back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

spot_img

Slovensko podporuje silnejšiu Európu vo vede, inováciách a vesmíre

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -

MŠVVM SR |MM|  Rada ministrov pre konkurencieschopnosť, časť výskum a vesmír sa minulý týždeň v Bruseli venovala dôležitosti výskumu, inovácií a vesmírnych technológií pre budúcnosť Európy. Slovenskú republiku zastupoval štátny tajomník rezortu školstva Ján Hrinko.

Jednou z hlavných tém bolo hodnotenie programu Horizont Európa a príprava nového rámcového programu FP10 na obdobie 2028 – 2034. „Horizont Európa bol motorom obnovy a katalyzátorom odolnosti. Slovensko preto podporuje pokračovanie nástrojov ako Teaming a posilnenie rozširovania účasti (Widening),“ uviedol J. Hrinko. FP10 by podľa neho mal byť „príležitosťou, ako lepšie zacieliť podporu pre startupy a malé inovatívne firmy“.

Slovenská republika súhlasila so schválením odporúčania Rady o Politickom programe ERA na roky 2025 – 2027, ktorý stanovuje ciele a princípy, ktoré budú implementované prostredníctvom prierezových štrukturálnych politík a akcií ERA. Ďalším bodom bolo využívanie umelej inteligencie vo vede. Ministri schválili závery, ktoré vyzývajú na komplexnú stratégiu na podporu zavádzania AI vo vede, a to etickým, udržateľným a inkluzívnym spôsobom.

Počas pracovného obeda rezonovala iniciatíva „Choose Europe for Science“, ktorej cieľom je propagovať Európu ako poprednú destináciu, ktorá má prilákať vedecké talenty z celého sveta. „Európa má silný akademický ekosystém a potenciál v oblasti špičkového výskumu, no ak chceme byť lídrom vo výskume, musíme zlepšiť koordináciu medzi členskými štátmi a zosúladiť národné politiky s celoúnijnými cieľmi,“ zdôraznil štátny tajomník.

V časti venovanej vesmíru sa ministri venovali obrovskému potenciálu satelitných údajov, najmä z programov Copernicus a Galileo, pre zvyšovanie odolnosti v EÚ, civilnú ochranu a pre krízové riadenie. Upozornili aj na nevyhnutnosť posilnenia bezpečnosti týchto dát, najmä pred kybernetickými hrozbami a manipuláciou. Zároveň je však potrebné plne rešpektovať právomoci členských štátov v oblasti národnej bezpečnosti a obrany.

- Inzercia -spot_img
spot_imgspot_img
- Inzercia -spot_img
-spot_img

Ďalšie články

PRIDAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!

Potvrdzujem, že som sa oboznámil a pochopil pravidlám diskusie.

Zadajte svoje meno tu

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Najčítanejšie

- Inzercia -spot_img

Aktuality

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_imgspot_img

Aktuality

Sponzorované