Dielnička paličkovanej čipky v Mestskom múzeu v Seredi

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Mária Diková / Vedúca Mestského múzea – Fándlyho fary v Seredi /

Dňa 22. 7. 2022 od 16.00 hod. pripravujeme v Mestskom múzeu v Seredi podujatie Dielnička paličkovanej čipky pod vedením seredských paličkárok Ľubov Hudákovej a Ireny Dudášovej.

Záujemci sa môžu záväzne prihlásiť na tel. č. múzea  0950 894 373 alebo e-maili: muzeum@sered.sk.

Už pár rokov prebiehali krátkodobé tvorivé dielne paličkovania v rámci aj iných remesiel, ktoré sme pripravovali k Veľkej noci a Vianociam hlavne pre školské deti a mládež. Konali sa v spolupráci seredských paličkárok a paličkárok Klubu paličkovanej čipky zo Šoporne, ktoré priviedla k oživeniu ich činnosti paličkovania pani Anna Chlebovcová.

Tradíciu paličkovania v Seredi môže múzeum s lektorkami paličkárkami udržať aj formou dielničky, ktorú by sme mohli realizovať aj celoročne podľa záujmu. Tomuto projektu sa venujeme už dlhšie.

- Inzercia -

Výrobe čipiek na západnom Slovensku z hľadiska regionálneho a historického sa zaraďuje aj Sereď – seredská čipka. V 19. storočí tu existovalo aj obchodovanie s čipkami (židovskí obchodníci), používala sa na odev a úžitkové predmety pre šľachtu a bohatšie meštianske vrstvy a trh. Seredské čipky sa využívali aj na ozdobenie ľudových odevov – krojov a domácich úžitkových predmetov v širokom okolí.

 

Tešíme sa na Vás!

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

Ako sa Vás dotklo zdražovanie a inflácia a čo si myslíte o blízkej budúcnosti?

môžete vybrať max. 2 odpovede

- Inzercia -
Obnoviť ⭯

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články