MŠVVM SR |MM| Po minuloročnej úspešnej premiére má Slovenská republika aj tento rok svoje národné zastúpenie na Európskom veľtrhu pomaturitného a celoživotného vzdelávania Gaudeamus Brno 2025, ktorý sa koná v dňoch 21. – 24. 10. 2025 v Brne. Ide o najväčší veľtrh vzdelávania v strednej Európe, ktorý už viac ako tri desaťročia spája univerzity, vysoké školy, odborné inštitúcie a mladých ľudí hľadajúcich svoje miesto v akademickom svete.
Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR vďaka finančnej podpore Plánu obnovy a odolnosti SR opäť zabezpečilo národný stánok pre slovenské verejné vysoké školy. Na ploche viac ako 224 m², ktorá patrí medzi najväčšie expozície veľtrhu, sa tento rok prezentuje 14 verejných vysokých škôl z celého Slovenska, pričom ďalšie štyri univerzity majú svoje samostatné výstavné expozície.
„Pokračovaním našej účasti potvrdzujeme, že investície z Plánu obnovy a odolnosti SR vieme využívať efektívne – na podporu aktivít, ktoré majú priamy dosah na vysoké školy aj na mladých ľudí. Teší ma, že stánok je opäť plný energie, zástupcov škôl a reálnych príbehov študentov,“ uviedol štátny tajomník pre vysoké školstvo a akademický výskum Róbert Zsembera. Zároveň zdôraznil, že jedným z hlavných cieľov je osloviť mladých ľudí, ktorí na veľtrh prichádzajú s cieľom študovať v zahraničí – najčastejšie v Českej republike. „Našou účasťou chceme návštevníkom ukázať, že aj na Slovensku máme vysoké školy európskej úrovne, ktoré ponúkajú kvalitné študijné programy, moderné zázemie, medzinárodné projekty a príležitosti na rozvoj v rámci celej Európskej únie,“ doplnil Zsembera.
Slovenský národný stánok je tento rok ešte viac atraktívnejší a interaktívnejší ako minulý rok. V stánku pribudla oddychová zóna a aj špeciálna plocha na prezentácie projektov vysokých škôl. Technická univerzita v Košiciach priniesla mini verziu autonómnych vozidiel, Univerzita Komenského v Bratislave vedecké pokusy, Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave špeciálny klavírny pedál, Technická univerzita vo Zvolene počas výstavných dní predstavuje aktivitu „spoznávanie predmetov podľa vôní“ a Žilinská univerzita v Žiline merač postrehu.
Tohtoročný 31. ročník veľtrhu Gaudeamus Brno predstaví 513 vystavujúcich univerzít, vysokých škôl a vzdelávacích inštitúcií z 18 krajín sveta, ktoré ponúkajú viac než 10 000 študijných programov. Organizátori očakávajú účasť vyše 30 000 návštevníkov – prevažne študentov a pedagógov stredných škôl, ale aj kariérnych poradcov a rodičov.
Veľtrh tradične prináša aj bohatý sprievodný program, prednášky, workshopy, prezentácie univerzít a diskusie s absolventmi. Pre slovenské vysoké školy ide o strategickú príležitosť, ako prezentovať štúdium na Slovensku s dôrazom na rastúcu kvalitu, dostupnosť, bilingválne programy, digitalizáciu výučby a možnosti mobility v rámci Európskeho priestoru vysokoškolského vzdelávania.
Vystavujúce slovenské vysoké školy:
- Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
- Prešovská univerzita v Prešove
- Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave
- Katolícka univerzita v Ružomberku
- Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
- Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici
- Trnavská univerzita v Trnave
- Technická univerzita v Košiciach
- Žilinská univerzita v Žiline
- Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre
- Technická univerzita vo Zvolene
- Vysoká škola múzických umení v Bratislave
- Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave
- Akadémia umení v Banskej Bystrici