NDS |MM| Rekonštrukcia 630 metrov dlhého diaľničného mosta Váhovce na galantskej R1 má pred sebou posledné činnosti. Investícia do stavebných prác na moste, ktorý prekonáva rieku Váh a vodné dielo Kráľová, predstavuje viac ako 6,2 milióna eur. Unikátnosť projektu je v tom, že za štyri mesiace sa podarilo zosilniť nosnú konštrukciu mosta, ktorý strácal schopnosť preniesť zaťaženie dopravou a od decembra bude umožnený komfortný prejazd aj pre nadmerne ťažkú prepravu. To by bez rekonštrukcie nebolo možné a kamióny by museli použiť obchádzky. Takmer všetky práce, ktoré spočívali v zosilnení mosta, sa realizovali v jeho vnútri, v mostných komorách.
Mostná konštrukcia pozostáva z dvoch materiálov – betónu a ocele, ktorá je vo forme predpínacej výstuže. Vplyvom dopravy a času začala predpínacia výstuž na moste Váhovce strácať schopnosť preniesť všetky namáhania. „Dôležité bolo to, že sme problémy spozorovali veľmi skoro, a ihneď nastúpila diagnostika. K rekonštrukcii sme pristúpili v čase, kedy sa dal most rýchlo a účinne zachrániť, spevniť a oprava tak bola nielen efektívna, ale aj ekonomická. Ak by sme nevykonávali pravidelné kontrolné obhliadky a nezistili nedostatky, neskôr by to malo pre dopravu v regióne fatálne následky,“ vysvetľuje Rastislav Droppa, prevádzkový riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti.
Rekonštrukcia mosta v číslach
V rámci rekonštrukcie bolo vybúraných 5 320 m³ betónu, asfaltu a ocele, v rámci zosilnenia monolitickej nosnej konštrukcie bolo do komory mosta osadených 24 kusov voľne vedených predpínacích káblov v dĺžke takmer dva kilometre s ich následnou injektážou. Voľné káble sú vedené cez 14 novovybudovaných masívnych kotevných blokov, na ktoré sa použilo 156 m³ betónu a skoro 22 ton výstuže. Pre samotné osadenie predpínacích tyčí bolo potrebné vyvŕtať v nosnej konštrukcii 920 m jadrových vrtov. Poloha káblov je v komore mosta stabilizovaná šestnástimi novými železobetónovými úchytmi. Bolo položených 840 m³ spádového betónu, osadilo sa 47 nových odvodňovačov a odvodňovacích trubičiek, na nové rímsy bolo použitých 517 m³ betónu, 101 ton výstuže a 1 850 kotiev, takisto bol osadený aj nový gumokovový mostný záver. „Nosnú konštrukciu sme zároveň už teraz pripravili na osadenie protihlukovej steny a jedna časť rímsy sa upravila tak, aby bolo možné do nej ukotviť protihlukovú stenu,“ dopĺňa Droppa.
Zlepšovať statiku je možné len s vylúčenou dopravou
Akonáhle opravy mostov počítajú so statickým zosilnením mosta, znamená to, že sa môžu vykonávať tieto práce len počas vylúčenia dopravy. Preto boli opravy špecifické aj z hľadiska vedenia dopravy a počas rekonštrukcie sa doprava presmerovala iba na ľavý most – v smere z Bratislavy do Nitry je k dispozícii jeden jazdný pruh, z Nitry do Bratislavy dva jazdné pruhy. Stavebné práce sú vykonávané so zreteľom na maximálnu efektivitu, pracuje sa aj v nočných hodinách a cez víkendy.
Posledné práce na projekte
Aktuálne sa dokončuje lepenie hydroizolačných pásov vo výmere 10 010 m², položia sa asfaltové vrstvy, osadia sa zvodidlá v dĺžke 1,3 km a zábradlie v dĺžke 630 m a pred spustením dopravy sa na záver zrealizuje statická zaťažovacia skúška. „Na moste sa realizuje aj veľa takzvaných mokrých procesov. Betónujeme, asfaltujeme, natierame. To sú práce, ktoré potrebujú čas, aby materiál získal svoje technické vlastnosti. Betón musí dosiahnuť svoju pevnosť a nemôže sa stať, že keď sa zabetónuje mostný záver, tak po týždni od betonáži sa pustí po moste doprava. Aj keď sa nám laicky môže javiť, že je to už hotové, betón má naďalej dobu tuhnutia 28 dní. Pridávame však sanačnú maltu či stavebnú chémiu a vieme tak o čosi skrátiť túto lehotu,“ vysvetlil technické procesy aj projektant František Brliť.
Nádhera, teraz v Tom len pokračovať. Či moc by som chcel? Predsa len sme na Slovensku 🙂
Takže kedy tu dopravu spustia konečne naplno…?