back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

Naša sila je v solidarite a jednote!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -

KONFEDERÁCIA ODBOROVÝCH ZVÄZOV SLOVENSKEJ REPUBLIKY |MM|  Úcta k bádaniu, vzdelaniu, vede, výskumu a pokroku, ktorý je hybnou silou ľudstva, sú základnými predpokladmi rozvoja zdravej a prosperujúcej spoločnosti. Bez vzdelávania a kvalitných podmienok v školstve je naša spoločnosť odkázaná na postupný rozklad.

Slovenské školstvo trpí systémovou stagnáciou, financovanie školstva je nejednotné a spôsobuje diskrimináciu pri odmeňovaní rôznych skupín zamestnancov, zároveň nedostatočná podpora pre učiteľov vedie k demotivácii a zhoršujúcej sa kvalite vzdelania. Chýba modernizácia infraštruktúry a prepojenie s praktickými potrebami trhu práce, čo ohrozuje budúcnosť celej spoločnosti. Preto Odborový zväz školstva vyhlásil na dnes – 27.11. 2024, protest s názvom Školstvo v smútku – Protest v čiernom ako symbolický prejav smútku nad smerovaním slovenského školstva.

Snem KOZ SR na svojom dnešnom rokovaní vyjadril podporu požiadavkám odborového zväzu, v ktorých žiadajú nielen zvýšenie tarifných platov, ale aj zmenu nastavenia odmeňovania všetkých zamestnancov v školstve, či akceptovanie zásadných pripomienok zväzu ku kurikulárnej reforme.

Stagnácia a poddimenzované financovanie sa jednoznačne týka všetkých zamestnancov pracujúcich pre štát. Podporujeme sa navzájom, v tom je naša sila, v solidarite a v jednote!

 

– – –

- Článok pokračuje pod reklamou -

Vyhlásenie Snemu KOZ SR v súvislosti s navrhovanými zmenami zasahujúcimi mimovládny sektor, aj odborové organizácie

Na rokovaní Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR bol minulý týždeň, pred druhým čítaním, predložený pozmeňujúci návrh poslanca SNS Adama Lučanského – Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 213/1997 Z. z. o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, týkajúci sa už v marci 2024 predloženého zákona. Aktuálny pozmeňujúci návrh však prináša také rozsiahle zmeny do zákonov zasahujúcich mimovládny sektor, ktoré v podstate menia celý jeho pôvodný obsah, aj zameranie.

Pozmeňujúci návrh škandalóznym spôsobom zavádza označovanie mimovládnych neziskových organizácií, namiesto za zahraničných agentov, za lobistov, ak priamo alebo nepriamo ovplyvňujú rozhodovanie verejných činiteľov pri výkone ich funkcie.

Marcový, ako aj novembrový návrh legislatívnej zmeny boli predložené bez akejkoľvek verejnej a odbornej diskusie, mimo štandardného legislatívneho procesu, a predstavujú bezprecedentný zásah do fungovania občianskej spoločnosti. Tej občianskej spoločnosti, ktorej sú aj odborové organizácie aktívnou súčasťou, pretože sa tiež podieľajú na tvorbe a pripomienkovaní zásadných politických rozhodnutí a na transparentnosti fungovania verejnej správy.

Pozmeňujúci návrh zavádza definíciu lobingu, z ktorej vyplýva, že všetky činnosti odborových organizácií, čiže základných odborových organizácií, odborových zväzov a Konfederácie odborových zväzov SR, môžu byť považované za lobing. Navyše je lobing ohraničený len na mimovládne neziskové organizácie a vylučuje súkromný podnikateľský sektor či iných reprezentantov organizácií pôsobiacich v spoločnosti. Nesplnenie si povinností vyplývajúcich z návrhu zákona môže viesť až k rozpusteniu združenia, čo je v príkrom rozpore s Ústavou SR a medzinárodnými zmluvami. Samotná činnosť odborov je zakotvená v legislatívnych normách Slovenskej republiky, pričom predložená novela týmto normám odporuje.

Snem KOZ SR považuje takúto navrhovanú zmenu zákona zasahujúcu mimovládne organizácie za priamy útok na Ústavou SR garantovanú pluralitu názorov a slobodu združovania sa. Štát by legislatívnymi normami nemal obmedzovať občiansku spoločnosť, vrátane zástupcov zamestnancov, ale garantovať také podmienky fungovania, ktoré budú verejnú správu a občiansku spoločnosť prepájať. Pretože zapájanie občanov do vecí verejných, podpora ich participácie majú byť prítomné vo všetkých fázach politického rozhodovania – vo fáze tvorby, navrhovania, rozhodovania, implementácie, monitorovania, hodnotenia a revízie politiky.

 

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Ďalšie články

PRIDAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!

Potvrdzujem, že som sa oboznámil a pochopil pravidlám diskusie.

Zadajte svoje meno tu

spot_imgspot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Najčítanejšie

- Inzercia -spot_img

Aktuality