O občiansky preukaz možno požiadať pol roka pred vypršaním jeho platnosti, a to aj elektronicky

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

MV SR |MM|  Oddelenia dokladov v krajských a veľkých okresných mestách  sú posledné týždne a mesiace vyťažené, čo sa prejavuje aj na čakacích dobách.  Dôvodom je, že Slováci si po uvoľnení pandemických opatrení  vybavujú potrebné doklady na cestovanie na dovolenky do zahraničia. Nejde len o pasy, ale o aj občianske preukazy, ktoré slúžia ako cestovný doklad, pričom viaceré krajiny Schengenu, rovnako ako v prípade pasov, vyžadujú, aby boli platné istý čas aj  pred odchodom z turistickej destinácie.

Ministerstvo vnútra pre budúcnosť odporúča pamätať na letnú dovolenku už v zime a požiadať o cestovné doklady v tomto čase, kedy je záujem o ne  štatisticky dlhodobo minimálny.

„Dávame do pozornosti, že o  nový občiansky preukaz možno podľa zákona požiadať už 180 dní pred vypršaním jeho  platnosti. Ak vám teda končí platnosť dokladu napríklad v apríli 2023, pokojne oň môžete požiadať už v decembri 2022,“ vysvetlil minister vnútra SR Roman Mikulec.

 

Ide to aj cez internet

Súčasné nápory dovolenkárov na oddeleniach dokladov spôsobujú, že v radoch na oddeleniach dokladov čakajú na občianske preukazy aj Slováci, ktorí ich potrebujú z prozaickejších dôvodov – zmenili bydlisko alebo im skrátka vypršala desaťročná doba platnosti dokladu.

Práve tieto skupiny žiadateľov upozorňujeme na stále dostupnú alternatívu požiadať o vydanie nového občianskeho preukazu prostredníctvom https://portal.minv.sk/wps/wcm/connect/sk/site/main/zivotne-situacie/menu-doklady/sluzba-ziadost-vydanie+obcianskeho+preukazu+s+cipom/y.

Podmienkou je mať aktivovaný elektronický občiansky preukaz s čipom a bezpečnostným osobným kódom /BOK/, čiže doklad pripravený na elektronickú komunikáciu. Predpokladom použitia e-služby je,  aby mal používateľ v správnych  agendách  MV SR evidovanú podobu tváre a podpis nie staršie ako 5 rokov. U používateľa mladšieho ako 18 rokov podoba tváre a podpis nesmú byť staršie ako tri roky. 

Elektronická služba vám okrem času stráveného čakaním na oddelení dokladov ušetrí aj peniaze. V prípade žiadosti o vydanie OP pri zmene trvalého pobytu zaplatíte len 2 eurá /pri klasickom spôsobe 4,50 eura/.

Pre používateľov e-služieb, ktoré vyžadujú elektronický podpis, platí, že nový občiansky preukaz získaný klasickou i elektronickou cestou, automaticky nepreberá dovtedy používané ceritifikáty pre elektronický podpis. Je preto treba nainštalovať si ich nanovo, čo ide aj elektronicky prostredníctvom Aplikácie pre eID, ktorú má vo svojom počítači nainštalovaný každý používateľ elektronických služieb. „Certifikáty pre e-podpis Slovensko na rozdiel od iných krajín poskytuje používateľom bezplatne,“ podotkol minister Roman Mikulec.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články