COVID preukaz EÚ: Poslanci Európskeho parlamentu schválili predĺženie o jeden rok

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Spravodajstvo Európskeho parlamentu |MM|

  • platnosť súčasných pravidiel uplynie 30. júna 
  • po šiestich mesiacoch môže Komisia navrhnúť jeho zrušenie, ak už nebude potrebný 
  • žiadne neprimerané alebo diskriminačné obmedzenia voľného pohybu 
   

Plénum Európskeho parlamentu schválilo dohodu s členskými štátmi o predĺžení právneho rámca digitálneho COVID preukazu EÚ o ďalších 12 mesiacov.

Vo štvrtok poslanci podporili dohodu dosiahnutú 13. júna, ktorej cieľom je zabrániť obmedzeniam voľného pohybu v EÚ v prípade nových variantov vírusu alebo iných hrozieb súvisiacich s pandémiou, a to 453 hlasmi za, 119 proti a 19 sa zdržalo hlasovania (právny rámec pre občanov EÚ) a 454 za, 112 proti a 20 sa zdržalo hlasovania (právny rámec pre štátnych príslušníkov tretích krajín). Súčasné pravidlá, ktorých platnosť sa mala skončiť budúci týždeň, budú platiť do 30. júna 2023.

V reakcii na žiadosť Parlamentu sa v texte uvádza, že členské štáty by nemali obmedzovať voľný pohyb držiteľov preukazu neprimeraným alebo diskriminačným spôsobom. Európska komisia posúdi vplyv COVID preukazu na voľný pohyb a základné práva do konca roka 2022 a môže navrhnúť jeho zrušenie, ak to situácia v oblasti verejného zdravia umožní, a to na základe najnovších vedeckých odporúčaní Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) a Výboru pre zdravotnú bezpečnosť.

Vyhlásenie spravodajcu

- Inzercia -

Spravodajca Juan Fernando López Aguilar (S&D, ES) po hlasovaní uviedol: „Vzhľadom na nepredvídateľný vývoj vírusu Parlament predĺžil uplatňovanie preukazu o rok s cieľom zabezpečiť občanom právo na voľný pohyb v rámci EÚ. Dúfame, že ide o posledné predĺženie, a poverili sme Komisiu, aby do 31. decembra 2022 posúdila, či by sa preukaz mohol zrušiť hneď, ako to epidemiologická situácia umožní.“

Ďalší postup

Predĺženie musí ešte formálne schváliť Rada ministrov EÚ. Účinnosť nadobudne až dňom jeho uverejnenia v Úradnom vestníku EÚ.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
Obnoviť ⭯

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články