Fidel Castro v Seredi

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Občianske združenie Vodný Hrad /  Predstavujeme Vám snímky seredského amatérskeho fotografa Jozefa Kubányiho podávajúce svedectvo o udalosti presne spred 50 rokov. V roku 1972, dňa 23. júna prechádzala cez Sereď kolóna áut sprevádzajúca vtedajšieho najvyššieho predstaviteľa Kuby Fidela Castra.

Fotografie zachytávajú vtedajšiu atmosféru, kedy sa čakalo na Castrov príchod a samotný prejazd jeho sprievodu mestom. Ako spomínali pamätníci „k hlavnej ceste boli nahnaní seredskí pracujúci a školská mládež, aby srdečne vítali súdruha Castra.“ Československo navštívil na pozvanie Ústredného výboru Komunistickej strany Československa a Vlády Československej socialistickej republiky.

Kubányiho fotografie sú zaujímavé aj tým, že nám dokumentujú likvidáciu budov na severnej strane hlavnej ulice, vtedajšej Malinovskej. Tie potom nahradili stavby ako bytový dom Hokejka, obchodný dom Jednota a bytovka na Spádovej ulici číslo 1154. Vidieť aj časť stavieb na južnej strane hlavnej ulice a námestia, bufet pred hotelom Hutník a uzavretú Cukrovarskú ulicu, na ktorej vtedy budovali novú cestu a chodníky. Zaujímavosťou je, že v Seredi boli vyvesené len dve kubánske vlajky jedna visela nad cestou na križovatke pri Hutníku a druhá na veľkom okne dnešnej primátorovej kancelárie, ktorú zo strán lemovali československé a sovietske zástavy.

Fidel Alejandro Castro Ruz (*1926 – †2016) patril medzi najdlhšie pôsobiace hlavy štátu na svete. Vládol na Kube nepretržite od roku 1959 až do 2008 ako prvý tajomník Komunistickej strany Kuby a predseda Revolučnej vlády Kubánskej republiky a neskôr ako kubánsky prezident.

Mgr. arch. Rastislav Petrovič, predseda oz VODNÝ HRAD

 

zdroj: Občianske združenie Vodný Hrad, Fb

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na socálnych sieťach!

- Inzercia -
  1. anonym 15,16 ty co si za kokota?komunistov nemusim,ale bohuzial,jedine kto tu budoval boli komunisti,asi aj tam kde byvas a chodil si do skoly vybudovali komousi.

  2. Ko. Kot. zdá sa že si produkt komunizmu 21:02. Komunistov nemusíš lebo zdochli. Komunisti vychovali aj pakov tuším aj teba 20:17.

  3. Pre spomienkových nostalgikom. Vsade, kde bol komunizmus stavali komunisti a všade kde bol kapitalizmus stavali kapitalisti. Či?

  4. Vasil, komunisti zbúrali takmer celú Sereď viac nič som nechcel. Ale ozval sa chuj čo už.

  5. Nie, komunisti nestavali. Tie kurvy len okradli ludi. Sered stavali zamestnanci pozemnych stavieb Tt, zavod4 Ga, panely z Dolnej Stredy.

  6. Dejiny sa opakujú raz je to Cuba raz Ukrajina a kde je Slovensko v riti je to jedna banda ale táto čo tu od 89 je nemá obdobu komousi sú proti nim amateri

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -

Ďalšie články