back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

Odpad po osobách v karanténe by iných ohroziť nemal. Obec zverejnila korešpondenciu s úradmi vo veci štátnej karantény.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -

Váhovce/ Po úvodnom článku zaoberajúcom sa samotnou karanténou a neinformovaním obyvateľov a občanov Obecným úradom a následne materiálom popisujúcim rokovanie Obecného zastupiteľstva zo včerajška prinášame ďalšie postrehy a podnety obyvateľov obce Váhovce.

Dnes predpoludním nás kontaktovali vystrašení obyvatelia, ktorí vyjadrili vážne obavy z vriec plných odpadu vyložených pred nehnuteľnosťou – rodinným domom,  v ktorom je na základe rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva štátna karanténa. Obyvatelia boli vystrašení s tým, že odpad tvorený osobami nachádzajúcimi sa v karanténe môže byť a s najväčšou pravdepodobnosťou aj je kontaminovaný vírusom spôsobujúcim ochorenie COVID-19.

Na základe obáv obyvateľov sme sa snažili analyzovať, z akého odpadu by mohla byť nákaza šírená. Toto by malo byť podľa doposiaľ známych faktov možné napr. z obalov, balených potravín (saláma, jogurty, mäso a pod.) a tiež z plastových fliaš. Všetky tieto obaly logicky každý z nás chytá do rúk a osoba pozitívna na koronavírus môže na nich vírus zanechať, nakoľko asi ťažko dúfať, že obaly pred ich likvidáciou každý užívateľ dezinfikuje. Čo sa týka plastových fliaš, nielenže sú bežne chytané do rúk ( do čoho by ich aj bežne človek chytal), ale v mnohých prípadoch ľudia pijú priamo z fľašky, čím by mohlo byť riziko podstatne zvýšené. Na základe tvrdení a fotodokumentácie zaslanej vystrašenými občanmi, všetok tento odpad tvorený osobami v karanténe je likvidovaný úplne štandardne, ako odpad ostatných občanov a v autách ako aj na skládke je zmiešaný s ostatným odpadom. Najmä u separovaného odpadu – PET fliaš a skla je možné predpokladať ďalšie dotrieďovanie tohto odpadu kde sa nedá vylúčiť manipulácia ďalších osôb s odpadom priamo na zbernom dvore, prípadne u odoberateľa tohto separovaného odpadu.

Zdroj fotografií a videozáznamu: obyvateľ obce Váhovce

Keďže obavy občanov potvrdili už spomenuté fotografie, ktoré nám už do redakcie zaslali, spýtali sme sa na názor riaditeľky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Dr. Šulekovej. V telefonickom rozhovore nám Dr. Šuleková nevyvrátila možnosť kontaminácie tohto odpadu, zároveň však upozornila na fakt, že pokiaľ je odpad vyložený na ulicu v igelitových vreciach alebo v odpadových nádobách  a nikto s ním nemanipuluje (kto a prečo by s ním na ulici manipulovať mal), nemalo by prísť k riziku pre občanov. Obsluhujúci personál smetiarskeho vozidla by mal pri práci používať ochranné pomôcky, teda rukavice a rúško a rovnako sa predpokladá, že ochrannými pomôckami je vybavený aj personál na zbernom dvore, prípadne v triediarni separovaného  odpadu a pod. Vírusov a baktérií je okolo nás veľa a tak je úplne pochopiteľné, že pracovníci takýchto prevádzok sa musia sústavne chrániť pred možnou nákazou napr. žltačkou a inými nákazlivými chorobami, ktoré môžu byť úplne bežne v odpade kontaminovanými vecami šírené.

- Článok pokračuje pod reklamou -

Telefonický rozhovor s Okresnou hygieničkou nás teda môže upokojiť. Opätovne to je o dodržiavaní hygieny a predpísaných procesov pri likvidácii odpadu.

Tak ako sme sľúbili v prechádzajúcom článku resp. jeho aktualizácii z dnešného dňa 10:04 hod. prinášame teraz v prílohách korešpondenciu, ktorú  obyvateľom a občanom na základe našej žiadosti v súlade so zákonom 211/200 Z.z. promptne zaslal Obecný úrad ako osoba povinná. V prílohe tohto článku nájdete všetky súbory, ktoré nám boli dnes predpoludním Obecným úradom zaslané.

Opätovne pre maximálne objektívne poskytnutie informácie čitateľom a verejnosti pripomíname, že Obecný úrad vo Váhovciach  si povinnosť vyplývajúcu mu z predmetného zákona splnil prakticky okamžite a nečakal na naplnenie lehoty 8 pracovných dní, tak ako mu to umožňoval zákon. Je treba považovať za pozitívne, že Obecný úrad takto dal najavo snahu obyvateľov a občanov prostredníctvom média bezodkladne informovať.

Prípadne ďalšie podnety, postrehy a pod. vrátane prípadnej dokumentácie môžu obyvatelia a občania zasielať na e-mail: seredonline@seredonline.sk.

– – –

Od: <info@vahovce.sk>
Date: št 30. 7. 2020 o 9:58
Subject: Dokumenty
To: <majko@majko.sk>

Dobrý deň,

na základe Vašej ústnej žiadosti podanej dňa 29.07.2020 na zasadnutí OZ vo Váhovciach Vám zasielam Vami požadované dokumenty – hlásenia v obecnom rozhlase 22.-24.7.2020, žiadosti o poskytnutí informácií RÚVZ Galanta, Nitra, Vanek D., žiadosť poslancov o zvolanie OZ.

S pozdravom Erika Caková OÚ Váhovce

- Článok pokračuje pod reklamou -

SCAN_20200730_092301723

SCAN_20200730_092921305

SCAN_20200730_093032097

SCAN_20200730_093149068

SCAN_20200730_094252307

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Ďalšie články

 1. Výborne dúfajme že deti susedstve sa nehrabali v tých odpadkoch nakoľko boli vyložené pol dňa

 2. a ked sa vam deti hraju vonku na ulici, dvore ci na pieskovisku kde behaju psy a macky, ktore su tiez nositelmi roznych chorob, to vam tak nevadi?
  Odpad v igelitovom vreci je pre vas az taky nebezpecny?
  Prepacte, mam pocit, ze mnohym uz z informacnej kampane zacina totalne yebať!

 3. Ste ako covid19,pandémia! Šírite tu paniku.Na konci dediny je mačacie hovno,zavojajte si pána Majka,nech o tom napíše článok,zavolajte aj na úrady,podajte trestné oznámenie.

 4. Ešte to nezabudnite zdielať,nieže niekto sa toho hovna dotkne.Aby vedeli všetci!

 5. Regionálny úrad verejného zdravotníctva V Nitre NEINFORMOVAL v liste, kedy boli umiestnení pozitívne testované osoby v ubytovacom zriadení vo Váhovciach. Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Galante dostala informáciu ráno 22.7. Takže prečo nikto nepovie, odkedy sú tam!!! Nakoniec obec sa zobudila a žiadosti odoslala až 27.7, keď poslanci OZ doručili žiadosť o zvolanie mimoriadnej schôdze kvôli zlej informovanosti občanov,
  Skratka amaterizmus a kocúrkovo

 6. Ak RUVZ v Galante bol informovaný až 22.7., tak potom zlyhal RUVZ Nitra ak nakazené osoby boli presunuté skôr. Váhovský samosprávny miestny folklór predčil moje očakávania.

 7. Je to neuveriteľné, ale odpad po osobách pozitívnych na COVID sa likviduje štandardne. Ale keď sa ozvali vystrašení občania… Sorry, ale ak je odpad zabalený v igelitových vreciach, tak nie je žiadny dôvod byť vystrašený. Od marca, kedy to u nás prepuklo, bolo zverejnených veľa informácií o možnom prenose COVIDu. Ale že ešte na konci júla dokáže byť niekto vystrašený z takejto veci, to už s niečím hraničí… Ľudia majú „vzácny dar“ robiť paniku a samozrejme ak vidia vrecia odpadu, kontaktujú médiá. Nabudúce odporúčam kontaktovať doktora Chocholouška, ten by vedel pomôcť. Médiá totiž „iba“ informujú.

 8. Nehnevajte sa ale zaujimalo by ma ci nemali smetiari pouzit aspon extra jednorazove rukavice ? Ved tie smetiaky vytiahli na u