Prakticky nepoužívanú premietačku MEOPTA – Meoclub 16 electronic 2 vyrábanú koncom 80.-tych rokov sme dnes za prijateľných podmienok získali do Múzea totality.
Ide o mimoriadne zachovalý kúsok, vyzerá byť kompletný a na prvý pohľad aj funkčný. Keďže sa dá predpokladať, že mašina nebola spustená minimálne tri desiatky rokov, pred jej uvedením do prevádzky bude vyčistená a všetko potrebné aj premazané. Prípadné opotrebované gumičky vymeníme.
Rovnakú premietačku už v múzeu máme plne funkčnú a využívame ju na premietanie 16 mm filmov. Keďže nič nenechávame na náhodu, tento kúsok nebude výstavným exponátom, ale plne funkčnou zálohou použiteľnou v prípade potreby na premietanie.
Sme radi, že ešte stále je možné zohnať predmety, ktoré v múzeu nutne potrebujeme k naplneniu stanoveného cieľa, akým je nie len vystavovanie predmetov z čias socialistického Československa, ale aj možnosť praktických ukážok tlače na tlačiarenskom stroji zn. Cyklostyl (funguje a použitý bol v niekoľkých dokumentoch točených o totalitnom režime), funkčnej fotokomory na ČB fotografie (kompletné vybavenie fotokomory máme, no vhodný priestor na jej trvalé umiestnenie riešime), funkčných televízorov, magnetofónov kotúčových aj kazetových, gramofónov, telefónov a už spomenutého premietania 16 a 8 mm klasických celuloidových filmov na plne funkčných premietačkách.
Už dnes sme jedinou už v podstate inštitúciou, v ktorej sú všetky vyššie vymenované predmety dostupné v plne funkčnom stave.






