Opäť nastáva zmena času

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

V nedeľu 26, marca prechádzame na letný čas a ručičky hodiniek si posunieme z 02:00 hod. na 03:00 hod. Prechod na letný čas sa okrem Slovenska bežne uskutočňuje aj v niektorých krajinách sveta, kedy sa posúvajú hodiny o jednu hodinu dopredu oproti stanovenému štandardnému času. Tento posun sa uskutočňuje zvyčajne na jar a potom sa vráti späť na štandardný čas na jeseň.

Cieľom zmeny na letný čas je využitie svetelných podmienok v mesiacoch, kedy sa den predlžuje. Posúvaním hodín sa chce dosiahnuť, aby sa svetlo využilo čo najviac. Tým sa údajne znižuje spotreba elektrickej energie na osvetlenie a umožňuje sa aj väčšie využitie voľného času počas letných dní.

Striedanie letného a zimného času môže mať niekoľko negatívnych dôsledkov na ľudí. Medzi najčastejšie uvádzané patrí zhoršená kvalita spánku a zvýšené riziko úrazov či dopravných nehôd v prvých dňoch po posune času. Niektorí ľudia sa môžu cítiť unavení a podráždení, pretože ich telo sa musí prispôsobiť novému režimu denného svetla a tmy. Niektoré štúdie ukazujú, že striedanie času môže mať negatívny vplyv aj na zdravotné problémy, ako sú migrény alebo depresie.

Rozhodnutie o tom, či sa bude striedať letný a zimný čas, je v kompetencii jednotlivých krajín. V roku 2019 Európska únia schválila smernicu, ktorá má ukončiť striedanie letného a zimného času v celej EÚ. Podľa tejto smernice sa striedanie malo ukončiť do roku 2021, ale bolo zistené, že pre niektoré krajiny by to mohlo mať negatívne dôsledky a preto sa termín ukončenia striedania posunul. Každá krajina EÚ má teraz možnosť rozhodnúť sa, či chce trvalo zaviesť letný alebo zimný čas. Niektoré krajiny už oznámili, že budú trvale používať letný čas, zatiaľ čo iné krajiny sa rozhodli pre trvalé používanie zimného času. V súčasnosti nie je úplne jasné, kedy presne sa striedanie letného a zimného času v celej EÚ ukončí, ale predpokladá sa, že to bude v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články

x