back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

Originály samizdatov sú k dispozícii v Múzeu totality

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -

A sú darované prostredníctvom OZ Samizdat.sk.

Práve celý ročník za socializmu ilegálne tlačeného a rozširovaného samizdatu  „Zrno“ a niekoľko čísiel samizdatu  ďalších titulov našlo miesto pri cyklostyle, teda zariadení na akom boli samizdaty za socializmu ilegálne tlačené.

Múzeum totality pravdepodobne ako jediné súkromné múzeum disponuje až tromi druhmi tlačiarenských strojov z doby socializmu zvaných „cyklostyl“. Manuálne ovládaný cyklostyl, obdobný masívnejší vo verzii elektrickej a dokonca aj klasický stará tzv. „ormig“, čo je liehový rozmnožovací stroj.

Iba niekoľko mesiacov dozadu sa nám podarilo zabezpečiť aj 16 balení originálnej cyklostylovej farby a niekoľko čistých rozmnožovacích blán. Keďže v múzeu sa nachádzajú aj klasické písacie stroje, pripravujeme praktickú ukážku tlače cyklostylom.

Rozmnožovacie blany boli v minulosti verejnosti nedostupné a v štátnych podnikoch a na úradoch boli prísne evidované. Disidenti čisté a nepoužité rozmnožovacie blany na tlač samizdatov získavali od známych rovnako, ako aj väčšie množstvo bežného kancelárskeho papiera.

- Článok pokračuje pod reklamou -

Sme radi, že Múzeum totality dnes už disponuje nielen tlačiarenskou technológiou, ale aj ukážkami originálov samizdatov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Ďalšie články

PRIDAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!

Potvrdzujem, že som sa oboznámil a pochopil pravidlám diskusie.

Zadajte svoje meno tu

spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Najčítanejšie

- Inzercia -spot_img

Aktuality