obyvateľa ako Fínsko, dobehlo vojnou zdecimované a predtým výkonnejšie Nemecko a predbehlo aj zdecimované Rakúsko.
  Od uchopenia moci komunistami vo februári 1948 však nastal zvrat a ekonomické nožnice medzi socialistickým Československom a týmito a inými západnými krajinami sa čoraz viac roztvárali v neprospech Československa.

 8. Bol som vo Švajčiarsku, potraviny väčšinou z domácich zdrojov,žiadny palmový olej,ktorý je horší než mazut, čo spaľuje kontajnerový tanker a porovnávať potraviny za socializmu a teraz,myslím si,že teraz sa predáva,či servíruje viacej sračiek, pamätám si,že keď sa otvorili hranice,tak rakúski návštevníci vo veľkom nakupovali naše kurčatá, mäso..zaujímavé za socializmu bolo to,že na Slovensku bol nedostatok toal.papiera,oleja,ženských vložiek, ale v Česku to nechýbalo,no niekedy to aj tam chýbalo,keď to vykúpil Slováci:))

 9. Neporovnávajte Československo a Nemecko ako tam je V Československu po vojne pracovali nie komous a nie úradníci ale cest a sláva našim pradedom robotníkom čo dokázali z ničoho Bez dotácie od Ruska práve naopak ešte museli aj dať Nemecko Adolf nahnal vážnou a postavili 1975 km diaľnic Potom tam bola veľká podpora USA volalo sa to Marshallov plán nech komous sa ďalej nedostane Keby že Nemec si to má výstavyt sám doteraz chodia na kococh a Nesmieme zabudnúť na rabovanie zlatá či Nemec či rus Tak veľký obdiv našim Prarodicom čo dokazali

 10. Dobry je aj dokument o vyvoji automobilov. Taka skoda 1203. Nie a nie ten shit vyrobit tak aby sa to nepokazilo na ceste z vyroby do mototechny.

  O elektornie audio/tv sa nebudeme bavit vobec.

  Boli sme len na smiech svetu kvoli sialenemu rezimu

 11. Skusim znovu a o nieco pomalsie – uverejnene su ORIGINALNE VIDEA zo socializmu natocene pre spravodajstvo VTEDAJSEJ SOCIALISTICKEJ TELEVIZIE kontrolovanej totalitnym rezimom.

  Toto nie je o odlisnych nazoroch na danu dobu, o tom, ze niekto preferuje dobu minulu, alebo opacne tu sucasnu. Ide o pohlad samotneho rezimu na svoje VLASTNE FUNGOVANIE. Ide o reportaze, ktore presli prisnou cenzurou.

  To len pre tych, ktori zabudli, alebo zabudnut chcu. Alebo vtedy nezili, len si chcu vsugerovat, ze bolo nieco lepsie, ako to dnesne…