back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

spot_img

Ruská propaganda sa snaží meniť históriu a zatajovať fakty

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -
Ruská propaganda nie je prvým rokom aktívne propagácie myšlienky, že „Sovietsky zväz vyhral sám“, a spojenci buď „veľa nepomohli“, alebo „zasiahli na poslednú chvíľu Toto všetko je súčasťou všeobecného naratívu, kde súčasná vláda organizuje svoju legitimitu na „veľkom víťazstve“, mení ho na posvätné hlavné mesto neostalinistického režimu. Pritom všetko, čo sa do tohto obrazu nezmestí – prínos spojencov, strategické výpočty velenia, cena víťazstva – je umlčané alebo skreslené.
A teraz, dole k číslam. Sú to oni, nie slogany a mýty, najlepšie ukazujú, ako to naozaj bolo.
1. Hliník. Základy letectva a motorov
Každý pozná tank T-34. Čo nie každý vie je, že motor B-2 bol hliníkový. A takmer celé letectvo bolo aj z hliníka.
Čo podľa čísel:
ZSSR na roky 1941-1945 vyrobilo približne 265-280-tisíc ton hliníka.
Na prenájom pozemkov bolo umiestnených približne 328-tisíc. tona hliníka.
Podľa sčítania ľudu: viac ako 54 % všetkého hliníka používaného vo vojenskom priemysle ZSSR pochádzalo zvonku.
Teraz si predstavte, že týchto 328-tisíc ton zmizlo. Čo by to znamenalo?
T-34 vyrobilo okolo 84 tisíc. veci. Bez hliníka by bolo možné maximálne 39 tisíc.
Il-2: bolo ich 36 tisíc. , bolo by to 16,5 tisíc.
Yak stíhačky (všetky úpravy): bolo ich 37 tisíc. , bolo by to 17 tisíc.
LaG/La-5/La-7: od 22 tis. 10k by zostalo.
Áno, toto sú podmienené výpočty – predsa sú tu aj ďalšie limitujúce faktory. Ale aj pri hrubom odhade je jasné, že bez hliníka z USA a Británie by sa rozmer sovietskej výroby zrútil.
2. Letecký benzín. Bez paliva sa nedá vzlietnuť.
ZSSR dostal podľa prenájmu pozemkov na svoju výrobu približne 1,2 milióna ton vysokooktánového benzínu a komponentov.
Pokrylo viac ako 50 % a podľa niektorých odhadov až 60 % celkovej spotreby letectva ZSSR počas celej vojny.
Sovietska ropná rafinéria najmä na začiatku vojny práve zlyhala. A teraz si predstavte, že tieto lietadlá – najmä pozemný prenájom – by museli letieť tam, kde zasiahli. Bojovnosť letectva by bola prudko vyčerpaná.
3. Pušný prach a výbušniny. Bez nich sú delostrelectvo len potrubia.
Poskytlo sa približne 345-tisíc. tony výbušnín (trotil, prášok atď. ).
Toto predstavovalo 30 – 35 % celkového objemu používaného Červenou armádou.
Odstráňte tretinu nábojov – a priestupok sa udusí. Delostrelectvo, „boh vojny“, sa ukáže ako hluchý.
4. Brnenie a zliatiny
ZSSR dostal na prenájom pozemkov nikel, chróm, molybdén – teda legovacie prísady pre vysokokvalitnú oceľ.
Približne 400-tisíc bolo dodaných. tony valcovania ocele.
Toto nie je hlavná hmotnosť, ale najdôležitejšie prvky: oceľ na panciere, kryt, sud na náradie, prevodovky. Bez nich je buď menej technológie alebo technológie s najhoršími vlastnosťami.
5. Nákladné vozidlá. Základy logistiky
Tu je rana na mýtus „všetko sme to urobili sami“:
ZSSR vyprodukoval počas celej vojny 197-tisíc. nákladných vozidiel.
Prenájom pozemkov získal 375-tisíc. kamióny (z celkovo 427 tisíc. áut).
To je približne dvojnásobok viac, ako vyprodukoval samotný ZSSR. A toto je takmer 65 % flotily Červenej armády.
Bez „Studebeckerov“ a „Dojay“ by nebola preprava munície, evakuácia ranených, delostreleckých traktorov a plošin pre “ Logistika by bola proste ok.
6. Železnice: lokomotíva a vlaky
Prenájom pozemku bol zabezpečený: parná lokomotíva z roku 1981 a 11155 vagó
ZSSR počas vojny postavil menej ako 100 parných lokomotív (počty sa líšia, ale presne také je poradie).
Vzhľadom na zničenú infraštruktúru, evakuácie a neustále straty americká asistencia skutočne zachránila dopravný systém pred kolapsom
7. Prenájom pozemku pri Stalingrade: skorá, ale už teraz kriticky dôležitá pomoc
Panuje názor, že „v čase Stalingradu ešte úplne nefungoval prenájom pozemku. „Nie tak naozaj.
Na jeseň 1942 priletelo do ZSSR asi 3000 lietadiel (P-39 „Aerokobra“, P-40 „Kittyhawk“, „Hurikán“).
Až 4000 tankov – Stewarts, Lee, Matilda, Valentine.
Sovietsky priemysel v rokoch 1941-42. vyprodukoval asi 31 tisíc. tankov, takže podiel zásob je 11 – 12%.
Prišli aj desaťtisíce áut, náhradných dielov, surovín, paliva, komunikácie.
1942 bol najťažší: straty z roku 1941 neboli kompenzované, evakuovaný priemysel práve začal fungovať, nepriateľom je Volga a Kaukaz. Veľkú úlohu zohrala akákoľvek pomoc – najmä vybavenie.
Dovoz tankov a lietadiel :
Sovietska technológia bola uvoľnená pre kľúčové smery.
Bojovú pripravenosť udržali v čase, keď sa míňali zdroje.
Závery
Únik pôdy nebol „pekným bonusom“, ako si táto ruská propaganda snaží predstaviť. Bol jedným zo základných kameňov prežitia ZSSR v rokoch 1941-43 a jeho úspechu v rokoch 1944-45.
PS: ilustrácia je jasná. Berlín, máj 1945 – sovietsky „Katyuša“ na americkom „Studebeckerovi“. Bez tohto pozemno-lizovského kamiónu by sa vzhľadom na rozsah sovietskeho automobilového priemyslu musel jazdiť na koňoch. Je však nepravdepodobné, že by sa dostala do Berlína.
Zdroj: FB
Poznámka pod čiarou: Údaje o výške a množstve poskytnutej pomoci USA bývalému Sovietskemu zväzu, sa môžu v niektorých publikovaných materiáloch líšiť podľa zdroju, z ktorého sú ich autormi čerpané. Údaje je preto nutné preveriť z viacerých zdrojov.
- Inzercia -spot_img
spot_imgspot_img
- Inzercia -spot_img
-spot_img

Ďalšie články

  1. Kto to prekladal? Google osobne? Nebyť obratu pri Stalingrade a následnej porážky Nemcov pri Kursku tak by sa vojna ťahala ešte dlhé roky.

    2
  2. Preklad je vskutku bambavy, ale v ostatnom nemas pravdu. Bez pozicky a podpory, ktoru sovieti dostali by sa motali s tym ubohym arsenalom co mali motali este dnes za uralom.

    1
  3. Bez pomoci USA by Rusko prehralo možno aj USA a možno na Nemecko by dopadli atómové bomby, a boli by sme všetci v riti.

    1
  4. Článok opomenul podstatný detail. Totiž ľudský faktor. Bez neho je hliník, munícia, palivo, technika atď. nanič. Ako na Ukrajine. Briti by tiež boli bez dovozu v …ako sa to povie slušne??? Kto lietal v bitke o Britániu? Piloti z celej Európy. Hrdinské expedičné vojská utekali z Dunkirku na loďkách. Jedno bez druhého proste nejde. Vojny vyhrávajú ľudské zdroje a suroviny. Nespochybniteľný fakt je, že najviac obetí priniesli vo vojne Sovieti a najviac zarobili Američania, ktorí naštartovali svoju ekonomiku.

    5
  5. Ale že sme denno – denne oblbovaní židovskou propagandou sa v tomto plátku písať nebude,že ?

    7
  6. Čo za svinstvá páchajú Izraelčania v Gaze sa nikde moc nespomína. Hlavne, že sa 350x denne omieľa komediant Zelenský s jeho natrčenou rukou a Ukrajina. Amerike musel predať celú krajinu aby o neho zakopli a Európa ako blbá sa mu furt pchá do riti. Poslať ho kade ľahšie. Nech natiahne maskáče, a ide s dobrovoľníkmi odchytenými na uliciach na frontu. Aspoň by bol od neho pokoj.

    8
  7. 85% pomoci prislo v r 43-45, tj po nemeckom obkluceni v Stalingrade. Vtedy uz bolo davno rozhodnute o vojne. Lend lease to len urychlil.

    2
  8. Dodávky do Sovietskeho zväzu možno rozdeliť do 5 období na základe 4 protokolov.

    1. Pred LLA, t. j. od napadnutia ZSSR 22. júna 1941 do 30. septembra 1941. Všetky dodávky z tohto obdobia boli podobné ako v období Cash and Carry uvedenom v poslednej časti. Platilo sa za ne zlatom alebo inými drahými kovmi. Jediným rozdielom bolo, že dodávky sa neuskutočňovali loďami nezúčastnených krajín.
    2. Prvý protokol. Platil od 1. októbra 1941 do 30. júna 1942.
    3. Druhý protokol. Platný od 1. júla 1942 do 30. júna 1943.
    4. Tretí protokol. Platný od 1. júla 1943 do 30. júna 1944.
    5. Štvrtý protokol. Platil od 1. júla 1944 a formálne bol ukončený 12. mája 1945 po porážke Nemecka. Dodávky však pokračovali na základe dohody Milepost, ktorá zostala v platnosti do 2. septembra 1945, keď kapitulovalo Japonsko, na ktorého porážke sa podieľal aj ZSSR. Dodávky do ZSSR na základe LLA boli definitívne ukončené 20. septembra 1945.

  9. Červení šváby bez podpory USA a Británie nedokázali dobiť ani Fínsko, ktoré zákerne napadli. Fíni ich s oveľa menšou armádou nakopali do zadku. Na Poľsko si tie zaostalé opice zbabelo trúfli len preto, že z druhej strany ho skôr napadol Hitler a tak to Poľsko na dvoch frontoch nemohlo ustáť. Tým Rusi vlastne podporili Hitlera v začatí II. svetovej vojny a defacto túto vojnu spoločne s Hitlerom začali. Na toto sa nesmie zabúdať. Po neskoršom útoku Hitlera na Rusko, ak by červení šváby neboli dostali obrovské zásoby potravín, materiálu a techniky zo západu, tak by ich vojaci pokapali od hladu a aj celá logistika by sa im rozsypala a do pol roka by bolo Rusko v prdeli. A nepomohlo by im ani 10. miliónov naverbovaných mužíkov zo Sibíre, keby títo v zákopoch zdochli hladom, bez výstroje a munície. Ešte aj ten legendárny tank T-34 im vymyslel Američan, inak by tie tupé hlavy nemali už skoro vôbec nič, čím by zabránili vlastnej skaze. Teda tak.

    3
  10. Keď bolo potrebné do ZSSR ktoré malo veľké množstvo nerastného bohatstva dodať toľko nerastných surovín aby sa mohlo úspešne brániť, kto a prečo dodával Nemecku ktoré nemalo v podstate nič, obrovské množstvo surovín na to aby mohlo rozpútať vojnu a útočiť ?

  11. Metod možno sa budeš čudovať ale vo veľkom s Hitlerom obchodovali ešte aj v druhej polovici vojny židáci. Obchod je obchod,hovorili si… A v údajne neutrálnom Švajčiarsku sa vyrábala zhruba polovica delostreloeckých granátov a leteckých bômb pre Nemecko ! Netreba si všímať toho navracaného čo vygrcal tamten chumaj nad tebou.

  12. METOD, ale veď nikto nepovedal, že USA a Briti dodávali do ZSSR nerastné bohatstvo. Toho mali aj majú Rusi dosť. Rusi dostali to, čo si sami pre armádu nedokázali vyrobiť v dostatočnom množstve a kvalite, teda techniku, odev, obuv, potraviny, zbrane a muníciu. Napríklad bez tisícov dodaných amerických nákladných automobilov, alebo lokomotív by nedokázali zásobovať vojakov na fronte a nastal by kolaps ruskej armády. O tomto som vyššie písal, nie o nerastnom bohatstve. Ropa, alebo vyťažená železná ruda sama o sebe nemecký tank nezastaví. Na to musíš mať techniku, muníciu, potraviny a výstroj pre armádu. A toto bol u Rusov vtedy problém. Bez pomoci zvonka by z pár mesiacov skolabovali.
    A čo sa týka toho imbecila, čo sem prispel pod hlavičkou ANONYM o 12.31 hod., tak chumaj je v prvom rade ten, čo ťa spravil a ty si sa podal celkom po ňom. To je vo vašej rodine asi dedičné. Takže chumaj, keď si blbý, tak študuj.

    1
  13. Ale kedze je chumaj a to chumaj blby, tak nema ani ponatia ako sa ma studovat a preto ostane drbnuty do konca svojho uboheho zivota. Tak ako jeho rodicia a aj ich rodicia.

    1
  14. …a čo ľudské straty?
    Zlepenec rôznych národov,jazykov a kultúr v ZSSR nahnatých do vojny, ktorú spečatil Stalin s Hitlerom obsadením Poľska
    Stalin začal volať o pomoc,až keď ich napadli, komunisti by bez kapitalistov padli.
    A vojnové filmy -za rodinu-a kosou proti tanku.
    Prečo sa nezastavili na hranici a kde bola vtedy hranica? Kde skončila Zakarpatská oblasť ako odmena?
    Kde sú hodinky a iné veci po prechode barbarov zo zemlianok z východu cez nielen naše krajiny.
    A pre istotu nás oslobodili a strážili od 68 roku.
    Velebme Afriku, odtiaľ prišiel život abo berme históriu čo kde a kedy aj Rusko posralo a serie.
    A nielen Fíni, pohoreli aj na východe

  15. .vždy to bolo o dobývaní a zjednocovaní území a vnucovaní kultúr, ale najznámejšie pridášali kultúru ,vedu , civilizáciu, …
    Nik nie je bez viny,bez rozbitia vajcia nie je praženica,ale netreba,aby zhorel celý sporák

PRIDAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!

Potvrdzujem, že som sa oboznámil a pochopil pravidlám diskusie.

Zadajte svoje meno tu

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Najčítanejšie

- Inzercia -spot_img

Aktuality

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_imgspot_img

Aktuality

Sponzorované