Fidel Castro v Seredi – ďalšie fotografie seredského amatérskeho fotografa Jozefa Kubányiho

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Mgr. arch. Rastislav Petrovič /   Pred 50-rokmi navštívil Československo na pozvanie Ústredného výboru Komunistickej strany Československa a Vlády Československej socialistickej republiky prvý tajomník Komunistickej strany Kuby a predseda Revolučnej vlády Kubánskej republiky a neskôr kubánsky prezident Fidel Castro. Fidel Alejandro Castro Ruz (*1926 – †2016) patril medzi najdlhšie pôsobiace hlavy štátu na svete, na Kube vládol nepretržite od roku 1959 až do 2008.

Castrova návšteva na Slovensku trvala tri dni. Do Bratislavy priletel v piatok 23. júna 1972, odkiaľ sa so sprievodom vtedajších komunistických papalášov presunul do Nitry. Okrem Bratislavy a Nitry navštívil aj Vysoké Tatry, kde počas poľovačky zastrelil dvoch kamzíkov.

Cestou z Bratislavy do Nitry Castrova kolóna áut prechádzala aj cez Sereď. Svedectvo o tom nám zanechal seredský amatérsky fotograf Jozef Kubányi. Jeho fotografie zachytávajú vtedajšiu atmosféru, kedy sa 23. júna čakalo na Castrov príchod a samotný prejazd jeho sprievodu mestom. Ako mi spomínali pamätníci „k hlavnej ceste boli nahnaní seredskí pracujúci a školská mládež, aby srdečne vítali súdruha Castra.“ Ja si pamätám len ako okolo mňa prefrčali autá, ale v ktorom aute sa viezol súdruh Castro si už nepamätám.

Kubányiho fotografie sú zaujímavé aj tým, že nám dokumentujú likvidáciu budov na severnej strane hlavnej ulice, vtedajšej Malinovskej. Tie potom nahradili stavby ako bytový dom Hokejka, obchodný dom Jednota a bytovka na Spádovej ulici číslo 1154. Okrem toho vidno aj časť stavieb na južnej strane hlavnej ulice a námestia, bufet pred hotelom Hutník a uzavretú Cukrovarskú ulicu, na ktorej vtedy budovali novú cestu a chodníky. Zaujímavosťou je, že v Seredi boli vyvesené len dve kubánske vlajky (asi viac nezohnali?), jedna visela nad cestou na križovatke pri Hutníku a druhá na veľkom okne dnešnej primátorovej kancelárie, ktorú zo strán lemovali československé a sovietske zástavy.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články