Vicepremiérka Remišová: Národné záujmy Slovenska a Česka bude v EÚ počuť silnejšie, dohodli sme sa na spoločnom postupe

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Politika súdržnosti, ktorej cieľom je znižovanie regionálnych rozdielov, musí zostať hlavným pilierom európskeho spoločenstva

MIRRI |MM|  Spoločne dokážeme viac. Na rokovaní v Brne to vo štvrtok zdôraznili vicepremiérka Veronika Remišová a podpredseda českej vlády Ivan Bartoš. Obaja sa zhodli, že treba naplno využiť prínos súbehu českého predsedníctva v Rade Európskej únie a slovenského predsedníctva Vyšehradskej štvorky.

„Európske predsedníctvo Českej republiky v EÚ a predsedníctvo Slovenska v skupine Vyšehradskej štvorky je historickou príležitosťou ako posilniť naše strategické partnerstvo, aby náš hlas bolo silnejšie počuť a presadili sme v Únii naše národné priority,“ vyhlásila vicepremiérka Veronika Remišová po rokovaní so svojím rezortným kolegom Ivanom Bartošom, podpredsedom vlády ČR pre digitalizáciu a ministrom pre miestny rozvoj.

Jednou zo spoločných priorít je podľa Remišovej ochrana vodných zdrojov, zmierňovanie dopadov sucha a pripravenosť na zmenu klímy. „Slovensko aj Česko čelia rekordným suchám a horúčavám, ktoré ohrozujú zdroje pitnej vody, produkciu poľnohospodárskych plodín, naše lesy, prírodu a v konečnom dôsledku majú veľmi negatívne dopady na milióny ľudí. Preto musíme pri riešení týchto výziev spolupracovať,“ uviedla.

Pred pár dňami Slovensko podpísalo s Európskou komisiu plán pre investovanie nových eurofondov na roky 2021 – 2027. Podľa Partnerskej dohody pôjde až 4,2 miliardy eur práve na zelené a klimatické riešenia. Pomôcť zmierniť negatívne dopady vysychania krajiny majú aj spoločné projekty v rámci cezhraničného programu Interreg SK-CZ. „V programe oproti minulosti zásadne meníme filozofiu. Namiesto stavania veľakrát zbytočných rozhľadní a betónovania námestíčok v obciach nasmerujeme peniaze z eurofondov na boj s klimatickou zmenou. Dohodli sme sa, že vôbec prvá výzva, ktorá bude z programu vyhlásená v rámci nového programového obdobia, bude určená na ochranu vody v krajine,“ zdôraznila vicepremiérka.

Rokovania podpredsedov vlád sa týkali tiež využívania eurofondov a pripravenosti na nové bezpečnostné výzvy. „Pandémia, ale aj ruská vojenská agresia proti Ukrajine nás všetkých postavili pred nové a nečakané krízové situácie. Spoločná Európa však v ťažkých časoch dokázala ukázať svoju silu. S vicepremiérom Bartošom sme sa zhodli, že záujmom našich krajín je, aby politika súdržnosti EÚ, ktorej cieľom je znižovanie regionálnych rozdielov, zostala aj v budúcnosti zachovaná ako hlavný pilier európskeho spoločenstva. Ak má byť spoločná Európa silná, jednotná, musí byť ku všetkým aj férová,“ zdôraznila Remišová.

Vicepremiérka podčiarkla, že v aktuálnej situácii, keď mnohé krajiny čelia príchodu migrantov, ktorí utekajú z Ukrajiny pred ruskou agresiou, je tiež potrebná väčšia ústretovosť zo strany Európskej komisie. Tá pripravila nový návrh opatrení FAST-CARE, v rámci ktorého by na riešenie migračnej krízy bolo možné využiť aj financie z Kohézneho fondu, či zvýšenie paušálu na prijatého utečenca na 100 eur na mesiac. Vicepremiérka vyzvala na čo najrýchlejšie schválenie tohto balíka opatrení.

Ďalšou témou rokovaní s českým vicepremiérom Bartošom bola oblasť digitalizácie. Remišová ocenila, že české predsedníctvo má v tejto oblasti tie isté priority ako Slovensko. „Či už ide o Akt o umelej inteligencii alebo Akt o digitálnych službách, ktorý nám umožní viac ochrániť online priestor pred zverejňovaním nezákonného obsahu a nepriateľskej propagandy,“ priblížila.

Perspektívna spolupráca SR a ČR sa podľa Remišovej črtá aj pri zavádzaní koncepcie SMART CITY pre mestá a regióny. Či už ide o informačné a automatické systémy, ktoré zlepšia cestnú premávku a zvýšia jej bezpečnosť, prinesú lepšiu starostlivosť o zeleň či čistotu ovzdušia, alebo zavedú vyspelé digitálne služby pre občanov.

„Nadštandardná spolupráca s Českou republikou a dobré vzťahy s našimi susedmi sú pre Slovensko kľúčové. Je naším spoločným záujmom čo najviac využiť súbeh súčasného slovenského predsedníctva vo V4 a českého predsedníctva v Rade EÚ. A práve teraz, v tejto zložitej dobe, je ten čas, kedy naši občania musia cítiť silnú podporu a pomoc zo strany Európskej únie. Preto som veľmi rada, že je to Česká republika, ktorá sa teraz zhostila takej náročnej a zodpovednej úlohy, akou je predsedníctvo v Rade EÚ,“ dodala Remišová.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
  1. tak ty budes chranit vodne zdroje a ako?ty tupa hus,ked fabrika vypusti do rieky nejaky hnoj a otravi ryby ani to nie ste schopny vysetrit,vodohospodari vypustili do dna vodnu nadrz ruzin,co si spravila ty duta pica? uz im mali kuklaci skakat po gagoroch a obvinit zo vseobecneho ohrozenia,ty nie si schopna ochranit ani svoje heslo k PC,
    taketo primitivne hovna tu idu tarat co budu ochranovat,tolko primitivnych kecov a fraz som este od politika necital,ale nic konkretne ako sa to bude robit a kto a kedy to bude robit,ta svina v chlieve ma viac rozumu ako toto politicke hovno.

  2. No keď vidím toho Bartoša tak ma napadlo že koniec sveta je blízko. Remišova to kto je.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články