Hasiči a letecký útvar MV SR majú za sebou doteraz najdlhšiu zahraničnú misiu

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

MV SR |MM| Príslušníci Hasičského a záchranného zboru sa v sobotu 13. augusta vrátili z Českej republiky, kde spoločne s Leteckým útvarom Ministerstva vnútra SR pomáhali viac ako dva týždne s hasením rozsiahleho lesného požiaru.

Slovenskí hasiči pôsobili v národnom parku České Švajčiarsko od 26. júla na základe žiadosti českej strany o medzinárodnú pomoc prostredníctvom mechanizmu Európskej únie v oblasti civilnej ochrany. Pri likvidácii požiaru sa vystriedalo 35 príslušníkov počas štyroch turnusov. Spolu s nimi zasahovalo 15 členov Leteckého útvaru Ministerstva vnútra SR s vrtuľníkom Mi 171 OM-BYH v rámci troch turnusov (6 piloti, 3 palubní inžinieri a 6 členovia pozemného technického personálu).

Zasahujúcim hasičom a členom leteckého útvaru sa poďakoval minister vnútra SR Roman Mikulec. Hasiči sa vrátili z doposiaľ najdlhšie trvajúcej misie v zahraničí, v priebehu roka pomáhali za hranicami Slovenska už po štvrtýkrát. Do Českej republiky vyrazili ani nie 24 hodín od príchodu zo Slovinska. Hasičský a záchranný zbor a Letecký útvar Ministerstva vnútra SR opäť potvrdili vynikajúcu schopnosť efektívne pracovať v medzinárodných tímoch pri zvládaní mimoriadnych udalostí. Patrí im za to veľká vďaka, vážim si ich profesionalitu a nasadenie,“ povedal minister vnútra Roman Mikulec.

Príslušníci Hasičského a záchranného zboru výraznou mierou pomohli v boji s obrovským lesným požiarom u našich susedov. Zriadili a obsluhovali všetky umelo vytvorené plniace miesta pre zasahujúce vrtuľníky. Postavili dve čerpacie stanoviská s tromi fireflexami, pracovali odhodlane 15 hodín denne. Ďakujem za ich obetavú prácu,“ povedal prezident Hasičského a záchranného zboru Pavol Mikulášek.

Vrtuľník leteckého útvaru ministerstva vnútra vykonal 881 zhodov s bambi vakom na miesto požiaru, čo predstavuje viac ako 2,6 milióna litrov vody. „Spoločnou spoluprácou s kolegami z Hasičského a záchranného zboru sme pomáhali hasiť aj zo vzduchu v ťažko dostupnom teréne,“ povedal Juraj Maršala, vedúci Oddelenia letovej prevádzky-vrtuľníky MV SR.

Hasičom sa niekoľkokrát poďakoval generálny riaditeľ Hasičského záchranného zboru ČR Vladimír Vlček, ktorý zdôraznil, že bez použitých fireflexov, ktoré boli jediné na mieste hasenia, by pravdepodobne východnú stranu požiaru hasili omnoho dlhšie. Z pohľadu leteckej koordinácie zožali pochvalu aj piloti MV SR, ktorí zhadzovali na požiarisko vodu zo 100-percentnou presnosťou.

Počas nasadenia vykonali hasiči aj unikátny výsadok z vrtuľníka v ťažko dostupnom teréne. Výsadok bol nevyhnutný pre doplnenie hadíc a čerpadla, ktoré na hrebeň nebolo možné priviezť kolesovou technikou, a ručné vynášanie by bolo náročné. Pri prvom výsadku sa z vrtuľníka Leteckého útvaru MV SR z výšky 40 metrov zlanili dvaja hasiči, pri ďalších dvoch vrtuľník na miesto zložil potrebný materiál. Vďaka doplneniu ďalších hadíc a čerpadla mohli zasahujúci hasiči na hrebeni vytvoriť posilové vedenie a zefektívniť tak likvidačné práce.

Vyslaní príslušníci HaZZ patria do záchranných modulov pozemného a leteckého hasenia požiarov v prírodnom prostredí. Modul pozemného hasenia je financovaný z projektu GFFF-V – Pozemné hasenie lesných požiarov s využitím vozidiel z Operačného programu Kvalita životného prostredia prostredníctvom Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Šéf rezortu vnútra sa zároveň poďakoval aj profesionálnym a dobrovoľným hasičom zasahujúcim na území Slovensku, ktorých pomoc je počas tohto leta potrebná vo zvýšenej miere. Celkovo vzniklo v júli u nás 1 353 požiarov, čo je o 541 prípadov viac. V prírodnom prostredí horelo prvý prázdninový mesiac 714-krát.

Minister vnútra aj prezident HaZZ vzhľadom na pretrvávajúce horúce a suché počasie vyzvali občanov na zodpovedné správanie a dodržiavanie zákazu manipulovať s ohňom v prírode v období zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiarov.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články