Vláda schválila harmonogram úloh pre jesenné spojené komunálne voľby

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

MV SR |MM|  Vláda dnes schválila harmonogram úloh pre jesenné spojené komunálne voľby v materiály z dielne ministerstva vnútra.

Úlohy a lehoty ich plnenia orgánmi štátnej správy i samosprávy sú predmetom Harmonogramu organizačno-technického zabezpečenia volieb do orgánov samosprávy obcí a volieb do orgánov samosprávnych krajov, ktorý dnes schválila vláda. Materiál predložil na rokovanie minister vnútra Roman Mikulec.

Historicky prvé spojené voľby do orgánov samosprávy sa budú konať v sobotu 29. októbra a za ich prípravu a priebeh zodpovedá ministerstvo vnútra.  Na tento účel má v rozpočte 14 707 888 eur, ďalších 3 349 500 eur má k dispozícii štatistický úrad na spracovanie výsledkov volieb.

Plnenie úloh spočíva  predovšetkým vo vydávaní pokynov, na základe ktorých budú koordinované všetky práce spojené s prípravou volieb. Jednotlivé okresné úrady na základe vládou schváleného materiálu vypracujú vlastné harmonogramy na podmienky volebných obvodov nimi spravovaných. 

Pôjde najmä o činnosti  spojené so zabezpečením tlače a distribúcie volebných tlačív, so zabezpečením elektronického komunikačného spojenia volebných orgánov všetkých stupňov, ako aj so zabezpečením možnosti voličov uplatniť hlasovacie právo, vrátane cudzincov, ktorí majú trvalý pobyt na území Slovenskej republiky.

Ďalšie úlohy súvisia s vytvorením volebných orgánov a podmienok pre ich činnosť, školeniami osôb podieľajúcich sa na príprave volieb a na priebehu hlasovania, so spracovaním výsledkov volieb, úschovou volebných dokumentov a ďalších nevyhnutných činností.

„Uvedomujeme si, že máme pred sebou mimoriadne náročnú úlohu, keďže pripravujeme dvojo volieb konaných v jeden deň v jednej volebnej miestnosti, do čoho nám ešte  môže zasiahnuť vývoj pandemickej covidovej situácie, preto v predstihu a zodpovedne spolu s mojím tímom nastavujeme všetky opatrenia,“ podotkol minister vnútra Roman Mikulec.

Pre takýto prípad pripravilo ministerstvo vnútra zákon o špeciálnom hlasovaní v spojených voľbách, ktoré v máji schválil parlament. Voliči v izolácii v prípade záujmu budú môcť odovzdať svoj hlas doma do špeciálnej prenosnej volebnej schránky. Tento postup, ktorý okrem iného vyžaduje kreovanie špeciálnych volebných komisií  a voličských zoznamov, sa však uplatní len v prípade, ak do 30. septembra úrad verejného zdravotníctva nariadi karanténne opatrenia. To znamená, že úrad verejného zdravotníctva bude na tento termín v zákone  reflektovať a buď vyhlási karanténne opatrenia do 30. septembra 2022 alebo až po vykonaní volieb.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
  1. Remišovej obrovský trapas: Celému svetu ukázala svoje firemné HESLO, lahôdka pre hackerov a totálny amaterizmus

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články