Sladké a slané špeciality navaria a napečú Ukrajinci pre ľudí v Trnave

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Trnavská arcidiecézna charita |MM| Koláče, zákusky, ale aj tradičný boršč môžu Trnavčania ochutnať už tento piatok v komunitnej kaviarni Trnavskej arcidiecénej charity. V rámci podujatia Deň národných ukrajinských jedál tieto špeciality navaria a napečú ľudia z Ukrajiny, ktorým charita pomáha.

Každá krajina má svoje tradičné recepty. Chuť do jedla, túžbu objaviť ho a zažiť z neho výnimočný pôžitok, však máme všetci rovnakú. Jedlo odjakživa spája ľudí, aj preto organizuje Trnavská  arcidiecézna charita Deň národných ukrajinských jedál.

V piatok 5. augusta si Trnavčania pochutnajú na vynikajúcich sladkých a slaných špecialitách. Pripravia ich ľudia z Ukrajiny, ktorí sú klientmi Centra podpory Trnavskej arcidiecéznej charity. Pre túto príležitosť navaria napríklad 40 litrov pravého ukrajinského boršču.

Podujatie má zároveň charitatívny rozmer. Všetky špeciality ponúkne charita za dobrovoľný príspevok, výťažok následne použije na nákup školských pomôcok. „Už 13 rokov organizujeme Zbierku školských pomôcok a pomáhame tak deťom z rodín, v ktorých chýbajú financie. Tentokrát potrebu zbierky podčiarkuje vojna. Aj pre mimoriadnu situáciu je počet detí, ktoré chceme na jeseň vychystať do školy, podstatne vyšší,“ hovorí PR manažérka Trnavskej arcidiecéznej charity Darina Kukuľová – Kvetanová. Ľudí zároveň pozýva, aby na piatkové podujatie priniesli aj školské pomôcky, ktorými chcú zbierku podporiť. „Môžu to byť zošity rôznych veľkostí a typov, farbičky, fixky, ale aj prezuvky, či školské tašky. V podstate všetko, čo bežne v škole využívajú žiaci základných a stredných škôl,“

Deň národných ukrajinských jedál sa uskutoční v piatok 5. augusta od 9. do 16. hodiny v komunitnej kaviarni Špitálik. Vítaní sú všetci Trnavčania, ktorí majú radi jedlo a ešte radšej ho spoznávajú.

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
 1. Prestaňte sa už navážať do týchto ľudí, lebo palica má dva konce a ešte neviete čo vás v živote môže postihnúť! Koľko ľudí od nás je v cudzine, hoci u nás vojna nie je a aj tam na nich píšu takéto nenávistné komentáre?

 2. @Anonym 3. augusta 2022, 22:01
  @Meno 3. augusta 2022, 20:44
  Ukludni sa dezolatik „Vítaní sú všetci Trnavčania“, degenerovanych seredanov nikto nevola 😀

 3. Trnavcania klobuk dole. My tu v Seredi opravujeme pamatnik na namesti pricom tu ziadne boje neboli a bol postaveny az po okupacii po 68. Ostatne krajiny taketo komunisticke okupantske nezmysly odstranuju my to kedy urobime? Sered zazila vyznamnejsie udalosti tu boje neboli ozaj je to najvyznamnejsia udalost v historii mesta aby mala takyto pamatnik?

 4. Pre Pamatnik 4. augusta 2022, 18:31

  Trošku si Vás dovolím poopraviť, aby sa tu náhodou nevytvorila mantra, že sa tu nič nedialo. Boje v Seredi boli. Ústupové, nemeckého vojska, straty boli ako na strane nemcov, tak aj sovietov. Zároveň predtým prebiehalo aj bombardovanie mesta sovietskym letectvom, či napr. Americká stíhacia peruť bombardovala vlaky aj na úseku železnice v Seredi.

  Na druhej strane sa stotožňujem s tým, že sovietske vojsko si taký „monument“ v centre mesta nezaslúži. Už keď pre nič iné, tak aspoň z úcty k tým stovkám znásilnených sereďských žien (našich starých mám). Len krátka archívna štatistika – hlásené znásilnenia v Seredi 1940-1945:
  Slovenské vojsko – 0 hlásených prípadov
  Nemecké vojsko – 2 hlásené prípady
  Sovietske vojsko – 463 hlásených prípadov

 5. Pre Pamatnik : Boje tu určite boli ! Ja ako bývalý detektorista viem o tom svoje…

 6. Pre Anonym 5. augusta 2022, 13:13

  Sereď mala v roku 1945 období cca 7000 – 7500 obyvateľov + ďalšie obyvateľstvo v priľahlých častiach (Horný Čepeň, Dolná Streda)
  Takže nie, určite nie všetky, ale hlásenia nie sú úplné, takže číslo môže byť o niečo málo ešte vyššie.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články