Pamätný deň genocídy Rómov počas holokaustu

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

SNM-MŽK-Múzeum holokaustu v Seredi /  SNM-MŽK-Múzeum holokaustu v Seredi si dnes, 1. augusta 2022, v spolupráci s Úradom splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre rómske komunity pripomenulo  pamätný deň genocídy Rómov počas holokaustu. Súčasťou spomienkového podujatia bolo otvorenie výstavy pod názvom „Prenasledovanie Rómov počas holokaustu“ a koncert Sendreiovcov.

Výstava je zameraná na perzekučné opatrenia nacistického režimu proti Rómom a Sintom. Približuje genocídu rómskych komunít, ktorá vyvrcholila likvidáciou „cigánskeho rodinného tábora“ v koncentračnom a vyhladzovacom tábore Auschwitz–Birkenau. Sleduje protirómsku politiku slovenského štátu medzi rokmi 1939 až 1945 vrátane pracovného a neskôr zaisťovacieho tábora v Dubnici nad Váhom, na ktorý si spomína Helena Surmajová: „V jeden deň prišli do tábora nákladné autá s nemeckými vojakmi. Chorým povedali, že ich berú do nemocnice. V skutočnosti ich odviezli k veľkým jamám, kde ich postrieľali a zahrabali. Niektorých iba postrelili, lebo zem sa tam ešte dlho hýbala.“

Martin Korčok, vedúci Múzea holokaustu v Seredi, ktorého Medzinárodná aliancia pre pripomínanie holokaustu (IHRA) za jeho aktivity v tejto oblasti nominovala za zástupcu IHRA v ADI-ROM v Rade Európy doplnil: „Bol by som rád, aby sa o genocíde Rómov viac hovorilo, a to nie len v kruhoch odbornej verejnosti, ale aj na školách, rómskych komunitách a v spoločnosti všeobecne. Verím, že týmto spôsobom môžeme zintenzívniť našu rolu v boji proti rasizmu a xenofóbii a zároveň búrať hranice stereotypov.

Po tom čo rovnomenná výstava prešla viacerými mestami na území Slovenska, plánuje Múzeum holokaustu v Seredi doplnenú verziu posielať na stredné školy a s pomocnou Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity aj do jednotlivých komunitných centier na území Slovenska.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
 1. pre slopak,je posraty,miluje ciganov a zidov,slovaci sa mu hnusia ako taj jeblej vlade,da radsej nazrat ukrajincovi ako nasincovi.

 2. @Slopák 1. augusta 2022, 20:58
  @Anonym 1. augusta 2022, 21:33
  Co sa vam nepacia clanky o Tisovi? 😀

 3. Páčia sa mi články o dúhových bukviciach ako ste vy obaja alebo obe či čo ste…🍺

 4. @Pre vega a toho vyššie 2. augusta 2022, 8:17
  To nam nemusis pripominat, existuje mnoho studii co dokazali ze medzi nackami je velke percento homosexualov 😉

 5. pre Vega 2. augusta 2022, 8:33, vega ty si proste mistny royal jester! he he he no daj este nieco … nech sa pobavime

 6. Hehehe, to fakt len jeble dezolatske hlavy mozu zavidiet zobrackym cigosom clanok o tom ako ich poslali do plynu :D. To nevymyslis, to sa musi take sproste narodit 😀

 7. Mama je na teba hrdá? (snáď sa pokúsiš to prekrútiť na inú ako tvoju mamu, ale to len potvrdzuje to ze aký si a zapres aj vlastnú mamu…)

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články