Iveta Tóthová | V piatok 23. mája sa v Mestskom múzeu v Seredi uskutočnila slávnostná vernisáž výstavy pri príležitosti 200. výročia založenia najstaršieho vinárstva na výrobu šumivého vína v strednej Európe – spoločnosti Hubert J.E. s.r.o. Výstava, ktorá potrvá až do 28. októbra 2025, je nielen poctou bohatej histórii, ale aj oslavou výnimočného spojenia mesta Sereď so svetom šumivých vín.
Medzi čestnými hosťami nechýbali významné osobnosti verejného, kultúrneho a vinárskeho života. Za všetkých spomenieme napríklad: riaditeľa spoločnosti Hubert J.E. s.r.o. Petra Krúpu, Brand manažéra spoločnosti Hubert J.E. s.ro. Petra Havriľáka, primátora mesta Sereď Ondreja Kurbela, viceprimátorku Máriu Fačkovcovú, kurátora výstavy z Múzea mesta Bratiskava Štefana Hrivňáka, riaditeľku Domu kultúry v Seredi Danu Krivosudskú, predsedu OZ Vodný Hrad a zástupca KPÚ v Trnave Rastislava Petroviča, mestskú poslankyňu a podpredsekyňu OZ Vodný Hrad Martinu Hilkovičovú.
Podujatie otvorila vedúca Mestského múzea Mária Diková, ktorá vo svojom príhovore priblížila bohatú históriu výroby šumivého vína. Pripomenula, že nápoje z hrozna, vrátane šumivého vína, patrili už od 17. storočia medzi obľúbené pochutiny a postupne sa rozšírili z Francúzska, Anglicka, Talianska či Nemecka aj do Uhorska a ďalej do celej Európy. Zároveň uviedla, že najstaršie vinárstvo na výrobu šumivého vína v strednej Európe vzniklo v roku 1825 v Bratislave a to zásluhou Johanna Fischera a Dr. Michala Schönbauera. V 70. rokoch 19. storočia prevzala vinárstvo rodina Hubert, ktorá značku posunula ďalej, rozšírila jej meno za hranice a získavala prestížne ocenenia na svetových výstavách. Po prvej svetovej vojne si značka udržala miesto na trhu aj napriek zložitej hospodárskej situácii v mladom Československu. Zlom prišiel po druhej svetovej vojne, keď bola firma znárodnená a výroba presunutá do Serede. Práve tam sa podarilo uchovať tradičné metódy výroby a značka Hubert pokračovala v zbieraní úspechov. Kvalitné šumivé vína sa tu vyrábajú dodnes, pod hlavičkou spoločnosti Hubert J.E. s.r.o., ktorá tak nesie ďalej odkaz takmer dvestoročnej tradície.
Slova sa počas vernisáže ujal aj kurátor výstavy Štefan Hronský, ktorého prítomnosť mala výnimočnú symboliku. Ako sám uviedol, pred päťdesiatimi rokmi sa osobne zúčastnil osláv 150. výročia založenia spoločnosti a dnes, ako 84-ročný, je opäť súčasťou míľnika – oslavy 200 rokov značky Hubert. Vďaka jeho bohatým spomienkam, zanieteniu a hlbokej znalosti histórie má aj súčasná generácia možnosť dozvedieť sa množstvo zaujímavostí a súvislostí, ktoré by inak zostali zabudnuté.
Po ňom sa prihovoril ďalší kurátor výstavy, Štefan Hrivňák z Múzea mesta Bratislava, ktorý sa poďakoval všetkým, ktorí sa na príprave a realizácii výstavy podieľali – od odborných pracovníkov cez partnerov až po tých, ktorí poskytli svoje osobné zbierky či spomienky. Vyzdvihol tiež spoluprácu medzi inštitúciami a mestom Sereď, vďaka ktorej mohla výstava nadobudnúť takúto výnimočnú podobu.
Primátor Ondrej Kurbel vo svojom príhovore poprial spoločnosti Hubert J.E. s.r.o., aby aj budúce generácie mali možnosť oslavovať v Seredi ďalšie významné výročia, keďže ide o výnimočné spojenie mesta s tradíciou výroby šumivého vína. Zároveň vyzdvihol, že je pre Sereď cťou byť spätá s takou bohatou históriou, akú spoločnosť Hubert predstavuje a vyjadril presvedčenie, že toto prepojenie bude pokračovať aj v ďalších desaťročiach až stáročiach.
Svoj príhovor predniesol aj riaditeľ spoločnosti Hubert J.E. s.r.o. Peter Krúpa, ktorý sa úprimne podelil o svoje počiatočné obavy spojené s výstavou. Ako uviedol na začiatku váhal, či vôbec uvoľniť niektoré z predmetov, ktoré má spoločnosť uložené v zbierke. „Zachovalo sa ich totiž len veľmi málo a majú pre nás nevyčísliteľnú hodnotu,“ priznal. Nakoniec však s vďačnosťou a spokojnosťou ocenil výslednú podobu výstavy a je rád, že sa spoločnosť rozhodla podeliť o túto históriu aj so širokou verejnosťou. Do výstavy významne prispeli aj bývalí zamestnanci a laickí milovníci histórie, ktorí si uchovali rôzne predmety, historické fotografie, etikety či spomienkové materiály a s ochotou ich poskytli na prezentáciu tohto jedinečného vinárskeho príbehu.
Záver príhovorov patril Rastislavovi Petrovičovi z Krajského pamiatkového úradu v Trnave a predsedovi občianskeho združenia Vodný Hrad, ktorý priblížil historický význam objektu Hubert a pivníc, kde sa začala písať novodobá história značky Hubert po presune výroby do Serede.
Slávnostnú časť podujatia zakončil symbolický prípitok — ako inak — šumivým vínom Hubert. Atmosféru spríjemnilo Komorné združenie Tubarose, ktoré dodalo podujatiu elegantný kultúrny rámec.
Výstava v Seredi nie je len oslavou značky, ale aj dôkazom toho, ako môže kvalitné remeslo, tradícia a inovácie prežiť dve storočia a stále sa držať na vrchole. Všetkým návštevníkom až do 28. októbra ponúka jedinečnú príležitosť nazrieť do bohatej histórie šumivého vína a jeho miesta v kultúrnej identite regiónu.
Výstava je rozdelená do troch častí:
– Začiatok výstavy tvorí prezentácia histórie bratislavskej výroby šumivého vína spolu s úspechmi na medzinárodných výstavách, ďalej sú tu prezentované osobnosti rodiny Hubert a ich vinárstvo, časť výstavy s predmetmi, obrazmi, produktami je inštalovaná podľa podoby záveru 19. storočia a prelomu 20. storočia.
– Druhá časť výstavy prezentuje históriu prevádzkarne v Seredi. Dopĺňajú ich a obohacujú obrázky zo 60. – 80. rokov 20. storočia, ktoré zachytávajú technológiu výroby šumivých vín, zamestnancov pri práci i v čase oddychu a postupné zmeny vo výrobe i vzhľade výrobného areálu závodu aj z pamiatkového hľadiska.
– V tretej časti výstavy dokumenty a predmety vo vitrínach prezentujú históriu Šintavskej vinohradníckej oblasti s okolím Serede. Vystavené sú originály i kópie listín z 18. a 19. storočia, dokumentujúce bohatú históriu pestovania viniča a výroby vín v Šintave, Seredi i v Šúrovciach.
Na záver redakcia Seredských noviniek srdečne blahoželá spoločnosti Hubert J.E. s.r.o. k jej významnému 200. jubileu. Značka Hubert nie je len synonymom kvality a tradície, ale aj neoddeliteľnou súčasťou identity nášho mesta. Sereď sa s hrdosťou podpisuje pod príbeh bubliniek, ktorý sa tu píše už desaťročia – a veríme, že bude pokračovať ešte dlho. Prajeme spoločnosti mnoho ďalších úspešných rokov, inovatívnych nápadov, verných zákazníkov a najmä neustále dôvody na oslavu. Na zdravie!
Kurátori výstavy: Mária Diková, Rastislav Petrovič, Štefan Hrivňák, Štefan Hronský
Partneri výstavy: Múzeum mesta Bratislavy, Hubert J. E., s.r.o. v Seredi, Štátny archív Trnave, Štátny archív v Trnave – Pracovisko Archív Galanta so sídlom v Šali, Štátny archív v Nitre, Archív Pamiatkového úradu SR v Bratislave, Vlastivedné múzeum v Galante, Občianske združenie Vodný Hrad v Seredi, súkromní zberatelia a bývalí pracovníci firmy Hubert.
Poďakovanie múzea Sereď: Ďakujeme všetkým kurátorom výstavy za ich odbornú pomoc pri zostavovaní kľúčových tém výstavy a partnerom z múzeí v Bratislave a Galante a zo štátnych archívov v Trnave, v Šali, Nitre a Archívu Pamiatkového úradu SR v Bratislave, ktorí sa pričinili o kvalitné spracovanie témy. V neposlednom rade ďakujeme aj bývalým zamestnancom Blažene Chynoradskej, Marte Plankovej a rodinám Paulovičovej, Megovej, Slížovej a Rakovickej, ktorých spája pracovná história závodu Hubert a poskytli fotografie do výstavy a vedeniu firmy Hubert J. E. s.r.o. s kolektívom za podporu projektu výstavy.
Poďakovanie za prípravu a organizáciu patrí aj zamestnancovi Mestského múzea v Seredi Róbertovi Daňovi.
foto: autor
Kedy postavíte fľašu vedľa kostola?
Históriu predstavuje aj privatizácia spoločnosti. Z tohto pohľadu mi tam chýba jeden z bývalých primátorov. V prípade jeho pozvania bol iste pripravený rozpovedať príbeh o červenej karkulke a zamestnaneckých akciách tejto spoločnosti. Ozaj je to už premlčané?