Historické vozidlá a motocykle na Námestí slobody

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Veterán car club Sereď a Oldtimer múzeum v spolupráci s mestom Sereď zorganizovali dňa 6. augusta 2022 v poradí 18. ročník veteránskeho zrazu pod názvom Ovál.

Majitelia historických vozidiel a motocyklov odparkovali svoje veterány na Námestí slobody, kde návštevníci mohli obdivovať krásu starých limuzín, kabrioletov, športiakov ale aj motocyklov. V plnej paráde sa predviedli vozidlá zn. Praga, Tatra, Ford, Mecedes, Renault, Audi či Trabant. Všetky nablýskané kúsky pohladili dušu nejednému milovníkovi automobilovej histórie. Na jednom mieste sa totiž snúbila krása s vôňou benzínu a doba dávno minulá.

Vlastniť historické vozidlo, postupne ho zreštaurovať a starať sa o neho je nádherný koníček. Majitelia sa netaja tým, že veteránom pridáva na hodnote v prvom rade to, v ktorom roku bolo auto vyrobené, koľko kusov sa vyrobilo a hlavne kto ho v minulosti vlastnil. Dá sa povedať, že každý z veteránov má za sebou svoj príbeh, ktorý ho robí vzácnym a jedinečným. A tak majú niektoré kúsky oveľa vyššiu hodnotu, ako nové moderné vozidlá.

Najväčšiu pozornosť pútalo vozidlo Ford, rok výroby 1918. Majiteľom tohto skvostu je Eman Straka z Ivanky pri Dunaji. Ide o prvé auto na svete vyrobené ako sériová výroba. Spotreba autíčka je 25L/100 km a najvyššiu rýchlosť dosahuje 72 km/hod. Majiteľ auto zakúpil v Čechách a renovoval ho 6 rokov. Zaujímavosťou je, že kým na klasických autách je zľava spojka, brzda, plyn na tomto aute je to presne naopak. Jazdiť na tomto autíčku si teda vyžaduje aj určitú dávku šikovnosti. Pán Straka sa veteránstvu začal venovať v roku 1970 a o niekoľko rokov si kúpil svojho prvého veterána – starú Aerovku. V tom čase kraľovali na cestách moderné eMBéčky, Moskviče či Wartburgy. Dnes už aj tie považujeme za historické vozidlá.

Tohtoročná spanilá jazda naleštených tátošov viedla zo Serede do Hrubej Borši. Ľudia ich mohli obdivovať v jednotlivých obciach a mestách, ktoré po trase navštívili. Cieľ bol opäť v Seredi a to v priestoroch Old Timer múzea, kde bolo pre účastníkov pripravené posedenie s občerstvením.

Podujatie malo tento rok aj charitatívny rozmer. Časť výťažku zo štartovného organizátori darovali občianskemu združeniu Spolu pre Timka, založeného na podporu mladého chlapca z Topoľnice, ktorý náhle ochorel a zostal v bdelej kóme takmer celý rok. Dnes sa Timko postupne uzdravuje, za čo vďačí rodine, priateľom, lekárom ale aj neznámym ľuďom, ktori ho podporujú.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články