back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

spot_img

Pacientska organizácia NIE RAKOVINE odštartovala osvetovú kampaň o očkovaní proti vírusu HPV

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -

 

Kľúčový nástroj onkologickej prevencie u mládeže – očkovanie proti HPV

TT SK |MM|   Trnavský kraj, ktorý je partnerom kampane, pravidelne pripravuje špeciálny deň očkovania proti vírusu HPV pod záštitou Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, Slovenskej spoločnosti primárnej pediatrickej starostlivosti SLS v spolupráci s pacientskymi organizáciami NIE RAKOVINE, Liga proti rakovine a župnými strednými zdravotníckymi školami.

Ľudský papilomavírusom (HPV) je zodpovedný za 99 % prípadov rakoviny krčka maternice a počas života sa s ním stretne až 80 % ľudí.

Zo štatistík Národného onkologického inštitútu (NOI) vyplýva, že tento typ rakoviny je piatym najčastejšie diagnostikovaným nádorovým ochorením u žien na Slovensku: ročne pribudne približne 500 prípadov a viac ako 200 žien na rakovinu krčka maternice umiera. Ďalším smutným faktom je, že viac než tretina diagnóz je zachytená v pokročilých štádiách, kedy šance na vyliečenie výrazne klesajú.

Najlepšiu ochranu poskytuje očkovanie pred prvým kontaktom s vírusom, ideálne medzi 12. a 15. rokom života, kedy ešte nedošlo k sexuálnej aktivite. Mladší organizmus navyše tvorí viac protilátok, čím sa zvyšuje účinnosť vakcíny. Od 1. decembra 2023 je očkovanie proti HPV na Slovensku plne hradené z verejného zdravotného poistenia pre deti vo veku 12, 13 a 14 rokov. Celé očkovanie trvá približne 6 mesiacov a podáva sa injekčne do svalu, najčastejšie do ramena.

Vírus nepozná rozdiel medzi pohlaviami

K zodpovednému prístupu vyzýva aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá odporúča očkovať obe pohlavia, dievčatá a chlapcov, mužov a ženy, ako nevyhnutný krok k eliminácii onkologických diagnóz spôsobených HPV. Nejde totiž iba o “ženský problém”, HPV okrem rakoviny krčka maternice môže spôsobovať vážne ochorenia aj u mužov, vrátane rakoviny penisu, konečníka, ústnej dutiny a hrtana. “Bez očkovania chlapcov a mužov nie je reálne možné eliminovať vírus HPV v populácii,” varuje pediater prof. MUDr. Mgr. Miloš Jeseňák. “Ochorenia spôsobená HPV sú u mužov čoraz častejšie a mnohé z nich majú agresívny priebeh s neskorou diagnostikou. Očkovanie chlapcov preto nie je len „ochranou partneriek“, ale zásadnou súčasťou komplexnej prevencie a verejného zdravia.”

- Článok pokračuje pod reklamou -

Hoci sa pozornosť v súvislosti s očkovaním sústreďuje na tínedžerov, vakcína proti HPV nie je určená iba pre nich. V skutočnosti z nej môžu profitovať aj staršie ženy a muži, ak existuje riziko novej nákazy. Inými slovami, vek nie je limitujúcim faktorom – rozhoduje riziko infekcie. Účinnosť vakcíny bola navyše preukázaná aj u ľudí, ktorí HPV už prekonali: znižuje riziko recidívy ochorenia a chráni proti ďalším typom HPV obsiahnutých vo vakcíne, alebo ich chráni proti opakovanej infekcii.

„Neviem ovplyvniť všetko, čo moje deti v živote stretne, ale viem ich ochrániť pred chorobou, ktorej sa dá predísť. Očkovanie proti HPV je jeden zo spôsobov, ako im zabezpečiť budúcnosť bez zbytočných rizík,“ hovorí moderátorka Lenka Šóošová a ambasádorka ženského zdravia, ktorá vakcínu proti HPV venovala sebe aj svojim synom.

Očkovanie detí sa dá absolvovať u pediatra, dospelých zaočkuje gynekológ či všeobecný lekár. U detí vo veku od 9 do 14 rokov (vrátane) sa podávajú dve dávky, u detí nad touto vekovou hranicou a dospelých je očkovacia schéma 3-dávková.

Gynekologické prehliadky a účasť žien na skríningu

Aj keď prevencia významne znižuje riziko, pravidelné gynekologické prehliadky zostávajú nevyhnutné aj pre zaočkované ženy. Skríningové vyšetrenie krčka maternice je určené ženám vo veku od 23 do 64 rokov. Jeho princíp podrobne vysvetľuje www.onkokontrola.sk – portál s aktuálnymi informáciami o všetkých bezplatných skríningových onkologických vyšetreniach. Vznikol z iniciatívy Ministerstva zdravotníctva, zdravotných poisťovní a pacientskych organizácií, aby bol skríning (štátom riadený a vyhodnocovaný záchyt možných predrakovinových zmien u bezpríznakových osôb) verejnosti dostupný, zrozumiteľný a predovšetkým využívaný.

Žiaľ, stále prichádza veľa pacientiek s pokročilou rakovinou krčka maternice. „Teoreticky máme v rukách všetky potrebné nástroje, no stále sa nám dostatočne nedarí znížiť počet rakovinových ochorení krčka maternice, “ konštatuje gynekológ a jeden z odborných poradcov v online poradni NIE RAKOVINE prof. MUDr. Erik Kúdela PhD, zástupca prednostu na Gynekologicko-pôrodníckej klinike JLF UK a UNM v Martine, kde vedie ambulanciu cervikálnych prekanceróz s využitím expertnej kolposkopie. “Dôvodom je stále nízka zaočkovanosť a diagnostika v pokročilých štádiách. Je v záujme každej ženy absolvovať gynekologické vyšetrenia, ktoré zamedzujú vzniku komplikácií aj vrátane vzniku rakoviny krčka maternice.”

Významnú úlohu vo včasnom zachytení ochorenia zohráva moderná HPV diagnostika. Inovatívny HPV genotypizačný test na báze DNA dokáže vylúčiť možné ochorenie na tri až päť rokov, alebo naopak odhaliť príčinu ochorenia ešte skôr, než sa rozvinie. Túto diagnostiku odporúčanú WHO, sa aj vďaka dlhodobej medzirezortnej komunikácii našej pacientskej organizácie podarilo presadiť aj na Slovensku pre ženy, ktoré v čase vyšetrenia dosiahnu 35, 45 a 55 rokov v rámci skríningových vyšetrení (platné od 1.7. 2025).

Zdravie našich detí závisí od správnych rozhodnutí

Práve v tomto čase, zohráva pacientska organizácia NIE RAKOVINE významnú kľúčovú úlohu v edukácii verejnosti nielen u mládeže, ale apelujeme najmä na ich rodičov aby nepremeškali čas na očkovanie plne hradené poisťovňou. „Pravidelne sa stretávame u nich s mýtmi a nedostatočnou informovanosťou o bezplatnej dostupnosti očkovania v tom správnom veku. Pripomínam, že ten vek sa začína deň po 12. narodeninách a končí vo veku 14 rokov + 364 dní. Často je potom rodičom ľúto, že pre neinformovanosť premeškali čas na získanie bezplatného očkovania u detí, ešte pred vstupom do pohlavného života, pred ktorým už začne vakcína chrániť zdravie mladého človeka,” vysvetľuje Jana Pifflová Španková. ”V prípade otázok majú rodičia k dispozícii našu online poradňu na www.nierakovine.sk, kde tím skúsených lekárov a odborníkov pomáha zorientovať sa v téme očkovania proti HPV na základe vedeckých poznatkov. Pýtajte sa, diskutujte, overujte si informácie – a hlavne nepremeškajte ten správny čas, kedy môžete svoje dieťa ochrániť pred onkologickými chorobami – spôsobených HPV vírusmi.”

https://www.nierakovine.sk/rakovina-krcka-maternice

NIErakovine_letak_hpv-NOVE

- Inzercia -spot_img
spot_imgspot_img
- Inzercia -spot_img
-spot_img

Ďalšie články

PRIDAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!

Potvrdzujem, že som sa oboznámil a pochopil pravidlám diskusie.

Zadajte svoje meno tu

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Najčítanejšie

- Inzercia -spot_img

Aktuality

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_imgspot_img

Aktuality

Sponzorované