Aký dôsledok môže mať procesno – personálny audit

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ľubomír Veselický /30. MAR 2023/  Primátor mesta Ing. Ondrej Kurbel v článku „ Práve dnes pracujem pre Seredčanov sto dní napísal a 3. marca 2023 aj uverejnil túto informáciu:

„Počas ostatných sto dní začala na mestskom úrade prebiehať externá kontrola, takzvaný procesno – personálny audit. Úrad je financovaný z verejných zdrojov a považujem za dôležité, aby sme ako tím dokázali poskytnúť občanom také kvalitné služby, aké len naše kapacity dovoľujú.“

Dôvod pre vykonanie auditu je uvedený v materiáli Sereď, v ktorej chceme žiť na strane č. 18. Citujem: „• zaviesť efektívnejší a transparentnejší spôsob, ktorý by postupne nahradil často zbytočné byrokratické postupy. Aby došlo k cielenej zmene, treba uskutočniť hĺbkový audit reálnej odbornej výkonnosti jednotlivých odborných útvarov.

Malá poznámka. Byrokratické postupy určuje legislatíva. K jej dodržiavaniu sa sľubom zaväzuje každý volený funkcionár samosprávy. Reálnu odbornú výkonnosť je možné hodnotiť kvalitou vykonaných rozhodnutí a časom potrebným na ich vydanie. Spájať niečo, na čo samospráva nemá kompetenciu výhľadovo podmieňovacím spôsobom „ by postupne nahradil“ (Kedy tak asi?)  s vykonaním hĺbkového auditu,  a očakávať zmenu k lepšiemu, to na prvý pohľad  dobre iba vyzerá. Od dosiahnutia cieľa to má ale ďaleko.

Výsledok auditu by mal byť podľa všetkého už známy. Zverejnený nebol, a predpokladám, že zverejnený ani nebude. V súvislosti s ním by ale bolo  dobré vedieť, ktorá firma ho robila, a na základe akých referencií o svojej odbornosti si zaslúžila takú dôveru, aby jej závery boli pre rozhodnutia o zvýšení, či znížení počtu zamestnancov pre vedenie mesta  hodnoverné, či dokonca záväzné.

Spomínam si na audit objednaný mestom ešte pred rokom 2010, v ktorom bolo navrhnuté  zrušenie miesta vodiča úradu. Audit stál okolo 200 tis. Sk a vtedajšie zastupiteľstvo jeho závery odmietlo. Na vysvetlenie. Mesto Sereď má spoločný stavebný úrad. To znamená potrebu výjazdov pracovníčok úradu do okolitých obcí na výkon štátneho stavebného dohľadu, či iných konaní. Takýto detail vtedajší odborní audítori nezohľadnili.

Najhorším podnetom pre štrukturálne zmeny sú hlasy ľudí, ktorí v samospráve nikdy nerobili, poznajú ju iba zvonku, ale bohorovne tárajú o zbytočných úradníkoch. Takáto akoby „verejná mienka“  vydávaná za hlas ľudu potom spoľahlivo likviduje  aj tie procesy, ktoré fungujú.

Zmeny v obsadení pracovných pozícií sú určite potrené, ale mali by byť vykonané po dôkladnej analýze práce a v súčinnosti s vedúcimi oddelení.  Príklad. Ak máte na oddelení štyroch kvalifikovaných odborníkov   a za dva-tri roky sa počet posudzovaných prípadov zdvojnásobil, mali by ste prijať minimálne dve pracovné sily. Výmena štyroch starých za štyroch nových Vám nepomôže.

Posunúť riešenie zmien v štruktúre úradu  na vonkajší subjekt, sa môže navonok javiť ako trendové, ale z môjho pohľadu je skôr alibistické a neprofesionálne. Poviem to inak.

Dobrý manažér si robí poriadok sám.

V opačnom prípade môže dosiahnuť iba  zneistenie zamestnancov, stratu ich  dôvery v objektívnosť riadiacich pracovníkov, vnútornú nespokojnosť podriadených s prácou samotnou, a niekedy aj ich rozhodnutie o ukončení pracovného vzťahu.

zdroj: Mesto Sereď

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
Obnoviť ⭯
  1. ..myslím, že audit koordinovali dve „najkvalifikovanejšie“ 👎 osoby Mestského úradu, pani prednostka a pani viceprimátorka 👭a páni poslanci a primátor rešpektujú😂 vyjadrenia auditorov. Uvidíme či sa dozvieme viac ak nám to „nezávislé noviny“ a ich vedenie dovolí. „Tešime sa“ tejto zmene v meste..🔝

  2. Ďakujeme za vysvetlenie. Škoda , že ste nezohľadňovali odbornosť a efektivitu pracovníčok za vašeho pôsobenia. Teraz by ten audit ozaj nebol potrebný. A mohol ste poradiť aj do Galanty. Tam vraj nedávno robil audit náš bývalý prednosta. Mohlo byť veľa peňazí ušetrených.

  3. Či bol audit potrebný, je otázne. Ak pracovník nepracoval tak ako mal, mali sa na neho sťažovať a primátor, alebo iný poverený pracovník s ním si mal pohovoriť a zjednať nápravu. Myslím si, že to bol predčasne urobený krok, lebo on je tam nový a on ich prácu nepozná. A skupinu, ktorú si vytvoril okolo seba, sú to zasa len cudzí ľudia. Tak ako je to u nás zaužívané, aj tu sa budú robiť čistky a dosadíme si tam svojich ľudí?

  4. Ej, ale sa boja svine o válov. 🤣 Dobre ich treba hnať. Lebo je to ako chovať 🐍 na prsiach.

  5. ..len by som bola zvedavá, či sa aj tu objavil nejaký sponzor, alebo to ide zo spoločných peňazí. Ako hovorí „nezávislý „novinár z našich daní…Veď aj auditor robí za peniaze a predpokladám, že zistiť na úrade kto je tam treba a kto nie, sa dá za sto dní aj bez auditora..

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články