Mestám a obciam ministerstvo vnútra za apríl vyplatí 5 miliónov eur na príspevky za ubytovanie

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

MV SR |MM| V priebehu utorka 31. mája 2022 ministerstvo vnútra odošle samosprávam v 72 okresoch finančné prostriedky na vyplatenie príspevkov za ubytovanie občanom, ktorí poskytli svoje nehnuteľnosti odídencom z Ukrajiny.

„O príspevok za ubytovanie v apríli požiadalo 8765 ubytovateľov pre 33830 odídencov. Samosprávam bolo refundovaných takmer 5 miliónov eur /4 920 792/, čo je raz toľko, ako pri prvom kole vyplácania príspevkov za mesiace február a marec /2,5 mil. eur/,“ povedal minister vnútra SR Roman Mikulec.

Mestá a obce tieto prostriedky vyplatia prenajímateľom do 5 pracovných dní na bankový účet alebo v hotovosti.

Najviac ubytovateľov požiadalo o príspevok v okresoch Bratislava II. /583/,  Senec /397/, Nitra /378/, Bratislava V. /339/ a  Prešov /273/.

Nasledovali okresy  Žilina /252/, Trnava /226/, Košice I. /225/, Trenčín /204/, Liptovský a Mikuláš /190/.

Naopak, najmenej ubytovateľov požiadalo o príspevok v okresoch Poltár /8/, Gelnica /19/ a Revúca /22/.

Aktuálne zákonné termíny na doručenie výkazov

  • Výkazy za mesiac máj 2022 sú ubytovatelia obciam povinní predložiť do pondelka 7. júna.
  • Ak boli ubytovatelia vyzvaní na opravu chýb vo výkazoch za apríl, je potrebné, aby aj tieto opravné výkazy doručili obciam do 7. júna
  • Obce všetky výkazy zosumarizujú do jednotného prehľadu a zašlú ministerstvu vnútra do stredy 15. júna.

Vzory  formuláre výkazov pre fyzické i právnické osoby, ako aj pre mestá a obce zverejňuje ministerstvo vnútra na svojom webovom sídle.

Základnou podmienkou pre získanie príspevku za ubytovanie je uzavretie zmluvy o bezodplatnom poskytnutí ubytovania medzi majiteľom nehnuteľnosti a odídencom. Prenajímateľ po uzatvorení zmluvy s odídencom zmluvu predloží obci.

Ministerstvo vnútra upozorňuje, že odídenec, ktorému oprávnená osoba poskytuje ubytovanie, je povinný raz mesačne počas poskytovania ubytovania osobne oznámiť obci, že mu oprávnená osoba poskytuje ubytovanie.

Štát  príspevok za ubytovanie odídencom vypláca na základe novely azylového zákona účinnej  od marca 2022.  Na príspevok majú nárok vlastníci bytov a domov, právnické osoby poskytujúce krátkodobé ubytovanie, pokiaľ nepodnikajú v oblasti ubytovacích služieb, ako aj obce a vyššie územné celky a to v prípade, že ubytovanie poskytnú bezodplatne alebo prostredníctvom svojich rozpočtových či príspevkových organizácií.

Podrobnosti a postup pri vyplácaní príspevku upravuje vládne nariadenie č. 99/2022 Z. z.

Na základe zmien v zákone o azyle, ktoré parlament schválil 24. mája, by vláda okrem príspevku za ubytovanie mohla rozhodnúť aj o náhrade za bezodplatné zabezpečenie stravovania odídenca, ktorému oprávnená osoba poskytuje ubytovanie. Náhrada za bezodplatné stravovanie by mala byť súčasťou príspevku za ubytovanie. Podrobnosti  a výšku príspevku v takom prípade upraví nariadenie vlády.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
  1. nie sme nejaký rozšafný ??? tuším od roztopaše už nevieme ako mínať peniaze …..hm a naše deti nech zomierajú pre nedostatok kvalitných liekov …

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články