Bezpečnostná prednáška o nástrahách, ktoré číhajú na seniorov

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Polícia opakovane zaznamenáva trestnú činnosť páchanú na ľuďoch vo vyššom veku. Tieto osoby sú často dôverčívé a ľahko ovplyvniteľné, preto sa stávajú obeťami podvodov a krádeží. Z tohto dôvodov sa na tému „Ako nenaletieť podvodníkom, ktorí sa zameriavajú na seniorov“ konala koncom septembra v Dennom centre pre seniorov na Jesenského ulici bezpečnostná prednáška, ktorú zabezpečovalo MV PZ SR.

Páchatelia sa často pod rôznymi zámienkami dostávajú do blízkosti starších ľudí a oberú ich o úspory alebo cenné predmety. Mgr. DÁŠA Kollárová predniesla seniorom rôzne triky, aké podvodníci používajú a ako sa im majú vyvarovať. Témou bolo napríklad: požičiavanie peňazí na základe žiadosti cez telefón, rýchla finančná pomoc na vymyslenú dopravnú nehodu príbuzného, zafinancovanie operácie blízkeho človeka, vstup cudzej osoby do bytu za účelom odpočtu vody alebo plynu, nátlakové predajné akcie a podobne. V rámci akcie boli prítomní informovaní aj o šoférovaní ľudí vo vyššom veku. Aj senior totiž môže byť aktívny vodič, no musí poznať svoje hranice. Byť sebestačný, chodiť sám na nákup, dopriať si výlet prispieva k psychickej pohode seniorov.
Pozor – vodiči nad 65 rokov musia okrem vodičského preukazu nosiť u seba aj potvrdenie od lekára, že môžu šoférovať. Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti vodiča vydáva všeobecný lekár a v prípade zastavenia polícia toto potvrdenia kontroluje.

- Inzercia -

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články