Tragická smrť zemepána Serede – 26. augusta, pred 370 rokmi

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Mgr. arch. Rastislav Petrovič – predseda oz Vodný Hrad /   Len 25 rokov mal gróf Ladislav Esterházy, zemepán Serede, majiteľ panstva a hradu Šintava, dnešného seredského kaštieľa, keď padol pri obrane nášho kraja pred rabujúcimi Turkami.

Stalo tak pred 370-rokmi, presne 26. augusta 1652.

Bitka sa odohrala pri obci Veľké Vozokany (okres Zlaté Moravce). Kresťanským bojovníkom vtedy velili viacerí príslušníci uhorskej šľachty, medzi nimi aj gróf Ladislav spolu s ďalšími siedmimi členmi z rodu Esterházy. Napriek presile uhorskí bojovníci a miestni sedliaci zvíťazili nad tureckými oddielmi vedenými vezírom Karom Mustafom.

V ten deň v boji padli aj ďalší traja Esterházyovci, Ladislavovi bratranci, František, Gašpar a Tomáš. Ich Turkami orabované telá našli až na druhý deň, kedy sa bitka skončila. Zachoval sa záznam, že Ladislav mal na tele 24 rezných rán, sečnú ranu na hlave a priestrel brucha. Štyri telá mŕtvych Esterházyovcov previezli na hrad Šintava. Tu boli 3 mesiace uložené v hradnej kaplnke, až do ich pohrebu v Trnave. Kaplnka stála na nádvorí kaštieľa v Seredi až do roku 1786.

Víťazná bitka tak bola pre rod Esterházy veľkou tragickou udalosťou. Pamiatku padlých hrdinov si ich rod uctil postavením monumentálneho pamätníka v podobe víťazného bronzového leva v roku 1896. Pamätník pri Veľkých Vozokanoch je jediný na Slovensku, pripomínajúci protiturecké bitky ako aj osmanskú okupáciu nášho územia.

- Inzercia -

zdroj: Občianske združenie Vodný Hrad Fb

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
Obnoviť ⭯

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články