MV SR |MM| Policajný zbor, aj v priebehu tohto kalendárneho roka, pokračuje v preventívnych aktivitách zameraných na predchádzanie špecifickej trestnej činnosti páchanej na senioroch. Prípadmi sa zaoberáme operatívno-pátracou činnosťou, vyšetrovaním a objasňovaním, ale aj preventívnymi opatreniami, v rámci ktorých pripomíname aj príbuzným a blízkym seniorov, aby na túto ľahko zraniteľnú skupinu obyvateľstva nezabúdali a venovali jej dostatočnú pozornosť.
Ak seniori nie sú aktívni, nenavštevujú verejné podujatia a združenia, ako sú napríklad kluby seniorov, naše úsilie o osobný kontakt a sprostredkovanie dôležitých informácií na zvýšenie ich bezpečnosti je značne sťažené. Preto sa v rámci prevencie zameriavame najmä na seniorov, ktorí väčšinu svojho času trávia v domácom prostredí s minimálnym sociálnym kontaktom. V roku 2024 osobne preventisti v sprievode poštového doručovateľa navštívili vyše 600 domácností a to s jasným cieľom, aby osobne varovali tieto chránené osoby pred najčastejšími falošnými legendami (modus operandi). Počas minulého roka preventisti osobne navštívili a poučili o nekalých praktikách podvodníkov viac ako 5 700 seniorov z rôznych častí Slovenska.
Seniori sa síce polepšili, ale …
Ukážkovým konaním ako reagovať na podvodníkov nás naposledy presvedčili seniori z Bratislavského kraja, aj oni duchaprítomne zareagovali na podvodníkov! Páchatelia sa v telefóne vydávali za policajta, resp. pracovníka súdu. Seniorov sa pokúsili vystrašiť, že ich rodinný príslušník spôsobil dopravnú nehodu, pri ktorej sa ťažko zranili ďalšie osoby. Na seniorov vyvíjali telefonicky citový nátlak, že ak zaplatia vysokú finančnú hotovosť, ich príbuzný bude mať miernejší trest a prepustia ho na slobodu.
Rozvážni zodpovední seniori sa však nenechali oklamať a s falošným policajtom a sudcom ,,zakrútili“. V jednom prípade senior hovor okamžite ukončil a vyhol sa tak strate svojich úspor. V druhom prípade si senior informácie uvádzané podvodníkmi bezodkladne preveril u svojich rodinných príslušníkov. Okrem toho sa obrátili na políciu, aby prostredníctvom nás na tieto praktiky upozornili a varovali tak svojich vrstovníkov.
Veríme, že aj vďaka neustálym informačno-osvetovým kampaniam a vďaka vykonávaniu preventívnych aktivít sa seniori pri ochrane svojho majetku polepšili, ale my napriek tomu nepoľavujeme! Dôvodom je, že stále evidujeme aj prípady, kedy tieto chránené osoby, prišli aj o celoživotné úspory!
Buďte v strehu, podvodníci Vás neustále skúšajú!
Za prvé tri mesiace roku 2025 evidujeme 47 skutkov s celkovou škodou 572 000 eur.
V roku 2024 sme zaznamenali 125 nahlásených skutkov telefonických podvodov na senioroch, pričom podvodníkom sa podarilo celkovo vylákať 1 530 000 eur. V porovnaní s rokom 2023 ide o 61 skutkov menej, vtedy prefíkaní podvodníci v 186 prípadoch pripravili dôverčivých seniorov o vyše 2,2 milióna.
Telefonické podvody s legendami, žiaľ, ,,zaberajú“ najmä na osamelých seniorov vyššieho veku (nad 60 rokov). Práve ich podvodník citovo vydiera a spolieha sa na to, že senior žije osamelo, bez pravidelného kontaktu a kontroly príbuzných, a preto nebude spôsobilý duchaprítomne vyhodnotiť a overiť si pravdivosť podvodného telefonátu.
Seniorom preto pripomíname, aby:
- boli obozretní voči neznámym osobám, ktoré ich telefonicky kontaktujú pod zámienkou rôznych legiend. Zamestnanci štátnych inštancií, bezpečnostných a záchranných zložiek (policajt, lekár, sudca…) od občanov nikdy nežiadajú finančnú hotovosť ani iné cennosti telefonicky, ani po ne neposielajú pochybné osoby;
- skutočnosti, ktoré im neznáme osoby tvrdia (nech sa už predstavia akokoľvek) si ihneď overili u známych, či príbuzných. Ak sú predsa len presvedčení, že peniaze chcú neznámej osobe odovzdať, potrebné je si k preberaniu financií privolať osobu, napríklad príbuzného alebo suseda, ktorým dôverujú;
- ak sa rozhodnú pre výber z banky, nech ho uskutočnia za prítomnosti im známej osoby. Ak chcú výber uskutočniť bez prítomnosti iných, nech ozrejmia účel vysokého výberu aspoň zamestnancovi banky. Ten im pomôže situáciu, v ktorej sa ocitli, na mieste výberu vyhodnotiť.
Úsilím polície je využiť všetky dostupné formy a prostriedky, ktorými je možné predísť páchaniu trestnej činnosti a to obzvlášť pri chránených osobách, ktoré patria medzi zraniteľné skupiny obyvateľstva.
V prípade, ak vznikne u seniora alebo jeho príbuzných podozrenie z podvodného konania, ihneď je potrebné kontaktovať bezplatné telefónne číslo 158.
Seniori opakovane volia podvodníkov do vlády tak ako sa mohli polepšiť?