Vojna na Ukrajine: MV SR pošle na účty samospráv viac ako 5 miliónov eur

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

MV SR |MM| Ministerstvo vnútra pošle na účty samospráv do konca augusta 5,34 mil. eur /presne 5 340 830 eur/. Príspevok za ubytovanie cudzinca podľa zákona o azyle vypláca štát od februára.

„Mestá a obce ich do 5. septembra rozošlú vlastníkom či správcom nehnuteľností, ktorí počas júla poskytli ubytovanie  27 495 odídencom z Ukrajiny, z toho 17 762 dospelým a 9773 deťom,“ povedal minister vnútra SR Roman Mikulec.

V prvom prázdninovom mesiaci oproti júnu 2022 počet ubytovaných odídencov klesol o 4598 osôb, teda asi o 14 percent.

 

·        júl 2022                                  27 495 ubytovaných odídencov

·        jún 2022                                 32 093 ubytovaných odídencov

·        máj 2022                                34434 ubytovaných odídencov

·        apríl 20222                             33 830 ubytovaných odídencov 

·        február-marec 2022              23 445 ubytovaných odídencov.

 

Faktom ale je, že dlhodobo sledujeme v štatistikách trend väčšieho počtu ľudí, ktorí sa vracajú späť na Ukrajinu ako tých, čo prichádzajú.

Najviac ubytovaných bolo v júli 2022  v bratislavskej mestskej časti Ružinov /1119 osôb/, v bratislavskej  Petržalke /895 osôb/ a bratislavskom Starom meste /779 osôb/. Nasleduje Prešov /674 osôb/Banská Bystrica /554 osôb/.

Pri  vyplácaní príspevku za ubytovanie  sa postupuje podľa  nariadenia vlády č. 218/2022. V zmysle nariadenia sa príspevky v  tejto forme budú poskytovať do septembra 2022.  Prípadné zmeny v pravidlách sú predmetom medzirezortnej diskusie.

„Celková výška schválených príspevkov pre ubytovateľov za február až júl 2022 dosiahla 23,2 mil. eur,“ uviedol minister vnútra SR Roman Mikulec.

Štát týmto spôsobom odmeňuje tých, ktorí sa rozhodli odídencom pomôcť a poskytnúť im strechu nad hlavou.

·        Príspevok sa vlastníkom domov a bytov aktuálne poskytuje vo výške 8 eur za noc u dospelých a 4 eurá za dieťa mladšie ako 15 rokov. V praxi ide od 570 do 1430 eur v závislosti od počtu obytných miestností.

·        Zariadeniam, ktoré nepodnikajú v oblasti ubytovania, obciam a VÚC sa príspevky poskytujú vo výške 12 eur za jednu noc u dospelých a 6 eur za dieťa do 15 rokov.

„Podmienkou na vyplatenie príspevku je zmluva ubytovateľa s odídencom a takisto splnenie povinnosti odídenca raz mesačne  osobne oznámiť obci či mestu, že mu oprávnená osoba poskytuje ubytovanie,“ vysvetlil minister vnútra R. Mikulec. 

Príspevok sa určuje na základe výkazu, ktorý ubytovateľ predkladá obci. Samosprávy zosumarizované výkazy zasielajú ministerstvu vnútra, kde sa nároky ubytovateľov kontrolujú pomocou špeciálnej aplikácie.  Pri zistení nedostatkov je výkaz vrátený ubytovateľovi, ktorý  po ich odstránení môže o príspevok požiadať v nasledujúcim termíne. Prostriedky na vyplatenie príspevkov poskytuje rezort financií formou rozpočtového opatrenia ministerstvu vnútra, ktoré ich rozošle samosprávam a samosprávy ubytovateľom.

Všetky potrebné informácie, vrátane vzorov výkazov, ministerstvo vnútra zverejňuje na svojom webovom sídle

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
Obnoviť ⭯
  1. To je ako slonovi mucha. Tak, ako 13.dôchodok dôchodcom, tak, ako poslali dôchodcom v januári 6€… Ich výmysly dostanú na realizovanie samosprávy, ale prostriedky na to nedajú. A keď, tak len symbolickú sumu. Ale na seba nezabúdajú, tam si doprajú.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články