back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

Nové praktiky podvodných e-shopov. Pozor na falošné stránky značkových obchodov

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -

Prezídium PZ SR |MM|  Slovenská obchodná inšpekcia upozorňuje na rastúci počet podnetov ohľadom internetového predaja značkového tovaru pod falošnou doménou. Tieto podvodné e-shopy zneužívajú známe značky, pričom kopírujú dizajn a webové adresy stránok ponúkajúcich takýto tovar s cieľom zmiasť potenciálne obete.

Podvod spočíva v tom, že prevádzkovateľ webu registruje jej názov s doménou .sk tak, aby sa čo najviac podobal na originálnu stránku.

Môže ísť teda o weby, ktoré namiesto oficiálnej domény, napríklad .com alebo .eu, používajú slovenskú doménu. Prípadne kopírujú originálnu slovenskú stránku tak, že v adrese zmenia alebo doplnia slovo. Najčastejšie ide o stránky ponúkajúce obuv, oblečenie či iný značkový tovar.

TAKTO PODVODNÍKOV PREKUKNETE

V prvom rade si skontrolujte webový odkaz e-shopu, na ktorý klikáte. Overte si či ide o skutočnú stránku a nie o podvodnú, ktorá sa za tú originálnu iba vydáva. Užitočné vedia byť aj recenzie od iných používateľov, ktoré dohľadáte za pár klikov.

Veľa vám o e-shope napovedia aj informácie, ktoré o sebe zverejňuje – či je zverejnená identita prevádzkovateľa alebo predávajúceho, obchodné meno a jeho sídlo, príp. aké informácie o sebe daný obchod uvádza.

- Článok pokračuje pod reklamou -

V mnohých prípadoch sú tieto informácie veľmi strohé, ak sú nejaké vôbec zverejnené. Častokrát chýbajú akékoľvek obchodné podmienky a pri kontaktných informáciách sa vám zobrazí iba anonymný formulár pre prípadné otázky.

Pomyselnou červenou vlajkou môžu byť aj podozrivo nízke ceny v porovnaní s inými internetovými obchodmi. Práve prostredníctvom tých chcú podvodníci osloviť čo najviac ľudí. Ďalším signálom, že niečo nie je v poriadku, môže byť aj spôsob platby – podvodné e-shopy totiž ako jedinú možnosť úhrady tovaru uvádzajú platbu za tovar vopred.

Ak sa stanete obeťou takéhoto podvodu, prípadne podvodníkom poskytnete vaše citlivé údaje, ako sú údaje od platobné karty či osobné údaje, neváhajte a choďte osobne na políciu, prípadne volajte na známu linku 158.

– – –

SOI na svojej stránke uvádza nasledovné:

Slovenská obchodná inšpekcia (ďalej len „SOI“) žiada spotrebiteľov o zvýšenú obozretnosť pri internetových nákupoch vzhľadom na opakujúce sa spotrebiteľské podnety, ktoré sa týkajú predaja značkového tovaru prostredníctvom e-shopov s doménou .sk. Spotrebiteľ by mal prihliadať na to, že e-shopu poskytuje svoje osobné údaje a údaje o platobnom prostriedku.

Ide o podvodné internetové stránky na predaj značkovej obuvi, športovej a turistickej obuvi, športového oblečenia, keď si prevádzkovateľ registruje názov internetovej stránky veľmi podobný ako používa originálny značkový internetový predajca, čo často spotrebiteľov môže uviesť do omylu, že objednávajú tovar originálnej značky a zaručenej kvality.

Ide napr. o nasledovné stránky

              originál adresa             podvodná adresa

              vivobarefoot.sk           → vivobarefoot-sk.sk
              merrellstore.sk            → merrellshopsk.sk
                                                 →  merrellobuv.sk
              skechers.com              → skecherstenisky.sk
              converse.com             → teniskyconverse.sk
                                                 → conversevypredaj.sk
              salomon.com              → salomonshopsk.sk
              lasportiva.com            → lasportivaobuv.sk
                                                 → lasportiva-slovensko.sk
             palladiumboots.eu      → palladiumsk.sk

Podvodné internetové obchody na svojich stránkach:

- Článok pokračuje pod reklamou -
– zobrazujú vizuálne obsah totožný/podobný s originálnou stránkou,
– ponúkajú rovnaký sortiment tovaru,
– neuvádzajú identitu prevádzkovateľa/predávajúceho, obchodné meno a sídlo predávajúceho
– absentujú všeobecné obchodné podmienky,
– umožňujú spotrebiteľovi kontakt s predávajúcim len formou anonymného kontaktného formulára,
– žiadajú platby za tovar len vopred, neumožňujú iné možnosti platby,
– uvádzajú výrazne nižšie ceny ponúkaných tovarov ako ceny originálnych tovarov, príp. uvádzajú ceny s výraznou zľavou.

S poukazom na vyššie uvedené SOI upozorňuje spotrebiteľov, aby si pred uzatvorením objednávky a zaslaním platby za objednaný tovar dôkladne preverili, či predmetný internetový obchod uvádza informácie identifikujúce predávajúceho a všeobecné obchodné podmienky a predišli tak nákupu z podvodného internetového obchodu.

V prípade nákupu z podvodného internetového obchodu predávajúci po úhrade tovar nedoručí, príp. doručí falzifikáty značkového tovaru, neumožňuje odstúpenie od zmluvy pred dodaním tovaru, nevráti peniaze po nedodaní tovaru, po odstúpení spotrebiteľa od zmluvy či reklamácii falzifikátov tovaru.

Nakoľko SOI má obmedzené kompetencie, medzi ktoré nepatrí zákonné oprávnenie podvodné internetové stránky zablokovať a nie je oprávnená ani vymáhať plnenia platby za nedodaný tovar, odporúčame spotrebiteľom dôkladne zvážiť všetky spotrebiteľské rozhodnutia týkajúce sa zakúpenia tovaru prostredníctvom webovej stránky, ktorá sa javí vzhľadom na vyššie uvedené ako podvodná.

Pokiaľ nie je možné identifikovať predávajúceho odporúčame spotrebiteľom obrátiť sa na odbor počítačovej kriminality Prezídia Policajného zboru SR, ktorý sa obdobnými prípadmi zaoberá.

 

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Ďalšie články

PRIDAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!

Potvrdzujem, že som sa oboznámil a pochopil pravidlám diskusie.

Zadajte svoje meno tu

spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Najčítanejšie

spot_img
- Inzercia -spot_img

Aktuality

spot_img