Partnerský internetový portál Watson.sk spracoval výborný prehľad článkov publikovaných o bývalej Niklovej huti v Seredi.
Až pri takto zosumarizovaných článkoch je vidieť, koľko materiálov o tomto bývalom štátnom podniku bolo publikovaných.
Ďakujeme Ottovi Pšenákovi za nie ľahkú prácu, ktorá umožní každému záujemcovi nazrieť do doteraz netušenej zbierky materiálov o významnej časti histórie Československých podnikov v Seredi.
Kompletnú chronológiu nájdete tu:
Druhá polovica 1950-tych rokov sa niesla v znamení industrializácie Slovenska. Mesto Sereď bolo vybraté pre stavbu niklovej hute. Výroba bola spustená v roku 1962 na základe suroviny dovážanej z Abánska, neskôr zo ZSSR. Vo fabrike 1500 zamestnancov vyrobilo každoročne 1 700 až 3 200 ton niklu a 60 ton elektrolytického kobaltu. Výroba bola po celý čas stratová a musela byť dotovaná zo štátneho rozpočtu. Po nežnej revolúcii sa areál podniku sprivatizoval a v r. 1993 sa rozhodlo o skončení nerentabilnej výroby poškodzujúcej životné prostredie. Po fabrike zostal zničený areál ktorý filmári využívajú ako kulisy do svojich filmov. A tiež enviromentálna záťaž – skládka lužice na ploche cca 36 ha z ktorej vetry výria karcinogénny prach do širokého okolia.
https://watson.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=5301
Kompletné materiály o Niklovej huti Sereď nájdete na webe realizovanom Múzeom totality:
https://www.niklovaci.socializmus.sk/
Web pripravil, vyhotovil a spravuje Denis Majko. Web je neziskovým projektom a je realizovaný na náklady Múzea totality.
Vetry vyria….ach, tá slovenčina
Ten hamizny zkvruvysyn čo tú skládku chamtivo sprivatizoval ju má odstrániť podľa zákona. V tomto ficostane je zákon hajzlpapir pre našich ľudí! A tí bežní nech zomierajú na toxické a karcinogénne látky 👏👏👏
Ty si hamížny, preboha kde si vyrastal, keď používaš také vyrazy?