Bývalé vlády pripravili Slovensko o stovky miliónov eur, zásadnými zmenami v eurofondoch sme spretrhali korupčné schémy

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Vicepremiérka Remišová na konferencii EUROFONDY BEZ KORUPCIE: Tri piliere boja proti korupcii sú odbúranie byrokracie, systémové zmeny a tvrdé postihovanie korupčného správania

MIRRI |MM|  Tvrdý a úspešný boj proti korupcii je základným predpokladom pre fungujúci a spravodlivý štát, ktorý slúži občanom. Na konferencii Eurofondy bez korupcie, ktorú zorganizovalo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) to vyhlásila podpredsedníčka vlády Veronika Remišová. Cieľom podujatia, na ktorom vystúpili aj zahraniční hostia, bola výmena skúseností s bojom proti korupcii a hľadanie účinných riešení, ako jej predchádzať a potierať ju.

„Za mimoriadne dôležité v boji proti korupcii v eurofondoch považujem tri piliere – systémové zmeny, ktoré sme zaviedli v novom programovom období, zníženie byrokracie na všetkých úrovniach a tvrdé postihovanie korupčného správania bez ohľadu na to, či je páchateľom politik, bohatý oligarcha alebo starosta malej obce,“ uviedla podpredsedníčka vlády Remišová, ktorá diskutovala spolu s Lenkou Bradáčovou – vrchnou štátnou zástupkyňou Českej republiky a s prokurátorom Jánom Šantom z Úradu špeciálnej prokuratúry.

Podľa Remišovej sa Slovensko úspešne zbavuje dedičstva minulosti, ktoré tu zanechala predchádzajúca politická garnitúra. „Pred rokom 2018 na korupciu, ktorá prerástla špičky vedenia štátu  vytrvalo upozorňovali novinári, zopár, vtedy opozičných politikov a občianski aktivisti. Rok 2018 a vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, ktorá otriasla Slovenskom, znamenala zlom vo vnímaní korupcie a rozsiahlej trestnej činnosti aj v súvislosti s eurofondami.“

Remišová tiež zdôraznila, že od nástupu novej vlády v marci 2020 majú polícia a prokuratúra rozviazané ruky a vyšetrujú rozsiahle schémy korupcie, prania špinavých peňazí a ďalších trestných činov, ktoré na Slovensku fungovali vyše desať rokov. Mnohé z týchto káuz súvisia aj s čerpaním eurofondov.

- Inzercia -

„Systém eurofondov, ako ho nastavila bývalá vláda, bol komplikovaný a neprehľadný, plný byrokracie. Eurofondy boli preto podhubím pre korupciu a prelievanie verejných zdrojov na kontá vyvolených,“ uviedla vicepremiérka.

Remišová po nástupe do úradu presadila zásadné systémové zmeny v eurofondoch, v štátnom IT aj podpore regiónov. „Základom našej misie je nulová tolerancia k praktikám, ktoré boli v predchádzajúcich obdobiach bežné,“ zdôraznila.

MIRRI SR za necelé dva roky zaviedlo v eurofondoch päť antibyrokratických balíčkov, zjednodušilo pravidlá aj administratívnu náročnosť na minimum, ktorú povoľuje európska legislatíva. „A hlavne sme spustili veľkú reformu pre nové eurofondy – jeden operačný program, počet riadiacich štruktúr sme okresali na tretinu a našou ambíciou je, aby slovenská legislatíva k eurofondom nemala ani čiarku navyše oproti tomu, čo požaduje Európska komisia. Takisto zavádzame poradenské centrá pre ľudí v regiónoch.“

Vicepremiérka v diskusii vyzdvihla úzku spoluprácu medzi MIRRI SR a Úradom pre verejné obstarávanie a Najvyšším kontrolným úradom. „Začali sme úzku spoluprácu s Najvyšším kontrolným úradom a Úradom pre verené obstarávanie, aby sme čo najlepšie zabezpečili jednotný a spoločný postup pri hodnotení verejných obstarávaní. Veľmi ma teší, že s oboma úradmi spolupracujeme a darí sa nám nachádzať zhodu na potrebe systémových zmien, ktoré aj realizujeme. Naším spoločným cieľom je, aby sme proaktívne vytvárali také podmienky, aby korupčné praktiky v oblasti eurofondov nemali šancu. Základom je jednoduchý a transparentný systém, ktorý je zrozumiteľný pre úradníkov aj prijímateľov eurofondov, a samozrejme, potrebný je účinný systém kontroly.“

V druhom paneli konferencie s názvom Transparentné eurofondy vystúpili štátny tajomník MIRRI SR Dušan Velič, predseda Najvyššieho kontrolného úradu Ľubomír Andrássy, predseda Úradu pre verejné obstarávanie Miroslav Hlivák a Amira Szönyi z Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF).

„Korupcia sa netýkala v minulosti len eurofondov, ale tiež regionálnych dotácií, ktoré sa zneužívali na lokálnej úrovni. Stávalo sa, že peniaze, ktoré mali ísť na rozvoj regiónov a tvorbu nových pracovných miest, sa použili na vybudovanie cesty k vile miestneho politika, alebo sa podnikateľovi kúpil traktor, čím však nevzniklo ani jedno nové pracovné miesto. S rozdeľovaním dotácií po kamarátskych a politických linkách sme spravili koniec a novela zákona o najmenej rozvinutých okresoch nastavila úplne nový a transparentný systém prideľovania regionálnych dotácií,“ povedal štátny tajomník Velič.

„Od nástupu vlády v marci 2020 sme prešli kus cesty a začali sme zásadné zmeny, ktoré Slovensko tak veľmi potrebovalo. Ak máme úspešne bojovať proti korupcii na Slovensku, musíme spolupracovať. Verím, že aj dnešná konferencia je dobrým základom pre to, aby sme si navzájom pomáhali a vymieňali poznatky a skúsenosti. Slovensko si to po rokoch marazmu zaslúži,” dodala podpredsedníčka vlády Remišová.

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
Obnoviť ⭯
 1. Táto vláda našla skratku cesty, ktorou šiel smer 12 rokov. Doslova. Behom dvoch rokov dostali Slovensko na pokraj sociálnej katastrofy. A nie kvôli obľúbeným výhovorkám, ako covid, Putin, atď. ale kvôli diletantstvu, neschopnosti a totálnej ignorácii sociálnych problémov občanov. Pri Covide sme boli s pomocou na chvoste EU a teraz je tomu zase tak.

 2. Táto libeálna zgerba čo sa dnes zubami – nechtami drží pri moci rozhajdákala za dva roky vlády toľko peňazí že predchádzajúce vlády sú iba slabučký odvar !

 3. Ďuriš Nicholsonová: Remišová, pripravila si Slovensko o 8 miliárd, podaj demisiu!
  Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová tvrdí, že chybou ministerky Veroniky Remišovej (Za ľudí) príde Slovensko o osem miliárd eur z eurofondov.
  Je to absurdné. Máme 8 miliárd nevyčerpaných eurofondov a obce majú problém dokončiť aj banálne projekty ako ‚Wifi pre teba‘. Namiesto signálu, ktorý by mohli ľudia chytiť na lavičkách v parkoch, vysielame signál do Bruselu, že stále netušíme, ako efektívne využiť eurofondy. Tieto peniaze sú prakticky stratené,“ upozorňuje europoslankyňa Ďuriš Nicholsonová.

 4. Ved ste si tu liberalnu cvargu zvolili tak co teraz nariekate. V oktobri este len budete bedakat nad cenami energii.

 5. Remišová – neschopná bábkoherečka. Dva a pol roka po voľbách a ona stále iba nadáva a obviňuje tých pred nimi. Čo takto začať robiť niečo zmysluplné? To by tá marionetka musela niečo vedieť. Ale v jej hlave sa asi len vietor preháňa.

 6. Za dva roky rozhajdákali toľko, čo smer za celú svoju existenciu. Navyše devastujú zdravotníctvo, celú krajinu rozhádali a poštvali proti sebe. Premiéra Heger nikto nevidel, stále len Ukrajina.

 7. Kto je to prosím Ďuriš Nicholsonová? Aby som bol v obraze, mali by sa o ňu všetky najfirmy sveta pobiť, keď vie odhaliť stratu 8 miliárd.

 8. Princip hospodarskej krízy
  Kedysi v Indii do jednej dediny prišiel muž a oznámil dedinčanom,
  že vykupuje opice a za každú dá 3 doláre.
  Dedinčania vedeli, že v okolí je veľa opíc, a tak prestali hospodáriť na svojej pôde a všetci išli chytať opice.
  Muž naozaj kúpil stovky opíc za dohodnutú cenu. Ale počet opíc v prírode sa brutálne znížil. Tým dedinčania poľavili v úsilí a vrátili sa k farmárčeniu.
  Nato muž oznámil, že bude kupovať opice po 7 dolároch.
  Toto znova vyburcovalo dedinčanov a opäť začali chytať opice. Ale počty opíc sa zasa znížili a ľudia sa vrátili na svoje farmy.
  Muž zvýšil ponuku na 10 dolárov, ale už bolo veľmi ťažké chytiť nejakú opicu.
  Muž teda oznámil, že bude kupovať opice za 50 dolárov za kus, a pretože musí na čas odísť do mesta, bude ho zastupovať jeho asistent, ktorý bude v jeho mene opice vykupovať.
  Akonáhle muž odišiel, asistent zvolal dedinčanov a povedal: „Pozrite sa, v týchto klietkach je 5000 opíc, ktoré môj šéf už od vás kúpil. Každá táto opica má teraz cenu 50 dolárov. Ja vám ich predám za 30 dolárov, a až sa šéf vráti z mesta, vy mu ich môžete predať po 50 dolároch. “ Dedinčania dali dokopy všetky úspory a opice kúpili späť.
  Od tej doby už nikdy nevideli šéfa ani jeho asistenta.
  Iba opíc bolo všade okolo ako na začiatku – a peniaze zmizli. Ak ste trik pochopili – vitajte na Wall Street a v MMF!
  A teraz už viete, prečo nám zlikvidovali naše polnohospodárstvo aj strojírenstvo ZTS,
  Teslu – elektrotechniku, TRIOLA, LIAZ, POLDI, CHIRANA, výrobu košieľ, výrobu kobercov, oblečenia, huty a zlievarne,
  cukrovary a v poľnohospodárstve chovy hovädzieho dobytka, ošípaných, hydiny a prečo sa všade seje repka?
  Miznu ovocné sady, zelenina, zemiaky, mliekarenské závody …

 9. tento clovek co ten clanok pisal musel byt natahany ,alebo totalny magor,fico vlada boli zlodeji,ale toto su tyranske spinave zlodejske hovada.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články