back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

spot_img

K žiakom základných škôl mieri Vedecký ambasádor

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -

Centrum vedecko-technických informácií SR |MM|  Môžeme veriť technológiám? Ako funguje umelá inteligencia? A ako si správne overiť fakty na internete? Tieto, ako aj mnohé ďalšie otázky zodpovie nový interaktívny projekt Vedecký ambasádor, ktorý prináša Centrum vedecko-technických informácií SR (ďalej CVTI SR) pre žiakov 8. a 9. ročníkov základných škôl.

Aký je cieľ

Poslaním tohto popularizačného projektu je prostredníctvom interaktívnych workshopov a prednášok, ktoré budú viesť odborníci z praxe, rozvíjať kritické myslenie, digitálnu gramotnosť a záujem o vedu a technológie u žiakov základných a v budúcnosti aj stredných škôl.

Kedy začíname

Pre žiakov je pripravený atraktívny celodenný program, ktorý bude nabitý vedou a technológiami. Bude pozostávať z Vedeckého okienka, ktoré prinesie predstavenie plné chemických  experimentov. Nasledovať budú 4 pútavé workshopy, pričom každý účastník zažije všetko. Žiaci budú pracovať v malých skupinách, čakajú ich skvelí lektori a nezabudnuteľné praktické zážitky. Nové zručnosti, ktoré vďaka týmto workshopom získajú, využijú aj v bežnom živote. Program je tematicky zameraný na umelú inteligenciu, dezinformácie, informačnú bezpečnosť a online správanie mladých ľudí.

Pilotná fáza nového interaktívneho projektu sa uskutoční v spolupráci s vybranými verejnými knižnicami z rôznych regiónov Slovenska. Knižnice dnes už nie sú len miestom zaujímavých kníh, ale poskytujú čoraz viac služieb pre verejnosť nad rámec klasického knihovníctva.

- Článok pokračuje pod reklamou -

Po zaslaní ponuky prejavilo o projekt záujem 32 knižníc v priebehu 2 dní. Vedecký ambasádor začína 26. mája 2025 na ZŠ Mariánska v spolupráci s Hornonitrianskou knižnicou v Prievidzi. Následne bude pokračovať 28. mája 2025 v Záhorskej knižnici v Senici, 5. júna 2025 v Tekovskej knižnici v Leviciach a svoju vedeckú šnúru ukončí pred letom, 6. júna 2025 v Malackách, v Knižnici Mestského centra kultúry.

„Žijeme v dobe moderných technológií, ktoré sa stali bežnou súčasťou našich životov. Do popredia sa zároveň čoraz viac dostáva aj uplatňovanie a využívanie umelej inteligencie. K týmto technologickým nástrojom musíme pristupovať zodpovedne a naučiť verejnosť, ako s nimi pracovať. Teší ma, že s pilotným projektom ideme práve za žiakmi základných škôl, ktorí sú naša budúcnosť. Napokon, ako napovedá už názov našej inštitúcie, podporujeme rozvoj AI, študentov vo vzdelávaní a v prístupe k najnovším technológiám, ako aj ich talent, nové nápady a inovácie,“ priblížil generálny riaditeľ CVTI SR Róbert Gálik.

 

Kto bude viesť jednotlivé workshopy

Úvod podujatia bude patriť Vedeckému okienku, ktoré bude viesť učiteľ chémie a známy influencer Ivan Gábriš. Je zanieteným popularizátorom vedy s dosahom na tisíce mladých ľudí a do škôl prináša iskru zvedavosti. Je autorom knihy Vedecké okienko, finalista ocenenia Učiteľská osobnosť Slovenska a pomáha v programe Superveda na RTVS. Vystúpenie Ivana Gábriša je známe dynamickými a vizuálne atraktívnymi experimentmi, ktoré zábavnou formou približujú vedecké princípy. Cieľom predstavení je zaujať mladé publikum a tiež prebudiť záujem žiakov o vedu a technológie.

 

Quark je jediný pôvodný slovenský mesačník o vede a technike, vydáva ho CVTI SR a práve v tomto roku oslávi 30 rokov svojej existencie. Magazín Quark sa pri tvorbe článkov opiera o vedecké výskumy a štúdie, ktoré publikujú uznávaní vedci a odborníci, popularizuje nové poznatky z prírodných, technických, spoločenských a humanitných vied. „Popularizáciu vedy môžeme považovať za prevenciu. Vždy je totiž lepšie volať hasičov preventívne, aby robili prednášky o ochrane pred požiarom, než ich volať neskôr, keď už oheň horí a treba ho hasiť. Preto som rada, že budeme mať v rámci projektu Vedecký ambasádor možnosť porozprávať sa so žiakmi o tom, ako vzniká časopis, na čo treba myslieť pri jeho tvorbe a prečo je dôležité overovať si informácie a neveriť všetkému, čo nájdeme napríklad na internete,“  uviedla Renata Józsová, šéfredaktorka magazínu Quark.

Workshop Quarku: Ako vzniká časopis: Hľadať ihlu v kope sena

Ako sa vyberajú témy, overujú fakty a ako vieme, čomu veriť? Workshop rozvíja schopnosť rozoznávať dôveryhodné zdroje a tvoriť kvalitný obsah.

- Článok pokračuje pod reklamou -

 

SKYRO je inovatívna stredná škola zameraná na technológie, umelú inteligenciu a moderné vzdelávanie. Vznikla s cieľom pripraviť mladých ľudí na život v 21. storočí.

Workshop SKYRO: Ako vycvičiť svojho chatbota

Ako funguje AI a ako ju môžeme využiť vo svoj prospech? V praktickom workshope si žiaci základnej školy vyskúšajú prácu s AI nástrojmi, ako ChatGPT a naučia sa, ako ich využívať pri písaní, hľadaní informácií či tvorbe vizuálneho obsahu.

Workshop SKYRO: Play & Be Safe

V interaktívnej hre sa žiaci ocitnú v rôznych online situáciách, ktoré preveria ich schopnosť rozhodovať sa, odhadnúť riziká a diskutovať o alternatívach. Témami sú dôvera, bezpečie, rozhodovanie.

 

SmartLab je inovatívny vzdelávací koncept rozvíjaný v rámci iniciatívy Knižnice pre Slovensko, ktorú zastrešuje Centrum vedecko-technických informácií SR. Ide o kreatívne a technologicky vybavené dielne vo verejných knižniciach, ktoré ponúkajú priestor na praktické objavovanie, tvorenie a učenie sa.

SmartLaby sú vybavené nástrojmi ako 3D tlačiarne, rezacie plotre, sublimačné tlačiarne, termolisy, pyrografické stanice či edukačné roboty, stavebnice a mikropočítače a poskytujú deťom a mládeži možnosť rozvíjať technické zručnosti aj digitálnu kreativitu.

Workshop SmartLab: Od 3D modelovania ku kreatívnej tvorbe

- Článok pokračuje pod reklamou -

Uvedený workshop ponúka základy 3D modelovania a 3D tlače, kreatívnu úpravu dreva či textilu a ukazuje, aké je ich využitie v rôznych odboroch. „V súlade s Národnou stratégiou výskumu, vývoja a inovácií 2030 sú SmartLaby zamerané na popularizáciu vedy a výskumu a na zvyšovanie záujmu detí a mládeže o STEM oblasti. Preto sa tešíme, že do podujatí Vedecký ambasádor sa zapoja aj jednotlivé verejné knižnice so svojimi podujatiami v SmartLaboch,“ dodáva Dávid Baranko, koordinátor 50 SmartLabov na Slovensku.

 

„Projekt Vedecký ambasádor je jedinečný tým, že prináša vedu a technológie priamo k žiakom prostredníctvom zážitku. Žiaci budú mať príležitosť si technológie reálne chytiť do ruky, vyskúšať si ich a zažiť vedu cez všetky zmysly. Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti ako realizátor projektu má ambíciu rozšíriť projekt na základné a stredné školy a do ďalších regiónov a tým posilniť sieť spolupracujúcich inštitúcií,“ objasňuje víziu projektu, Štefánia Bartošová, riaditeľka NCP VaT.

Vedecký ambasádor pre školy bude po letných prázdninách pokračovať na jeseň tohto roka.

- Inzercia -spot_img
spot_imgspot_img
- Inzercia -spot_img
-spot_img

Ďalšie články

PRIDAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!

Potvrdzujem, že som sa oboznámil a pochopil pravidlám diskusie.

Zadajte svoje meno tu

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Najčítanejšie

- Inzercia -spot_img

Aktuality

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_imgspot_img

Aktuality

Sponzorované