Vojna na Ukrajine: Situácia na Slovensku je stabilizovaná, ponúkame vám prehľad aktuálnych pravidiel platných od júla

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

MV SR |MM| Aktuálne 6,57 milióna ľudí vstúpilo na územie EÚ, 3 milióny z nich požiadali o dočasné útočisko. Členské štáty zareagovali veľkou vlnou solidarity, faktom zároveň je, že veľký počet utečencov zostáva priamo v krajinách V4, pričom Poľsko má najviac žiadosti o dočasné útočisko v rámci celej EÚ.

Ministerstvo vnútra v spolupráci s ďalšími rezortmi situáciu pozorne sledujú a nastavujú k aktuálnemu stavu kroky a opatrenia.

„V štatistikách už niekoľko týždňov s výnimkou niekoľkých dní vidíme, že prevažuje väčší počet Ukrajincov, ktorí sa vracajú späť zo Slovenska domov na Ukrajinu,“ povedal minister vnútra SR Roman Mikulec. Aktuálne štatistiky potvrdili trend – hraničnými priechodmi prešlo na vstupe do Slovenskej republiky 3 238  osôb, naopak na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu za včerajší deň 4 114  osôb a celkový sumár od začiatku vojny je nasledovný. Celkový počet osôb, ktoré vstúpili na územie Slovenska od 24. februára je 575 350, celkový počet osôb na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu od rovnakého dátumu je 326 289. Počet udelených dočasných útočísk od 1. marca presiahol 84 000.

Na aktuálne pokojnú situáciu a na nízke počty prichádzajúcich z Ukrajiny rezort zareagoval zmenou vo fungovaní veľkokapacitných centier. Veľkokapacitné asistenčné centrum pomoci pre utečencov z Ukrajiny v Michalovciach prešlood 11. júna 2022 pod kompetencie Hasičského a záchranného zboru. Služby pre odídencov z Ukrajiny sú aj naďalej na tomto mieste k dispozícii.

Čo sa vo VKC mení:

  • Veľkokapacitné registračné centrum v Žiline je uzatvorené, registráciu dočasného útočiska je možné vybaviť na Oddelení cudzineckej polície PZ v Žiline v čase pondelok až piatok od 07.00 hod. do 19.00 h.
  • Veľkokapacitné registračné centrum v Humennom je uzatvorené, dočasné útočisko je možné vybaviť na Oddelení cudzineckej polície PZ v Michalovciach v čase pondelok až piatok od 07.00 hod. do 19.00 h. Registráciu na dočasné útočisko tehotných žien, rodín s deťmi (len v prípadoch, kde bude minimálne jedno dieťa vo veku do 6 rokov), starších ľudí nad 65 rokov a iné zraniteľné osoby vybavuje aj Oddelenie azylu PZ v Humennom (Nemocničná 1, 066 01 Humenné). 

„Opatrenia prispôsobujeme aktuálnej situácii. Zároveň zdôrazňujem, že pri opätovnom náraste počtu osôb utekajúcich pred vojnou sú veľkokapacitné centrá pripravené na opätovné spustenie do niekoľkých hodín,“ povedal minister vnútra SR Roman Mikulec.

Adresy jednotlivých pracovísk nájde na tomto linku: https://www.minv.sk/?ocp

Od júla sa zmenili aj pravidlá v oblasti dopravy

Cestovanie zadarmo je limitované počtom dní od príchodu.

Nárok na bezplatnú prepravu majú osoby s dokladom Slovak Help s červenou pečiatkou s textom v ukrajinskom jazyku, ktorý je vydaný po prekročení hraníc, alebo s potvrdením o pridelení statusu o dočasnom útočisku. Po novom od júla s týmito dokladmi môžu cestovať zadarmo vo vlakoch a prímestských autobusoch len v deň ich získania a v nasledujúcich 4 dňoch.

Výnimku z 5-dňového obmedzenia bezplatných služieb majú deti od 6 do 16 rokov zapísané v slovenských školách a seniori nad 62 rokov, ktorí si môžu vybaviť preukazy na bezplatnú prepravu vo vlakoch. Pri žiakoch materských, základných a stredných škôl navyše platí, že počas vyučovacích dní s nimi môže vo vlakoch a aj prímestských autobusoch zadarmo cestovať aj jedna dospelá sprevádzajúca osoba. Musia však mať potvrdenie o návšteve školy.

Držitelia prvého vydania dokladu o dočasnom útočisku majú naďalej zadarmo prepravu do zamestnania počas prvých 60 dní odo dňa, kedy bol vydaný. Musia sa však preukázať potvrdením od zamestnávateľa a takisto dokladom z miesta obvyklého pobytu.

Bezplatný lístok sa dá využívať vo vozňoch druhej triedy vo vlakoch ZSSK, cestujúci však nemajú nárok na bezplatnú miestenku, lôžko či ležadlo. So spomínanými dokladmi môžu odídenci rovnako zadarmo cestovať aj v prímestských autobusoch.

Nárok na bezplatnú prepravu už ďalej nebudú mať:

  • osoby, ktoré nepreukážu, že sú občanmi Ukrajiny,
  • osoby, ktoré vstupujú na územie SR opakovane za posledných 30 kalendárnych dní,
  • osoby, ktoré získali druhé a ďalšie vydanie dokladu o dočasnom útočisku.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články