Sviatok svätého Cyrila a svätého Metoda

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Sviatok svätého Cyrila a svätého Metoda je štátnym sviatkom Slovenskej republiky, ktorý sa oslavuje každoročne 5. júla. Oslavuje sa ako pripomenutie symbolického výročia príchodu slovanských vierozvestcov Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu v roku 863.

Česko aj Slovensko oslavuje sviatok Cyrila a Metoda 5. júla, rovnako tak rímskokatolíci v niektorých krajinách. Prvýkrát boli na tento deň na žiadosť olomouckého arcibiskupa Bedřicha z Fürstenberku stanovené pápežom Piom IX. oslavy tisíceho výročia príchodu bratov v roku 863. Tento dátum, hoci nemá zrejmú súvislosť so životom Cyrila a Metoda ani s cyrilometodstvom všeobecne, sa od tej doby začalo používať v Čechách, na Morave, v Chorvátsku a nakoniec aj na Slovensku. Medzi dôvody pre presun bolo nevhodné ročné aj liturgické obdobie skoršieho dátumu 9. marca a tiež vzrastajúci kult Jána Husa, ktorého sviatok pripadá na 6. júla. Encyklikou „Grande munus“ z 30. septembra 1880 vyzdvihol pápež Lev XIII. zásluhy obidvoch bratov a rozšíril ich sviatok na celú rímskokatolícku cirkev.

Slovanské pravoslávne cirkvi majú vlastný deň oslavy svätých Cyrila a Metoda, ktorým je 11. máj podľa pravoslávneho kalendára (24. máj podľa občianskeho kalendára), keď podľa tradície Cyril a Metod zo Solúna na Veľkú Moravu prišli. Historicky doložené je len to, že sa tak stalo na jar roku 863. V Bulharsku je 24. máj oslavovaný ako Deň sv. Cyrila a Metoda a Deň slovanskej kultúry a vzdelávania a je sviatkom a dňom pracovného pokoja. Všeobecný rímsky kalendár platiaci od roku 1970 kladie zase pamiatku na deň 14. februára, čo je dátum úmrtia sv. Cyrila.

 

zdroj: wikipedia

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
  1. Nikto nečakal na buzerantov 863 rokov po Kristovi že vraj doniesli písmo, zaujímavé začiatkom 20 storočia vedelo písať a čítať 10 ci20 percent Slovákov. Maďarska banda učila Slovákov po maďarsky, surovo do piče ohlupovačma.

  2. Tvoje debilita presahuje všetky medze. Tak sprostého a primitívneho človeka /ak sa dá teba pomenovať človekom/ táto zem nenosí. Teba len zatvoriť do klietky medzi netvorov. Čudujem sa len p.Majkovi, že tieto vulgarizmy a urážky nevyhodí., lebo tento debil nevie nič iné, lebo je plný zloby a nenávisti. Asi má problémy sám so sebou a takto si to kompenzuje. Ak má problémy, nech vyhľadá odbornú pomoc.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články