back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

spot_img

Neformálna Rada ministrov vnútra v Kodani rokovala o krízovom riadení, návratovej politike a o znižovaní kriminality

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -

MV SR|MM|  Neformálne rokovanie ministrov pre vnútorné záležitosti v utorok 22. júla 2025 v Kodani bolo zamerané na posilňovanie odolnosti v oblasti civilnej ochrany ako na úrovni členských štátov, tak aj EÚ ako celku. Ďalšími témami rokovania boli zefektívnenie návratovej politiky a nové riešenia pri otázke zvládanie nelegálnej migrácie. Slovenskú republiku na podujatí zastupovala prvá štátna tajomníčka MV SR Lucia Kurilovská.

V rámci diskusie sa zástupcovia členských štátov zhodli na nevyhnutnosti posilňovania kapacít civilnej ochrany. Nejde iba o materiálne, či personálne posilnenie a vzdelávanie, ale tiež koordináciu na úrovni EÚ. Vyzdvihnuté bolo fungovane Mechanizmu Únie v oblasti civilnej ochrany a debatovalo sa aj  o implementácii  schválenej európskej stratégie Únie pripravenosti. Nový systém bude pozostávať najmä z proaktívneho krízového riadenia – strategického predvídania, nástrojov včasného varovania a integrovaného posúdenia rizík.

„Slovensko túto tému považuje za mimoriadne dôležitú, a to aj v kontexte pripravovanej reformy krízového riadenia. Počet a frekvencia hrozieb narastá a mimoriadne udalosti častokrát presahujú kapacity jednotlivých štátov. Koordinačná a podporná úloha Komisie je tu preto nezastupiteľná. Pripravenosť nás bude stáť množstvo prostriedkov, ale nepripravenosť nás bude stáť oveľa viac,“ zhodnotila prvá štátna tajomníčka ministerstva vnútra.

 

Rokovanie pokračovalo prezentáciami Cypru, Dánska a Talianska o ich prístupoch v oblasti návratovej politiky a následnou výmenou skúsenosti ďalších členských štátov. Podľa Eurostatu je len štvrtina štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí sa neoprávnene zdržiavajú v EÚ, vrátená do tretích krajín.

V mnohých členských štátoch vznikli špecializované úrady a návratové centrá, ktoré zamietnutým žiadateľom o azyl poskytujú podporu a pozitívnu motiváciu k dobrovoľnému návratu domov. Táto situácia otvára otázku zjednotenia prístupov v rámci EÚ a štátov schengenského priestoru na legislatívnej úrovni. Slovensko zároveň víta podpornú úlohu Frontexu v procese návratov s primeraným posilnením ich mandátu.

- Článok pokračuje pod reklamou -

 

„Nemali by sme zabúdať,že pre účinnosť európskeho systému návratov by bolo ideálne začať minimalizáciou neoprávnených príchodov do EÚ. Ďalším krokom je spolupráca s tretími krajinami prostredníctvom pozitívnej a negatívnej motivácie a dostatočného informovania o výhodách dobrovoľných návratov,“ doplnila Lucia Kurilovská.

Ďalšie inovatívne prvky do tejto oblasti prináša návrh novej návratovej legislatívy, vrátane sankcií za nespolupracovanie, návratových centier, či iniciatívy Európskej komisie na vytvorenie spoločného zoznamu bezpečných krajín pôvodu. Ten by umožnil rýchlejšie a efektívnejšie posudzovanie žiadostí o azyl, ktoré sú pravdepodobne neopodstatnené.

Súčasťou rokovania bola návšteva kodanskej štvrte Freetown of Christiania, ktorá vznikla v 70. rokoch ako samosprávna komunita s alternatívnym životným štýlom. V posledných rokoch čelila rastúcej kriminalite a násiliu. Dánska polícia preto od roku 2012 zaviedla nový prístup, ktorý kombinoval zvýšenú prítomnosť v teréne, dôraz na spoluprácu s komunitou a represívne opatrenia proti obchodovaniu s drogami. Výsledkom tejto dlhodobej stratégie je výrazné zlepšenie bezpečnostnej situácie.

- Inzercia -spot_img
spot_imgspot_img
- Inzercia -spot_img
-spot_img

Ďalšie články

PRIDAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!

Potvrdzujem, že som sa oboznámil a pochopil pravidlám diskusie.

Zadajte svoje meno tu

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Najčítanejšie

- Inzercia -spot_img

Aktuality

- Inzercia -spot_img

Aktuality

Sponzorované