Skončilo najväčšie tohtoročné vojenské cvičenie Slovenský štít 2022

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Najvýznamnejšie vojenské cvičenie v roku 2022 SLOVENSKÝ ŚTÍT sa konal od 16. do 27. mája 2022. Zapojilo sa do neho vyše 1200 vojakov zo Slovenska, Maďarska, americkej armády v Európe, Národnej gardy Indiany ako aj príslušníci Armády Českej republiky, ktorí sú súčasťou predsunutej prítomnosti NATO na Slovensku. Cvičenie prebiehalo v Centre výcviku Lešť a v seredskom 91.ženijnom pluku.

V posledný deň sa konal ENDEX nástup pri príležitosti ukončenia cvičenia Slovenský štít 2022. Ako uviedlo MO SR cvičenie preverilo spôsobilosti VaŠ 2.mb s vybranými podriadenými veliteľstvami a jednotkami. Minister obrany Jaroslav Naď k výcviku povedal: „Ozbrojené Sily SR sú bez prestávky nasadené na hraničných prechodoch, intenzívne pomáhali pri pandémii a plnia množstvo ďalších úloh, ktoré smerujú k našej bezpečnosti. Bez cvičení to ale nejde – je to jediný spôsob ako si zladiť operačné postupy a vymeniť si skúsenosti. Aj na to slúži Slovenský štít 2022.“ Ďalej dodal, že prvý týždeň bol venovaný veliteľsko-štábnemu cvičeniu, ktorého cieľom bolo precvičiť veliteľov, štáby a jednotky v plánovaní a vedení spoločných operácií v medzinárodnom prostredí. V druhom týždni už vojakov čakali samotné manévre v priestoroch Výcvikového centra Lešť.

Manévre prebehli aj na cvičisku Váh, kde prebehol výcvik slovenských a amerických ženistov – čaty EOD 901 ženijného práporu a čaty Národnej gardy Indiana. Podľa MO SR sú základné postupy v rámci EOD síce rovnaké a vychádzajú zo spoločnej metodiky, no určité odlišnosti sú práve v detailoch. Aj preto je cieľom výcviku najmä zjednotiť činnosť vojakov oboch armád a oboznámiť sa s národnými postupmi v tejto oblasti.

Počas záverečného nástupu boli odovzdané pamätné certifikáty veliteľom jednotlivých cvičiacich jednotiek – generálmajorovi Denisovi Tretinjakovi a brigádnemu generálovi Slavomírovi Verčimákovi. Následne boli ocenení vybraní profesionálni vojaci pamätnou medailou pozemných síl za prínos, profesionalitu a prácu počas celého cvičenia Slovenský štít 2022.

( Článok prinášame v spolupráci s Veliteľstvom pozemných síl OS SR, s použitím zdroja MO SR )

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na socálnych sieťach!

- Inzercia -

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -

Ďalšie články