Otvorenie výstavy Futbal pod hákovým krížom – Príbeh Leopolda „Jima“ Šťastného

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Múzeum holokaustu v Seredi/  Múzeum holokaustu v Seredi v spolupráci so Slovenským futbalovým zväzom a Veľvyslanectvom Nemeckej spolkovej republiky na Slovensku otvorilo dnes, 27. júna, výstavu ocenenú Nemeckým futbalovým zväzom (DFB) s názvom Futbal pod hákovým krížom – Príbeh Leopolda „Jima“ Šťastného. Výstava bude sprístupnená verejnosti do polovice novembra.

Výstava porovnáva vývoj organizovaného futbalu v Nemecku a na Slovensku pred a po nástupe nacistov a ľudákov k moci. Zachytáva implementáciu rasových zákonov od postupného vylúčenia „neárijcov“ z organizovaného futbalu až po snahu o ich fyzickú likvidáciu. V kontexte tejto tragickej histórie prináša Múzeum holokaustu v Seredi príbeh židovského futbalistu, jedného z najlepších hráčov Slovenska v medzivojnovom období a neskoršej trénerskej legendy Leopolda „Jima“ Šťastného.

Vznik výstavy podporilo Veľvyslanectvo Rakúskej republiky na Slovensku a jej kurátor, Michal Vaněk, bol za ňu spolu s Kevinom Simpsonom ocenený Čestnou cenou Júliusa Hirscha za rok 2021. Toto ocenenie každoročne udeľuje Nemecký futbalový zväz (Bundesliga) za demokraciu a ľudskosť, ako aj za neobyčajné nasadenie v boji proti vyčleneniu, antisemitizmu a diskriminácii.

Rasizmom vo futbale sa už niekoľko rokov zaoberá aj Medzinárodná aliancia pre pripomínanie holokaustu (IHRA), ktorá vytvorila definíciu antisemitizmu. Tá je dnes súčasťou legislatívy viacerých krajín, ale využívajú ju aj vo futbalových veľkokluboch v Anglicku, Francúzsku či Nemecku. Nemecká Borussia Dortmund (BVB) napríklad vytvorila vlastný koncept boja proti antisemitizmu, ktorý zahŕňa fanúšikov, zamestnancov, partnerov a sponzorov. Martin Korčok: Verím, že dnešnou výstavou podnikneme krok k tomu, aby túto politiku začali využívať aj futbalové kluby a zväzy na Slovensku, čím by dokázali veľkou mierou prispieť nielen k športovému, ale aj ľudsko-právnemu vzdelávaniu mládeže a širokej verejnosti.

- Inzercia -

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
Obnoviť ⭯

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články