back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

spot_img

Varšavská zmluva – jedinou jej vojenskou operáciou, bolo napadnutie, obsadenie a okupovanie jedného zo svojich členov – Československa

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -

Stále častejšia nostalgia za totalitným režimom u niektorých jedincov naberá neskutočne nepochopiteľné rozmery. Pravdepodobne si vôbec neuvedomujú, že v totalitnom režime by konanie ktorého sa dopúšťajú buď bolo tvrdo trestané, alebo by jednoducho nebolo možné.

Totalitný komunistický  režim vedený bývalým Sovietskym zväzom (priamym nástupníckym štátom je súčasná Ruská federácia) mal založené vojenské zoskupenie, ktoré deklarovalo, že ide o obranný pakt založený proti NATO.

Viete, že vojská Varšavskej zmluvy počas existencie tohto paktu viedli vlastne len jednu vojenskú operáciu a tou bolo napadnutie jedného zo svojich členov, jeho obsadenie a následná okupácia a to Československa v roku 1968?

Po rozpade Sovietskeho zväzu a prelomových revolúciách v bývalých totalitných komunistických štátoch tzv. „východného bloku“, Varšavská zmluva zanikla.

A viete, že za člena NATO sa počas vlády Vladimíra Putina uchádzala aj Ruská federácia? Evidentne smerovanie a hodnoty RF sa s hodnotami tohto obranného vojenského zoskupenia nestotožňujú a tak RF do NATO prijatá nebola.

- Článok pokračuje pod reklamou -

V expozícii Múzea totality k problematike Varšavskej zmluvy máme pomerne slušné množstvo materiálov, ktoré je možné vidieť a študovať aj osobne.

- Inzercia -spot_img
spot_imgspot_img
- Inzercia -spot_img
-spot_img

Ďalšie články

  1. Varšavská zmluva bol obranný pakt, na rozdiel od NATO, ktoré je v skutočnosti paktom útočným. Samozrejme, že obsadenie Československa vojskami Varšavskej zmluvy bola sprostosť, o tom debatovať nemusíme. Ale keď sa pozrieme spätne koľko škody ktorý vojenský pakt narobil, kto „vyhrá“? Varšavská zmluva narobila u nás na dlhé roky zaostalosť, to je fakt a to pociťujeme doteraz. Počet obetí neviem, predpokladám, že sa počítajú na pár desiatok (čo samozrejme nechcem zľahčovať). NATO za roky existencie narobilo paseku v desiatkach krajinách, rozbombardovali stovky miest, o miliónoch zmarených životov ani nehovorím. Kto vyjde z historického porovnania lepšie?

    1
  2. Anonym 14. mája 2025, 9:42
    Paseka a bombardovanie sa robilo pod oficiálnou hlavičkou NATO a s účasťou 32 členov?
    Alebo to robili niektoré štáty, ktoré sú v NATO?

    1
  3. Dobrá otázka, ale… Keď sa niečo deje pod hlavičkou NATO, nie je podmienkou, aby boli do toho zapojené všetky členské krajiny. Bombardovanie Juhoslávie bolo v réžii NATO, nie všetci členovia sa však na ňom zúčastnili.

  4. Vojnu v Afganistane v r. 79-89 s milionom mrtvych viedol sam Sovietsky zvaz, ktory bol clenom Varsavskej zmluvy, mieroveho obranneho paktu…tiez tam robili paseku a bombardovali a zabijali. Paradox ze?

PRIDAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!

Potvrdzujem, že som sa oboznámil a pochopil pravidlám diskusie.

Zadajte svoje meno tu

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Najčítanejšie

- Inzercia -spot_img

Aktuality

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_imgspot_img

Aktuality

Sponzorované