Viac ako štyridsať rokov stará lekárnička s originálnym obsahom je ďalším exponátom v Múzeu totality

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Tak takto kompletná a zachovalá lekárnička „Malá zdravotnícka brašna“ s obsahom z čistého socializmu je skôr malým zázrakom. A ďalším fakt, že skončila v Múzeu totality.

Lekárnička je úplne kompletná a to vrátane originálneho zoznamu jej obsahu a štítku výrobcu, ktorý lekárnicku datuje do roku 1980. Lekárnička teda na umiestnenie v Múzeu totality „čakala“ viac ako 40 rokov.

Práve v poslednom prírastku socialistického zdravotníctva sa nachádzajú nepoužité obväzy, leukoplast v kotúčiku, leukoplastové nálepky na rany, ešte stále nevytečený Septonex z originálnej fľašky a ostatné „drobnosti“, ktoré v danej dobe lekárnička musela obsahovať.

Neskutočným prekvapením je ACYRPILÍN v pôvodnom balení a v stave, akoby závod už bývalého národného podniku  Slovakofarma Hlohovec opustil len včera.

Obsah lekárničky dopĺňa  aj originálna brožúrka „Záznamník zdravotníka Československého Červeného kríža“.

Aj táto originálna súčasť zdravotníka socialistického Červeného kríža bude v Múzeu nielen vystavená, ale bude ju možné aj zapožičať ako rekvizitu pre filmárov, či fotografov.

 

– – –

Exponáty Múzea totality sú postupne  dokumentované fotograficky a spolu s popiskami publikované na online platforme, ktorú môžete navštíviť tu:

https://www.muzeumtotality.online/

Ďalšie informácie o totalitnej dobe a socialistickom Československu nájdete tu:

https://socializmus.sk/

Ak máte staré predmety z čias socializmu a máte záujem umiestniť ich v múzeu pre ich zachovanie pre ďalšie generácie, uvítame to a bez váhania sa ozvite e-mailom, alebo telefonicky na číslo: 0907 277 777.

Zachovajme kus histórie aj pre tých, ktorí tu budú pre nás. A ukážme im, aký bol reálny život v totalitnej dobe, kedy si jedna strana prisvojila moc a vládu nad ľuďmi aj za cenu ich streľby na hraniciach, ak sa systém rozhodli opustiť.

Ukazujme a o dobe minulej hovorme našim deťom pravdu, aby im dobré veci slúžili ako príklad a zo zlých sa poučili a chyby minulosti neopakovali.

Nezabúdajme, sloboda stojí za to a za jej získanie veľa ľudí trpelo a mnohí dokonca položili život.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články