back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

spot_img

Prezident SR: Sme povinní každý jeden deň budovať našu historickú pamäť, aby sa fašistické zlo už nikdy nevrátilo

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -

Sme povinní každý jeden deň budovať našu historickú pamäť, aby sa fašistické zlo už nikdy nevrátilo. A aby si nenašlo nových kazateľov nenávisti. Uviedol to dnes prezident SR Peter Pellegrini počas celoštátnych osláv 80. výročia víťazstva nad fašizmom v Piešťanoch. „Pred osemdesiatimi rokmi sa skončila najstrašnejšia vojna v dejinách ľudstva. Vyžiadala si viac ako 60 miliónov obetí a zanechala za sebou zničený a rozvrátený európsky kontinent. Dnes si v Paríži, v Londýne, v Prahe, vo Varšave a v iných mestách Európy spoločne pripomíname porážku fašizmu,“ uviedol prezident SR.

Prezident v úvode vyjadril hrdosť, že aj vďaka hrdinom Slovenského národného povstania sa naša krajina zaradila medzi víťazné krajiny druhej svetovej vojny. Práve vďaka tomu sa podľa neho môžeme sebavedomo pripojiť k oslavám víťazstva nad fašizmom. V tejto súvislosti sa prezident poďakoval všetkým, ktorí sa spojili a pričinili sa o porážku nacistov. „Ďakujem slovenským vojakom, partizánom, príslušníkom Prvého Česko-slovenského armádneho zboru v Sovietskom zväze, slovenským letcom vo Veľkej Británii i všetkým, ktorí sa so zbraňou v ruke postavili na odpor útlaku a neslobode. Ďakujem našim osloboditeľom – príslušníkom Červenej armády a Rumunskej armády za ich obrovské obete a preliatu krv na území Slovenska,“ priblížil P. Pellegrini. Zároveň sa poďakoval aj všetkým štátom a národom, ktoré sa spojili v boji proti fašizmu. Obzvlášť vyzdvihol tých, ktorí bojovali na našom území a v radoch partizánov. „Ďakujem vám, statočným bojovníkom, ktorí ste tu prítomní, a ktorých si hlboko ctím a vážim. Je našou povinnosťou niesť a rozvíjať váš odkaz hrdinskej statočnosti a obetavosti aj naďalej. Ste pre nás morálnym mementom, aby sa dejiny v ich zvrátenej podobe už nikdy neopakovali,“ zdôraznila hlava štátu.

Prezident zároveň upozornil, že je dôležité, aby aj najmladšie generácie porozumeli krutosti a bezohľadnosti druhej svetovej vojny. „Aby chápali, že dnes nám nejde len o nejaký formálny akt pripomenutia si historických udalostí, ktorý zhasne s večernými správami a život pokojne beží ďalej. Sme povinní každý jeden deň budovať našu historickú pamäť, aby sa fašistické zlo už nikdy nevrátilo. A aby si nenašlo nových kazateľov nenávisti,“ dodal prezident SR Peter Pellegrini. Narážal tým na vplyv sociálnych sietí a nebezpečenstvo vyzdvihovania odsúdených vojnových zločincov v rámci Norimberského procesu. „Buďme jednoznační, buďme úprimní a hovorme o fašizme a o vojne historickú pravdu. Tak ako v minulosti, tak aj dnes. A to bez ohľadu na to, či stúpenci zla nosili v minulosti historickú uniformu, alebo dnes nosia značkový oblek. Pretože zlo zostane zlom v akejkoľvek podobe, včera aj dnes,“ zdôraznil prezident s tým, že je našou morálnou povinnosťou mladej generácii hovoriť o krutosti a zlu druhej svetovej vojny. V tejto súvislosti odsúdil aj ideológiu nadradenosti, pretože bola motorom na páchanie zverstiev na nevinnom obyvateľstve, vrátanie žien a detí. „Mapa druhej svetovej vojny a s ňou súvisiacich zločinov má obrovské množstvo temných miest. Osvienčim, Treblinka, Buchenwald, Mathausen, ale aj slovenská Sereď sú nemými výkričníkmi zúfalých, ktorí sa slobodného života nedožili. Sedemnásť miliónov nevinných ľudí zahynulo v týchto fabrikách na smrť. Na Slovensku zase vidíme základy vypálených obcí Kalište, Kľak a Ostrý Grúň, i vápenku v Nemeckej. Navždy ostanú v našich srdciach ako memento bolesti a smútku,“ uviedol prezident. Dodal, že po nacistickom besnení na našom území 211 masových hrobov, 102 vypálených obcí a viac ako 70 tisíc občanov, ktorí umreli v koncentračných táboroch.

Počas svojho príhovoru prezident SR vyzdvihol, že druhá svetová vojna však priniesla aj obraz statočnosti, odhodlania, obetavosti a nádeje. Narážal tým na štáty, ktoré bojovali proti krajinám Osi, ale aj na hrdinov, ktorí bojovali priamo na bojiskách. „Bitka pri Stalingrade, tanková bitka pri Kursku, vojenská operácia na Dukle i vylodenie spojencov v Normandii sú pamätníkmi hrdinského obetovania sa pre najvyššiu hodnotu, akou je sloboda,“ vysvetlila hlava štátu. Prezident zároveň spomenul aj hrdinstvo generálov Goliana a Viesta, ktorí svojím hrdinstvom i obetou vlastného života napísali hrdú armádnu kapitolu slovenských dejín. Okrem toho upozornil, že počas osláv 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny nesmieme zabudnúť na nikoho, kto si zaslúži našu vďaku a úctu. „Povedzme preto otvorene a pravdivo, že územie Slovenska oslobodili Červená a Rumunská armáda. V radoch Červenej armády bojovali bok po boku príslušníci všetkých národov vtedajšieho Sovietskeho zväzu. Rusi, Ukrajinci, Bielorusi, Kazaši a mnohí ďalší. Ich preliatu krv a položené životy nikdy a nijako nezmení súčasná politická situácia vo svete. Ak to bol kedysi vojak Červenej armády, ktorý pri oslobodzovaní Slovenska položil život, tak aj dnes je to vojak Červenej armády, ktorého obeta si zaslúži naše spoločné uznanie,“ uviedol prezident. V tejto súvislosti odsúdil ničenie pamätníkov Červenej armády na území Slovenska. Vníma to ako neúctu k našej vlastnej histórii aj k obetiam druhej svetovej vojny, pretože práve vďaka týmto vojakom dnes môžeme žiť v slobode.

Prezident súčasne zdôraznil, že druhá svetová vojna musí pre nás byť poučením, do akého vraždiaceho šialenstva môže svet skĺznuť, keď mier prestane byť našou prioritou. „Nech je pre nás ponaučením vývoj, ktorý vojne predchádzal. Videli sme rozpad svetového poriadku, upadajúcu moc demokracií, diktát mocných štátov z pozície sily. Ale i radikalizáciu nálad obyvateľstva a falošnú vieru v skratkovité riešenia prostredníctvom zbraní a agresie. Vznik druhej svetovej vojny je komplexným zlyhaním politických elít, ktoré nedorástli na výzvy svojej doby a umožnili fašistickú expanziu,“ vysvetlil P. Pellegrini. V nadväznosti na to pripomenul, že medzinárodný systém, ktorý desaťročia garantoval spoluprácu a vzájomný rešpekt, sa otriasa v základoch. Doplnil, že politika sa zmenila na hru veľkých hráčov v zmysle ber, alebo neber. „Vidíme oslabovanie vplyvu medzinárodných inštitúcii a rozkolísané bezpečnostné záruky. A v takýchto neistých časoch sú najviac ohrozené práve malé štáty ako Slovensko. Preto pred nami ako politickými predstaviteľmi Slovenskej republiky stojí v nasledujúcom období celý rad závažných rozhodnutí. Citlivo a zodpovedne zvažujme, kto sú naši spojenci, kto nám garantuje stabilitu a bezpečnosť, kto je pre nás partnerom do zlých čias,“ zdôraznil prezident SR.

Prezident taktiež upozornil, aby sme na mier nehľadeli ako na samozrejmosť. Spomenul pri tom vojnu na Ukrajine, kvôli ktorej umierajú a trpia nevinní ľudia. „A preto si práve v tejto chvíli úprimne želajme koniec tohto vojnového šialenstva. Nastolenie trvalého a udržateľného mieru na Ukrajine by bolo tou najlepšou oslavou konca druhej svetovej vojny. A nielen na Ukrajine, ale všade tam, kde dnes rinčia zbrane, kde prichádzajú o život nevinní ľudia a kde mocní uverili tomu, že svoje ciele presadia násilím a agresiou,“ skonštatoval. Práve preto si podľa jeho slov nesmieme zatvárať oči pred krutosťou vojny. „Každá slovenská rodina prišla o niekoho zo svojho kruhu, každý deň ľudia trpeli strachom, hladom a rôznymi príkoriami – o živote vojakov na fronte ani nehovoriac. Toto je pravá tvár vojny. Toto je peklo, ktoré malo dávno vymiznúť z nášho slovníka. Toto je zúfalé volanie po mieri, ktoré dnes musíme naplniť. Kým sa však ľudstvo nevysporiada so zvrátenou potrebou vzájomného vraždenia sa, musíme byť pripravení za našu slobodu a bezpečnosť bojovať,“ vyzval prezident SR.

- Článok pokračuje pod reklamou -

V závere svojho prejavu prezident zdôraznil, že slobodu nám v tých najťažších chvíľach nevybojujú sociálne siete, ale odvaha a obetavosť bojovať za svoju krajinu. Ako príklad uviedol hrdinov druhej svetovej vojny. „A preto pri pohľade na hrdinov druhej svetovej vojny, s vedomím ich nekonečného utrpenia i pamiatky tých, ktorí sa slobody nedožili, hovorím veľmi jasne. Milujme svoju vlasť, vážme si svoju slobodu a buďme ju pripravení brániť. To je odkaz hrdinov druhej svetovej vojny. To je odkaz, ktorý si musí každý z nás nosiť vo svojom srdci a musí byť pripravený podľa neho aj konať! Tak nám káže zodpovednosť, tak nám káže česť, tak nám káže vernosť k našej nádhernej vlasti,“ uzavrel P. Pellegrini.

zdroj: prezident.sk
- Inzercia -spot_img
spot_imgspot_img
- Inzercia -spot_img
-spot_img

Ďalšie články

PRIDAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!

Potvrdzujem, že som sa oboznámil a pochopil pravidlám diskusie.

Zadajte svoje meno tu

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Najčítanejšie

- Inzercia -spot_img

Aktuality

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_imgspot_img

Aktuality

Sponzorované