Spojené štáty budú prezentovať lietadlá F-22 Raptor a raketový systém PATRIOT na MLD SIAF 2022

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Aj tento rok si organizátori Medzinárodných leteckých dní pripravili veľké prekvapenie. Už budúci víkend 27. a 28. augusta zažijú fanúšikovia lietania to, čo sa podarilo len málokomu v Európe. Na Letisko Kuchyňa príde svetový unikát.

Organizátori MLD SIAF pravidelne pripravujú vrchol programu, ktorý naozaj stojí za to. Inak to nebude ani v tomto roku. K ôsmim doteraz známym zúčastneným krajinám sa pripája deviata – Spojené štáty americké. Vďaka dobrým vzťahom a spolupráci so Slovenskom sa premiéra stíhačky F-22 Raptor na stredoeurópskych leteckých dňoch uskutoční práve na SIAF-e 2022.

F-22 Raptor

Najväčším lákadlom, ktoré USA na SIAF-e ponúknu, je jednoznačne F-22 Raptor. Ide o jedno z najmodernejších stíhacích lietadiel piatej generácie, ktoré tvorí základný prvok bojovej sily Spojených štátov. Býva označované aj ako najlepšie nadzvukové bojové lietadlo planéty. Slúži najmä na boj vo vzdušnom priestore, je schopné útočiť na pozemné ciele, zvláda elektronický boj aj špionážne misie.

Jeho maximálna rýchlosť je 2 414 kilometrov za hodinu s letovou výškou deväť kilometrov. Stíhačka má dĺžku takmer 19 metrov a rozpätie krídel bezmála 14 metrov. Je vybavená najnovšou technológiou stealth, ktorá robí lietadlo neviditeľné pre radary. Kým nepriateľ zistí, že sa k nemu priblížila F-22, americký stroj ho má už zameraného. Okrem použitých materiálov a kamufláže je technológii stealth prispôsobený aj tvar stroja a odvádzanie splodín. Zbraňové systémy sú ukryté v šachtách v plášti.

Stíhačka disponuje jedným miestom pre pilota a dvoma motormi. Vyvinula ju spoločnosť Lockheed Martin, ktorá vyrába trup, kostru lietadla, zbraňové systémy a stará sa aj o kompletizáciu celého stroja. Partnerom pri výrobe je Boeing Integrated Defense Systems, ktorý konštruuje, chvostovú časť trupu, dodáva avioniku a všetky zariadenia na výcvik a údržbu lietadiel.

V rámci leteckých dní sa v strednej Európe zatiaľ neobjavilo a návštevníci SIAF-u si ho navyše užijú aj pri exkluzívnej statickej ukážke. Dve stíhačky F-22 Raptor si najprv naplno vychutnáme vo vzduchu a následne si ich budeme môcť poriadne poobzerať zblízka na zemi.

Z bezpečnostných dôvodov však budú zaradené do programu len v sobotu. Preto odporúčame prísť na celý víkend a najmä v prvý deň sa na letisko vybrať v dostatočnom predstihu, keďže očakávame zvýšený záujem o návštevu leteckých dní.

Raketový systém PATRIOT

Okrem stíhačky F-22 Raptor v rámci techniky Spojených štátov na SIAF-e 2022 uvidíme aj raketový systém PATRIOT. Má štyri hlavné operačné funkcie: komunikáciu, velenie a riadenie, radarový dohľad a navádzanie rakiet. Spolu poskytujú koordinovaný, bezpečný a mobilný systém protivzdušnej obrany.

Využíva vyspelé letecké stíhacie rakety a vysokovýkonné radarové systémy na ochranu vzdušného priestoru. Všetky komponenty určené na riadenie paľby a odpaľovanie sú namontované na nákladnom vozidle alebo prívese, čo zefektívňuje pohyblivosť a účinnosť systému.

Vyrába ho americký dodávateľ obrany Raytheon a jeho názov je odvodený od radarového komponentu v srdci systému s názvom Phased Array Tracking Radar, pričom začiatočné písmená sa vyskytujú v slove PATRIOT.

 

zdroj: siaf.sk

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
 1. To bude isto zaujimave a dost raritne, lebo letova hodina F-22 je jedna z najdrazsich. F-22 je vychvalovane lietadlo a asi aj prechvalovane. Spojene staty mohli mat este lepsi stroj, ak by nebol v sutazi z politickych dovodov uprednostneny YF-22 pred YF-23 od Northropu, ktory mal lepsie parametre a bol perspektivnejsi.

 2. Rusky pilot z Migom urobil otocku velkosti futbaloveho ihriska nerobil z toho taku chvalu
  Po tomto prelete mal iba trosku popraskane ocne cievky co je bezne u pilotov pri takej zatazi

 3. Mojše volá do Oděsy:
  -Áron, co se tam u vás děje?
  -Ále, Rusko tak trochu válčí s NATO.
  -A co? Jaké jsou ztráty?
  -Rusko přišlo o několik set letadel a vrtulníků, tisíce tanků, několik lodí, různých zbraní, dost lidí…
  -A co NATO?
  -Mojše, tomu neuvěříš, NATO ještě ani nepřijelo.

 4. Potká se Rus a Švýcar.
  Rus: „My jsme na tu Ukrajinu museli zaútočit, jinak bychom byli v obklíčení zemí NATO!“
  Švýcar: „Ono to není tak hrozné, když nejsi kretén…“

 5. Putin: Ukrajina nikdy nebola nezavisla krajina preto ju ako stat nikdy neuzname. Narozdiel od Luhanskej demokratickej republiky.

 6. Nikto na svete nemá také lietadlá ako ma Amerika. Kok. ot do papule Amerike. Stačí odstaviť satelitní systém a dolietali.

 7. som rad, ze si vytazeni experti z brandze vzdy najdu chvilku cas, aby mohli komentovat pod clankami, aj na mensich strankach.. dost ich to zblizuje s nami, obycajnymi ludmi.. vtipy o Rusku su najlepsie, pretoze sa pisu same 🤞

 8. Porovnateľné parametre má SU 35, ale F 22 má trikrát väčšie náklady a o to ide. Zbrojný priemysel musí zarábať, to je priorita č. 1.

 9. Tak keď si myslíš, že ti stačí byť fašistický povalač, nechaj tak. V šenku pri borovičke sa to všetko vyrieši.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články