back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

Viac ako štyridsať rokov stará lekárnička s originálnym obsahom je ďalším exponátom v Múzeu totality

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -

Tak takto kompletná a zachovalá lekárnička „Malá zdravotnícka brašna“ s obsahom z čistého socializmu je skôr malým zázrakom. A ďalším fakt, že skončila v Múzeu totality.

Lekárnička je úplne kompletná a to vrátane originálneho zoznamu jej obsahu a štítku výrobcu, ktorý lekárnicku datuje do roku 1980. Lekárnička teda na umiestnenie v Múzeu totality „čakala“ viac ako 40 rokov.

Práve v poslednom prírastku socialistického zdravotníctva sa nachádzajú nepoužité obväzy, leukoplast v kotúčiku, leukoplastové nálepky na rany, ešte stále nevytečený Septonex z originálnej fľašky a ostatné „drobnosti“, ktoré v danej dobe lekárnička musela obsahovať.

Neskutočným prekvapením je ACYRPILÍN v pôvodnom balení a v stave, akoby závod už bývalého národného podniku  Slovakofarma Hlohovec opustil len včera.

- Článok pokračuje pod reklamou -

Obsah lekárničky dopĺňa  aj originálna brožúrka „Záznamník zdravotníka Československého Červeného kríža“.

Aj táto originálna súčasť zdravotníka socialistického Červeného kríža bude v Múzeu nielen vystavená, ale bude ju možné aj zapožičať ako rekvizitu pre filmárov, či fotografov.

 

– – –

Exponáty Múzea totality sú postupne  dokumentované fotograficky a spolu s popiskami publikované na online platforme, ktorú môžete navštíviť tu:

https://www.muzeumtotality.online/

- Článok pokračuje pod reklamou -

Ďalšie informácie o totalitnej dobe a socialistickom Československu nájdete tu:

https://socializmus.sk/

Ak máte staré predmety z čias socializmu a máte záujem umiestniť ich v múzeu pre ich zachovanie pre ďalšie generácie, uvítame to a bez váhania sa ozvite e-mailom, alebo telefonicky na číslo: 0907 277 777.

Zachovajme kus histórie aj pre tých, ktorí tu budú pre nás. A ukážme im, aký bol reálny život v totalitnej dobe, kedy si jedna strana prisvojila moc a vládu nad ľuďmi aj za cenu ich streľby na hraniciach, ak sa systém rozhodli opustiť.

Ukazujme a o dobe minulej hovorme našim deťom pravdu, aby im dobré veci slúžili ako príklad a zo zlých sa poučili a chyby minulosti neopakovali.

Nezabúdajme, sloboda stojí za to a za jej získanie veľa ľudí trpelo a mnohí dokonca položili život.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Ďalšie články

PRIDAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!

Potvrdzujem, že som sa oboznámil a pochopil pravidlám diskusie.

Zadajte svoje meno tu

spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Najčítanejšie