Prezidentka vetovala miliardový balík Matoviča pre rodiny s deťmi a vrátila ho do parlamentu

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

„S balíčkom opatrení je spájaná intenzívna polemika. Zjednodušene povedané preto, lebo by sa ním na jednej strane mali poskytovať veľké finančné prostriedky rodinám a na strane druhej preto, lebo sú námietky k jeho legislatívnemu procesu a tiež k tomu, ako výrazne zasahuje do rozpočtov samospráv. Polemika však nie je v tom, či treba pomôcť rodinám. Vieme, že treba.

V rámci prípravy na svoje rozhodnutie ohľadne balíčka opatrení som absolvovala viaceré rokovania a konzultácie s ekonomickými a právnymi expertmi. Stretla som sa aj so všetkými subjektmi, ktorí ma o to požiadali – s predstaviteľmi samospráv, zástupcami zamestnávateľských združení, reprezentantmi odborov, dôchodcovskými organizáciami aj združeniami na podporu rodín. Na základe všetkých zistených faktov a argumentov som sa rozhodla nasledovne:

Uvedený zákon vraciam do parlamentu na opätovné prerokovanie a budem ho vetovať vo všetkých častiach, ktoré sa týkajú opatrení, ktoré by mali nadobudnúť účinnosť od 1. januára 2023, a teda pri ktorých nebol žiaden dôvod na skrátené legislatívne konanie. To znamená, že nerozporujem tie opatrenia, ktoré majú rodinám pomôcť hneď, teda od 1.7. do 31.12. 2022. Zároveň chcem oznámiť, že v prípade prelomenia môjho veta sa obrátim na ústavný súd so žiadosťou o posúdenie ústavnosti legislatívneho procesu tohto balíčka zákonov. Som presvedčená, že Inštitút skráteného legislatívneho konania bol v tomto prípade použitý v rozpore s ústavou, keďže neboli splnené zákonné predpoklady na jeho uplatnenie a teda vo vetovaných častiach nebol daný ani jeden z dôvodov na skrátené legislatívne konanie. Zároveň je potrebné, aby Ústavný súd SR raz a navždy urobil v tejto téme jasno.

Na Slovensku už od roku 2011 máme ústavné pravidlá rozpočtovej zodpovednosti a transparentnosti. Ich význam zvýraznila aj posledná ústavná novela, ktorá priamo do Ústavy zaradila článok (55a), podľa ktorého sa hospodárenie nášho štátu zakladá na transparentnosti a efektívnosti vynakladania verejných prostriedkov. Na podporu týchto cieľov bol zriadený aj nezávislý ústavný orgán – Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Stotožňujem sa s jej stanoviskom, v ktorom okrem iného konštatuje, že „Schvaľovanie legislatívnych zmien s významným negatívnym dopadom na rozpočet bez toho, aby bolo v tom čase zrejmé jeho prefinancovanie, bez hlbšej diskusie a zdôvodnenia, považuje Rada v rozpore s cieľmi stanovenými v Čl. 55a Ústavy SR.“ Vzhľadom na povahu a významný finančný objem balíčka – 1,2 miliardy eur – bolo o to viac namieste vykonať legislatívny proces tak, aby boli dodržané ústavné pravidlá rozpočtovej zodpovednosti a transparentnosti.

Pokiaľ ide o kontext, v ktorom bol balíček zákonov prijatý, tak pôvodne deklarovaným cieľom zákona bola protiinflačná pomoc prijatých opatrení. Zdražovaniu na Slovensku naozaj čelíme, za posledného pol roka som sa k tejto téme stretla s desiatkami rodín a mnohými odborníkmi, s jediným cieľom – prijať aj na Slovensku včasnú, adresnú, účinnú pomoc ľuďom, ktorí to potrebujú. Avšak sám predkladateľ zákona, minister financií, v rozhovore pre Postoj povedal, že z jeho pohľadu vôbec nejde o protiinflačný balíček, ale o daňovú revolúciu, ktorú predstavil už pred niekoľkými mesiacmi. Týmto výrokom zároveň potvrdil, že nebol daný ani bezprostredný a relevantný dôvod, aby balíček musel predložiť v zrýchlenom legislatívnom procese. Veď kedy inokedy, ak nie v prípade revolučnej zmeny v daniach by mal byť do dôsledkov rozdiskutovaný obsah zákona s prihliadnutím na ústavné pravidlá rozpočtovej zodpovednosti?

- Inzercia -

Na záver chcem zdôrazniť, že podľa mňa je pomoc rodinám legitímny cieľ. Nestavajme ale ľudí proti sebe pod zámienkou pomoci rodinám. Tvrdiť o niekom, že je pri posudzovaní tohto balíčka prorodinný alebo protirodinný je manipulatívne. Nikto, s kým som rokovala, vrátane tých, ktorý ma žiadali zákon vetovať, vôbec nenamietal pomoc rodinám. Každý legitímny cieľ však musí byť dosahovaný aj legitímnymi prostriedkami.
Ľudia si ma zvolili preto, aby som prispela k rešpektovaniu práva a právneho štátu. Ak by som podpísala takúto legislatívnu zmenu hrubo obchádzajúcu pravidlá legislatívneho procesu, bolo by to popretím toho, s čím som do funkcie kandidovala a s čím som bola zvolená. Zároveň chcem ale vyzvať vládu, aby ľudom a rodinám v chudobe pomohla ešte viac a to čo najskôr a zároveň pomohla vyše 200 tisíc ľudom, ktorí sú v pásme rizika chudoby a na ktorých tento balíček nemyslel – pracujúci za nízke mzdy, ktorých deti sú plnoleté, dôchodcovia s nízkymi dôchodkami, rodičia samoživitelia, ktorí sa starajú o viac detí a nemôžu si preto nájsť prácu a uplatniť daňový bonus. Ľudia a rodiny ohrozené chudobou to akútne potrebujú“.

 

zdroj: Zuzana Čaputová FB

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
Obnoviť ⭯
 1. Keby sa jednalo o ukrajincov, tak by nikto nič nenamietal, vrátane mediálnej hviezdy z Pezinka. Ale Slováci majú smolu. Vždy boli, sú, aj budú na konci záujmu slovenských politikov.

 2. SaS sa od utorka nebude zúčastňovať na rokovaniach koaličných rád. Strana sa tak rozhodla v záujme upokojenia celospoločenskej situácie.
  „Našou prioritou je konštruktívny dialóg a nie počúvanie urážok od Igora Matoviča. Na koaličných radách sme od neho neustále vystavení opakovaným osobným útokom. Koalícia je však o rovnocenných partneroch, ak si to líder OĽaNO neuvedomuje, nevidíme žiaden zmysel chodiť na rokovania koaličnej rady,“ skonštatoval predseda SaS Richard Sulík.
  https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/629577-sas-sa-nebude-zucastnovat-na-rokovaniach-koalicnych-rad/?utm_source=pravda&utm_medium=hp-box&utm_campaign=shp_bleskove_spravy

 3. Vieme prečo chce Matovič deliť peniaze, zháňa voličov budúce voľby sú čo chvíľa.

 4. Som za, spravne rozhodnutie. Tento stat sa nemoze bezbreho zadlzovat. A Matovic je absolutny diletant, nerozumie financiam, ani slusnemu spravaniu, je to hanba Slovenska. Spolu s Ficom, Pelegrinim, Blahom, Kolarom, atd atd

 5. Je vyslovene protislovenská ! Nečo spravit pre slovákov ? Ne ani za teho boha ! Ale jak sa jedná o cudzích,hned má pero v ruke !

 6. Jéééj,Majko sa nám zobudil !
  Mám dojem že z úvodnej stránky zmizol ten prid.ba.ý modro – žltý pás…

 7. Nerozumiem, preco mate v sebe tolko hnevu na Ukrajincov? Predtym ste boli antivaxer, teraz proruski, neznasajuci Ukrajincov. Rozum sa mi zastavuje z Vasich nazorov.

 8. Vsetci co placete nad ukrajinou, budte empaticki, majte vlajky aj tam kde slnko nesvieti strcene, ale preco mame dotovat 40 mil.krajinu? Nedrbe vam? Trestame rusko sankciami, hrame sa hrdinov ale zatial jedini, kto si sankcie odsiera sme my. Kam az to ma zajst? Ze si ludia budu vyberat ci zaplatia energie alebo jedlo? Alebo budeme tankovat paliva za 4-5 eur za liter? Len aby boli nasi papalasi pohladkani v brusselli aj v usa? Takuto politiku moze vymysliet len totalny kkt.

 9. 8. júna 2022, 10:45
  Kkti ako ty zvolili tuto sebranku. A potapaju celu krajinu.

 10. pre Pre Daniela 8. júna 2022, 7:27, nerozumiem preco sa uz konecne nepreberies z toho sna!

 11. Pre toho čo sa volá Pre Daniela :
  Niekde si čítal že by som neznášal Ukrajincov ? Nikdy som nikde nič také nenapísal ! Ja neznášam tunajšie tupé ovce,ktoré majú v hlave namiesto mozgu modro – žlté hovno !

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články