Materská škola na Komenského ulici získala grant na fotovoltaické panely vo výške 23 208 eur

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Nadačný fond dm drogerie markt vedeného v Nadácii Pontis otvoril tento rok prvý ročník grantového programu Školy na zelenú. Fond poskytne školám príspevok na fotovoltaické panely v sume 90 000 eur s minimálnou výškou podpory na jednu žiadosť 10 000 eur a maximálnou 50 000 eur. O príspevok mohli žiadať materské a základné školy, špeciálne školy, základné umelecké školy, stredné školy či školské zariadenia. Podmienkou bolo mimo iného disponovať zateplenou strechou s plochou aspoň 50 m2 so statickým posudkom.

Fond už dlhodobo podporuje a prepája oblasť ochrany životného prostredia a vzdelávania. Súčasťou výzvy bolo preto aj zakomponovanie témy obnoviteľných zdrojov energie či šetrenia s nimi do vzdelávacieho procesu. Medzi troma podporenými inštitúciami bola aj Materská škola na Komenského ulici v Seredi so svojím projektom Slnko svieti pre všetky deti. Vypracovala ho zástupkyňa Katarína Jakubcová, vďaka ktorej materská škola získala na zriadenie fotovoltaiky podporu vo výške 23 208 eur. Projekt je zameraný na podporu aktivít environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety.

K. Jakubcová nám vysvetlila poslanie projektu: „Nebude to len zriadenie fotovoltaiky na streche budovy materskej školy a zníženie nákladov na el. energiu, ale aj zaradenie environmentálnej výučby do výchovno-vzdelávacieho procesu v interiéry aj exteriéry a rozvíjanie enviro návykov u detí. Prinášať nové nápady, poznatky a informácie z enviro oblasti chceme aj našim kolegyniam. Poskytneme priestor na aktívnu výmenu skúseností medzi pedagógmi čím otvoríme dvere všetkým priaznivcom enviro výchovy a vzdelávania napríklad formou otvorených hodín, aktualizačného vzdelávania, či workshopov v rámci vonkajšej učebne. Kvalitnou výchovou, vzdelávaním a osvetou, zvýšime tak environmentálne povedomie u detí aj dospelých a vybudujeme tak základy pre aktívny prístup k životnému prostrediu.“

Termín na inštaláciu panelov je do konca septembra 2023. Škola má aktuálne pred sebou vyhlásenie výberového konania na dodávateľa. Po vybudovaní fotovoltaiky chce materská škola prepojiť výučbu z projektu Školský dvor, ktorý učí environmentálne s projektom Slnko svieti pre všetky deti. „Tie dva projekty spolu úzko súvisia a vhodne sa dopĺňajú. Deti sa naučia, že existujú rôzne obnoviteľné zdroje a obnoviteľná energia, nazývaná aj zelená alebo čistá energia, ktorá pochádza z prírodných zdrojov,“ doplnila K. Jakubcová.

Druhou inštitúciou, ktorá získala podporu vo výške 18 804 eur je Základná škola s materskou školou Lokca s projektom „Zelenou energiou chránime našu planétu“. Treťou je Základná škola v Marhani s projektom „Energia zo Slnka aj pre našu školu“ s podporou vo výške 40 831 eur.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články