Sereď splatila úver na nájomné byty a je v dobrej finančnej kondícii, zhodnotila kontrolórka

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ing. Zuzana Slahučková, referent komunikácie MÚ a projektov mesta /

Sereď si v roku 2017 vzala úver, cez ktorý prefinancovala výstavbu mestských nájomných bytov. Dnes je úver splatený a podľa hlavnej kontrolórky je mesto v takej kondícií, že by si v prípade investičných akcií mohlo vziať ďalší úver.

Seredčania si ešte pamätajú ruinu na Komenského ulici, ktorá pôvodne mala slúžiť ako pavilón k základnej škole. V máji 2017 si na základe zhody v zastupiteľstve vzalo mesto pôžičku 600-tisíc eur, aby nedostavanú budovu premenilo na nájomné bývanie. „Spoločným cieľom bolo využiť rozostavanú, no nedokončenú budovu, v prospech obyvateľov mesta, čo sa nakoniec aj podarilo. 24 nájomných bytov a jeden komerčný priestor už päť rokov slúžia Seredčanom,“ vysvetlil prednosta seredskej radnice Tibor Krajčovič.

Ťarcha úveru predstavovala mesačné splátky rovných 10-tisíc eur. „Posledná splátka bola uhradená 30. júna 2022. Úroky z úveru boli vo výške 8 506,19 eur,“ doplnil prednosta úradu.

Na ostatnom mestskom zastupiteľstvo predniesla hlavná kontrolórka mesta Správu z kontroly stavu a vývoja dlhu mesta Sereď k 31. decembru minulého roka. Kontrolou zistila, že úvery, ktoré si mesto zobralo, boli zobraté v súlade so zákonom, boli splnené zákonné podmienky a že s finančnými prostriedkami je vynakladané hospodárne. Kontrolórka uviedla, že Sereď má dobrú finančnú kondíciu a pokiaľ by potrebovala v budúcnosti riešiť financovanie investičných akcií úverom, bolo by to možné.

„Kým niektoré mestá využili počas Covidu bezúročné pôžičky od štátu na preklenutie výpadku príjmov, respektíve dostali pôžičky s odkladom splácania, tak v Seredi sme to nemuseli využiť. Ba čo viac, zbavujeme sa jedného z dvoch aktuálnych komerčných úverov. Ostali nám len úvery zo Štátneho fondu rozvoja bývania, čo splácajú nájomníci a refinancovanie na verejné osvetlenie, čo splácame z úspor na spotrebe energií a jeho servisu,“ uzavrel Krajčovič.

 

foto: MsÚ Sereď

 

zdroj: Mesto Sereď

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články