Originály samizdatov sú k dispozícii v Múzeu totality

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

A sú darované prostredníctvom OZ Samizdat.sk.

Práve celý ročník za socializmu ilegálne tlačeného a rozširovaného samizdatu  „Zrno“ a niekoľko čísiel samizdatu  ďalších titulov našlo miesto pri cyklostyle, teda zariadení na akom boli samizdaty za socializmu ilegálne tlačené.

Múzeum totality pravdepodobne ako jediné súkromné múzeum disponuje až tromi druhmi tlačiarenských strojov z doby socializmu zvaných „cyklostyl“. Manuálne ovládaný cyklostyl, obdobný masívnejší vo verzii elektrickej a dokonca aj klasický stará tzv. „ormig“, čo je liehový rozmnožovací stroj.

Iba niekoľko mesiacov dozadu sa nám podarilo zabezpečiť aj 16 balení originálnej cyklostylovej farby a niekoľko čistých rozmnožovacích blán. Keďže v múzeu sa nachádzajú aj klasické písacie stroje, pripravujeme praktickú ukážku tlače cyklostylom.

- Inzercia -

Rozmnožovacie blany boli v minulosti verejnosti nedostupné a v štátnych podnikoch a na úradoch boli prísne evidované. Disidenti čisté a nepoužité rozmnožovacie blany na tlač samizdatov získavali od známych rovnako, ako aj väčšie množstvo bežného kancelárskeho papiera.

Sme radi, že Múzeum totality dnes už disponuje nielen tlačiarenskou technológiou, ale aj ukážkami originálov samizdatov.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
Obnoviť ⭯

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články