Ing. Zuzana Slahučková, referent komunikácie MsÚ Sereď | Je dôležité, aby boli verejné detské ihriská bezpečné a vybavené vyhovujúcimi hracími prvkami. Mesto má zodpovednosť za ich kontrolu, údržbu, bezpečnosť a následné opravy. Vyradené hračky z domácností, ktoré sem v dobrej viere prinášajú niektorí občania, sú však mnohokrát nebezpečnými prvkami. Mesto preto informuje o iných možnostiach, ako sa zbaviť nepotrebných hračiek z domácností.
Aj tento rok sa konala tradičná hlavná ročná kontrola verejných detských ihrísk v Seredi, ktorú vykonáva certifikovaná spoločnosť. „Každý rok sa týmto spôsobom kontroluje stav ihrísk. Zisťujeme poškodenia vandalmi, menšie a väčšie opotrebovania prvkov, zmeny v súlade so všeobecnými požiadavkami na bezpečnosť výrobkov podľa noriem,“ vysvetlila Miriam Klottonová z oddelenia životného prostredia mesta Sereď. Vysvetlila, že ak sa kontrolou zistia nedostatky, musia byť odstránené okamžite. „Poškodené či nebezpečné prvky uzatvárame, opravujeme, prípadne odstránime a operatívne nahradíme novým prvkom,“ dodala.
Ak je súčasťou detského ihriska pieskovisko, mesto zabezpečí jeho čistenie, prehrabávanie, preosievanie. „Piesok sa aj polieva, dvakrát ročne sa vydezinfikuje a v prípade potreby doplníme nový. Toto sa deje na začiatku sezóny na všetkých siedmich pieskoviskách v meste,“ uviedla referentka.
Vyradené hračky z domácností nepatria na verejné ihriská
Klottonová ďalej upozornila, že nie je v súlade s prevádzkovým poriadkom detských ihrísk odkladanie hračiek vyradených z domácností, napríklad po jarnom upratovaní. „Stalo sa aj, ako pri ihrisku zastavilo auto a osoba vybrala z kufra auta vrece plné hračiek, ktoré vysypala do priestoru ihriska. Vo viacerých prípadoch ide o poškodené hračky, čím sa stávajú pre malých návštevníkov nebezpečné,“ upozorňuje Klottonová s dôrazom na povinnosť samosprávy udržiavať ihriská bezpečné. Vyradené hračky z domácností sú mnohokrát nebezpečné: s odlomenými rúčkami, zlomeným volantom, prasknutým sedadlom. Stačí bežná manipulácia s takto pokazenou hračkou a úraz je na svete.
Z bezpečného priestoru na hranie sa takýmto spôsobom môže stať aj zberný dvor nevhodných hračiek. „Ako nakladáme s takýmito neželanými darčekmi od verejnosti? Naši zamestnanci z údržby mesta sa postarajú o ich odvoz tam, kam skutočne patria. Na zberný dvor,“ dokončila kolobeh života vyradených hračiek Miriam Klottonová.
Vyradené hračky darujte alebo odovzdajte na zberný dvor
Ak Vám je ľúto starých nevyužitých hračiek, venujte ich, prosíme, niekomu, kto ich ocení alebo ich odvezte na zberný dvor mesta. Ušetríte tým naše mesto od hračkárskeho smogu.
Som mama a ciem ze deti sa tesia z tych hraciek len akurat by tam rodicia nemali davat take ze je mi ro luto vyhodit chyba tomu koliesko alebo je trosku puknute to patri do kosa uz ale take ze nemam komu darovat ale je funkcna to sa mi
Paci ze to je na tych ihriskach. Aj ze tam je lopatka formicky odrazadla kolonezky auta nemusi clovek z domu nosit milion veci
Pre Zuzka!Ty nechápeš,že tie hračky sú poškodené,a dieťa si nimi môže spôsobiť úraz?!?Ako by to tam vyzeralo,ak by tam každý občan nosil takéto hračky???
To tie dnešné mamičky už nevedia čo je vhodné a čo nie