Hudba v galérii

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

V priestoroch Múzea holokaustu v Seredi sa dňa 15. decembra uskutočnil koncert Eugena Procháca a Jána Slávika pod názvom Hudba v galérii. Išlo o koncert vážnej hudby v podaní dvoch významných osobností slovenského hudobného života. Hrou na violončelách interpretovali diela takých majstrov Bélu Bartóka, Pavla Fišera, Ernesta Blocha, Josepha Haydna či Johanna Sebastiana Bacha.

Eugen Prochác je jeden z popredných slovenských violončelistov známy v Európe ako po celom svete. Je víťazom medzinárodnej súťaže Premio Valentino Bucchi v Ríme v roku 1990. Vystupoval vo viac ako 40 krajinách štyroch svetadielov, od roku 1990 vyučuje na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. V rokoch 1993 až 1997 pôsobil koncertne i pedagogicky v Portugalsku. V roku 2000 založil súbor violončelistov CELLOMANIA. Je umeleckým riaditeľom Festivalu peknej hudby v Banskej Štiavnici.

Ján Slávik je zakladajúcim členom Moyzesovho kvarteta (1975) s ktorým koncertoval takmer vo všetkých štátoch Európy, Japonsku, USA a Kanade. Premiéroval a dedikované mu boli violončelové koncerty Jozefa Kolkoviča, Egona Kráka, Ladislava Kupkoviča a Ilju Zeljenku. Od roku 2008 pôsobí ako koncertný majster skupiny violončiel v Slovenskej filharmónií. Od roku 2010 je členom Bergerovho tria. Je spoluzakladateľom OZ Albrechtina (2010) a zakladateľom Medzinárodného festivalu jazzu a komornej hudby Hudba Modre, Slovenského festivalu umenia Hudba Trnave, ako aj Medzinárodného festivalu Divergencie v Skalici. V roku 2012 bol prezidentom republiky menovaný vysokoškolským profesorom v odbore hudobné umenie.

Atmosféru decembrového koncertu v Múzeu holokaustu dotvorila aj stále aktuálna výstava s názvom Každý tretí, ktorá okrem iného zachytáva aj skutočný osud Wladyslawa Szpilmana, známeho z filmu Pianista. Výstava pojednáva o osude takmer 460.000 Židov, ktorí prešli Varšavským getom. Pred septembrom 1939, tvorili Židia asi tretinu populácie celej Varšavy. V jednom meste spolunažívali dva svety – poľský a židovský – líšili sa náboženstvom, oblečením, jazykom a zvykmi. „Väčšina Židov bývala v oblasti ulíc Gęsia, Świętojerska a Nalewki. To bol dôvod nemeckých okupantov pre zriadenie uzavretej štvrte v tejto oblasti – najväčšieho geta v nacistami okupovanej Európe. Výstava je venovaná Židom, ktorí tam žili,“ uvádza Slovenské národné múzeum. Výstava je zostavená z archívnych fotografií, ktoré zachytávajú každodenný život geta počas holokaustu.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články