Počas revolučných udalostí prebiehajúcich postupne vo všetkých krajinách vtedajšieho „Východného bloku“, v Európe ešte Európska únia a spoločná mena Euro boli budúcnosťou.
Jednotlivé západné krajiny aj v dávnejšej minulosti, teda aj v čase, kedy sme u nás budovali socializmus, platili svojimi menami a to Nemecko Nemeckou markou (DEM), Belgicko Belgickým frankom (BEF) Rakúsko Rakúskym šilingom (ATS) , Francúzsko Frencúzskym frankom (FRF), Španielsko Španielskou pesetou (ESP) a napr. Taliansko Talianskou lírou (ITL) a San Marino Sanmarínskou lírou (SML). Aj ostatné štáty mali svoju menu.
Vo väčšom sme cestovať smerom na západ od vtedajšieho Česko-Slovenska začali hneď po Nežnej revolúcii a prirodzene, že takmer každého Slováka zaujímala na tú dobu pre nás „exotika“ a to Taliansko. Keď Taliansko, tak Benátky a tí cestovania chtivejší smerovali do Ríma, Neapola, Vatikánu a napr. aj San Marína.
Práve z týchto prvých porevolučných ciest sa nám v albumoch s fotografiami fotenými ešte na klasické kinofilmy a DIA pozitívne filmy (obe ČB aj farebné), zachovali Talianske a Sanmarínske líry. Po rokoch, akoby sme objavili „Ameriku“, keďže s odstupom času sa aj tieto už dávno nepoužívané meny zháňajú pomerne ťažko.
V našom múzeu vo vitríne s už nejestvujúcimi menami tak skončili aj znovu objavené líry.
A na fotografiách malá spomienka na krátko porevolučné cestovanie do Talianska, Španielska, San Marína, Vatikánu, Andorry, Švajčiarska či Lichtenštajského kniežatstva.
Ešte nám v múzeu chýbajú ukážky Španielskych peset, Francúzskych, Belgických frankov, či Holandských Guldenov. Ak sa niekomu náhodou z dovolenky zachovali a nepotrebuje ich, môže ich vystaviť v múzeu.
Ďakujeme.
– – –
Exponáty Múzea totality sú postupne dokumentované fotograficky a spolu s popiskami publikované na online platforme, ktorú môžete navštíviť tu:
https://www.muzeumtotality.online/
Ďalšie informácie o totalitnej dobe a socialistickom Československu nájdete tu:
Ak máte staré predmety z čias socializmu a máte záujem umiestniť ich v múzeu pre ich zachovanie pre ďalšie generácie, uvítame to a bez váhania sa ozvite e-mailom, alebo telefonicky na číslo: 0907 277 777.
Zachovajme kus histórie aj pre tých, ktorí tu budú pre nás. A ukážme im, aký bol reálny život v totalitnej dobe, kedy si jedna strana prisvojila moc a vládu nad ľuďmi aj za cenu ich streľby na hraniciach, ak sa systém rozhodli opustiť.
Ukazujme a o dobe minulej hovorme našim deťom pravdu, aby im dobré veci slúžili ako príklad a zo zlých sa poučili a chyby minulosti neopakovali.
Nezabúdajme, sloboda stojí za to a za jej získanie veľa ľudí trpelo a mnohí dokonca položili život.
Video z Múzea totality:
Ako vyzerali dovolenky v Taliansku v čase, kedy ešte Vladimír Mečiar vlastne vracal Slovensko do totalitných čias?
Zopár fotografií starých takmer štvrť storočie ukáže viac.
A teraz nie je totalita? Vtedy si jedna strana prisvojila moc nad ľuďmi, teraz niekoľko strán si prisvojili moc nie len nad ľuďmi, ale aj nad ich majetkami. Koľko strán je dotovaných zo štátneho rozpočtu na úkor občanov? Koľko za tých 30 rokov sa vynorilo milionárov a miliardárov? Kto bol vtedy milionár, ba dokonca miliardár? Odkiaľ nahrabali také majetky štyridsiatnici? Mohol zamestnávateľ dať výpoveď v práci bez udania dôvodu? Teraz to ZP umožňuje. Koľko ľudí stratilo strechu nad hlavou? Boli vtedy bezdomovci? Aké bolo školstvo a zdravotníctvo? Platili sme vtedy lekárov, lieky, školské potreby? Prečo stále vyťahujete len negatíva a na pozitíva nejako zabúdate? Aj vtedy ľudia cestovali na západ, keď na to mal. Aj teraz cestujú, ktorí na to majú. Len teraz sa pestuje prestíž a dokazovať si, že na to máme.
Len preco ten skvely, zivotaschopny a spravodlivy system padol?
Pokiaľ by Vám chcel dať výpoveď zamestnávateľ, môže tak urobiť iba z dôvodov zakotvených v Zákonníku práce a dôvod výpovede musí byť po výpovedi presne uvedený.
To, ze rude pravonepisalo o milionaroch v strane neznamena, ze tu neboli.
53. rok a kradez majetkov bolsevikom ti nieco hovori?